Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Przepuklina w pachwinie

Avatar placeholder
06.09.2014 22:52
Przepuklina w pachwinie
Przepuklina w pachwinie

Przepuklina to nic innego jak przemieszczenie się narządu (zwykle pętli jelitowych) poza jamę ciała, w której normalnie jest położony. Przemieszczenie to następuje przez tzw. miejsca zmniejszonego oporu w ściennie brzucha – kanał pachwinowy, pępek czy blizna pooperacyjna – kresa biała w linii środkowej brzucha, czyli granica między mięśniami prawej i lewej połowy ciała. Przepuklina pachwinowa jest niebolesnym guzem w pachwinie, pojawiającym się w sytuacjach wzmożonego ciśnienia w jamie brzusznej – podczas parcia na stolec, kaszlu, krzyku, płaczu oraz przy zmianie pozycji na stojącą.

Może pojawić się w każdym wieku, ale najbardziej typowo rozpoznaje się ją w pierwszym roku życia, czterokrotnie częściej u chłopców niż u dziewczynek.

1. Objawy i leczenie przepukliny pachwinowej

Pierwszym objawem może być niepokój i rozdrażnienie dziecka, dopiero potem pojawia się guzek lub uwypuklenie w pachwinie. Przepuklina może też objawiać się asymetrią moszny lub warg sromowych u dziewczynek.

Wymaga ona leczenia operacyjnego z powodu ryzyka uwięźnięcia w worku mosznowym i uszkodzenia jąder wraz z otaczającymi strukturami. Operacja przepukliny powinna być wykonywana możliwie wcześnie, a to z powodu wysokiego ryzyka powikłań nieleczenia. Jest to zabieg prosty i mało obciążający, u niemowląt i małych dzieci przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Chirurg robi poprzeczne nacięcie powyżej pierścienia pachwinowego zewnętrznego i oddziela najbardziej zewnętrzną z trzech warstw okrywających powrózek nasienny. Po identyfikacji worka przepukliny, oddziela go od nasieniowodu i naczyń zaopatrujących narządy moszny, po czym odprowadza jego zawartość (głównie jelito) z powrotem do jamy brzusznej.

Po dokładnym skręceniu worka przepukliny chirurg podwiązuje go u podstawy, odcina resztę i trwałymi szwami zszywa kolejne warstwy ściany brzucha, starając się je maksymalnie wzmocnić. Po tej operacji dziecko szybko dochodzi do siebie, nie ma konieczności ograniczania jego aktywności, niemalże od razu można je przystawić do piersi. Po kilku dniach dozwolona jest również kąpiel.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze