Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Poziom glukozy we krwi

Aby określić poziom glukozy we krwi, konieczne jest wykonanie specjalnego testu. Badanie poziomu cukru przeprowadza się zazwyczaj na czczo, pobierając krew z okolic łokcia lub dłoni. Wówczas norma cukru we krwi powinna wynosić mniej niż 100 mg% (5,6 mmol/l). Jeśli badanie przeprowadzone jest niezależnie od spożywanych posiłków, to właściwy poziom cukru po jedzeniu powinien być mniejszy niż 200 mg% (11,1 mmol/l). Określenie poziomu cukru we krwi jest ważne nie tylko w diagnostyce cukrzycy, ale także innych chorób. Jest to niezwykle istotne w przygotowaniach do ciąży, ponieważ pozwala na zmniejszenie ryzyka powikłań ciążowych.

Polecane wideo:

Badanie poziomu cukru

Aby określić poziom cukru, konieczne jest wykonanie testu. Badanie poziomu cukru we krwiprzeprowadza się na czczo, dokonując pobrania krwi z żyły w okolicach łokcia lub dłoni. Na co najmniej 8 godzin przed wykonaniem testu należy powstrzymać się od jedzenia i picia. Choć lekarze zalecają wykonanie badania poziomu cukru na czczo, możliwe jest także postawienie diagnozy po teście wykonanym po posiłku. Prawidłowe wartości stężenia glukozy we krwi są następujące:

 • glikemia na czczo (oznaczana w próbce, która została pobrana na 8-14 godzin od ostatnio spożywanego posiłku) powinna wynosić mniej niż 100 mg% (5,6 mmol/l);
 • glikemia przygodna (oznaczana o dowolnej porze dnia, niezależnie od spożywanego posiłku) powinna wynosić mniej niż 200 mg% (11.1 mmol/l).

Poziom glukozy na czczo utrzymany w przedziale 110–125 mg% kwalifikuje pacjentkę do przeprowadzenia dalszych badań. Wówczas wykonuje się test doustnego obciążenia glukozą. W trakcie badania pacjentka wypija 75 g glukozy w ciągu 5 minut. Po upływie dwóch godzin pobiera się krew na badanie. Na podstawie testu możliwe jest rozpoznanie nie tylko cukrzycy, ale także upośledzenia tolerancji glukozy. Wykonuje się je dwa razy, a otrzymane wyniki można zakwalifikować do trzech kategorii:

 • poniżej 140 mg/dl (7,8 mmol/l) - wynik optymalny;
 • 140-199 mg/dl (7,8 - 11,0 mmol/l) - wynik oznacza upośledzoną tolerancją glukozy;
 • wynik powyżej 200 mg/dl (11,1 mmol/l) - wynik jest objawem cukrzycy.

Stężenie glukozy we krwi

Ciąża jest okresem, przed którym należy wykonać szereg badań. Ich przeprowadzenie zmniejsza ryzyko powikłań w trakcie ciąży i niebezpieczeństw, jakie mogą zagrozić dziecku. Jednym z nich jest przeprowadzeni e badania poziomu cukru we krwi. Pomaga ono w diagnozowaniu i leczeniu wielu chorób, bowiem niski poziom glukozy we krwi – hipoglikemia - może być objawem:

 • niewydolności nadnerczy;
 • przyjmowania sterydów anabolicznych;
 • zaawansowanej choroby wątroby;
 • niedoczynności tarczycy.

Objawami hipoglikemii są osłabienie, nudności i wymioty, stałe odczuwanie głodu, zlewne poty, drgawki, senność, śpiączka i zaburzenia widzenia. Z kolei wysoki poziom cukru we krwinie zawsze jest sygnałem rozwoju cukrzycy. Może ono bowiem świadczyć o następujących dolegliwościach:

 • akromegalii –dolegliwość spowodowana nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu;
 • przewlekłej niewydolność nerek
 • zespole Cushinga – są to dolegliwości związane ze zbyt wysokim poziomem kortyzolu w surowicy krwi.

Zbyt wysoki poziom cukru (hiperglikemia) może być też spowodowany przyjmowaniem niektórych leków, np. tabletek antykoncepcyjnych czy leków przeciwdepresyjnych oraz nadmiernego przyjmowania pokarmów. Objawami hiperglikemii są nadmierne pragnienie, senność, częste oddawanie moczu i suchość ust.

Ewelina Stanios

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu

Polecane wideo:

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy

~Takbardzochce • ostatni post 2 miesiące temu

6
Artykuły Poziom glukozy
Poziom glukozy

Glukoza we krwi

Glukoza we krwi

Aby określić poziom glukozy we krwi, konieczne jest wykonanie specjalnego testu. Badanie poziomu cukru przeprowadza się zazwyczaj na czczo, pobierając krew z okolic łokcia lub dłoni.

Poziom glukozy

Niski poziom glukozy

także sytuacje, gdy niski poziom można zaobserwować u osób, które mają wrodzone defekty metaboliczne. Objawy wskazujące na niski poziom glukozy Zanim (...) zagrożenie życia. Mamy z cukrzycą ciążową powinny dokładnie analizować dietę i systematycznie sprawdzać poziom glukozy, aby nie doszło do hipoglikemii. Osoby podczas nagłego spadku insuliny we krwi mogą wykazywać pewne charakterystyczne objawy, na które należy w odpowiedni sposób zareagować. Kiedy jednak nie jest się cukrzykiem, a doszło do niepokojących objawów, należy dokonać dokładnej diagnostyki w celu wykrycia przyczyny takiej sytuacji.

Poziom glukozy

Poziom glukozy w moczu

Każdy poziom glukozy w moczu jest niepokojącym objawem, a to dlatego, że cukru w moczu nie powinno być. Prawidłowo cukier powinien być wchłaniany (...) glukozy. Wartością progową cukru we krwi jest 160 mg%. Jeśli poziom ten zostanie przekroczony, najprawdopodobniej pojawi się cukromocz. Upośledzenie

Poziom glukozy

Wysoki poziom glukozy

, dokonuje się dokładniejszego badania GTT. Wysoki poziom glukozy u ciężarnej wymaga stosowania ściśle określonych zasad zaleconych przez lekarza (...) , przeprowadzaną w II trymestrze ciąży, ustala się poziom glukozy we krwi. Badanie polega na wypiciu w ciągu 5 minut roztworu cukru, który zawiera w sobie 50

Dieta w cukrzycy ciężarnych

Spożywanie cukru w ciąży

Spożywanie cukru w ciąży

Cukier w ciąży powinien być kontrolowany. Zazwyczaj wykonuje się dwa badania glukozy we krwi: jedno jest tradycyjnym badaniem poziomu cukru we krwi (...) na czczo, a drugie to test obciążenia glukozą. Wykonuje się również badanie ogólne moczu, które mierzy także poziom cukru w moczu.

Badania przed ciążą

Poziom glukozy

Badanie poziomu glukozy jest ważne zarówno podczas planowania ciąży, jak i w jej trakcie. Poziom glukozy oznacza się we krwi w badaniu (...) jednorazowym lub w doustnym teście obciążenia glukozą, który wymaga kilku pobrań krwi. W badaniu ogólnym moczu także oznacza się obecność i poziom glukozy

Hipoglikemia

Poziom cukru u noworodka

razem z tlenem poprzez krew. Od czego zależy poziom cukru u noworodka? W życiu płodowym, źródłem glukozy we krwi dziecka jest organizm matki (...) Poziom cukru u noworodka jest badany po to, aby sprawdzić, czy dziecko ma wystarczającą ilość cukru we krwi, aby poprawnie funkcjonować. Cukier, a

Glukoza w ciąży

Norma glukozy w ciąży

Prawidłowy poziom glukozy we krwi kobiety ciężarnej jest bardzo ważny zarówno dla samej matki, jak i dla rozwijającego się dzidziusia. Niebezpieczna (...) metabolizmu glukozy, czyli także cukrzycy. Poziom glukozy we krwi (glikemii) sprawdzany jest już podczas pierwszej wizyty kontrolnej u ginekologa