Trwa ładowanie...

Porady prawne dla rodziców

Porady prawne dla rodziców
Porady prawne dla rodziców

Nieznajomość prawa szkodzi. Jest to prawda powszechnie znana. Czasami niewiedza prowadzi do nieumyślnego złamania przepisów prawa, do niedopełnienia obowiązków, za którym idą określone sankcje prawne. Niedoinformowanie może pozbawić określonych przywilejów i korzyści. Również w sytuacji, gdy w rodzinie ma pojawić się nowy jej członek wskazane jest, by przyszli rodzice zapoznali się zarówno ze swymi obowiązkami, jak i prawami. Powinni tego dokonać nawet wtedy, gdy oczekują kolejnego dziecka. Przepisy prawa polskiego, szczególnie w zakresie prawa pracy zmieniają się dość dynamicznie.

    • *Pogodzenie pracy z pragnieniem zostania matką, dla wielu współczesnych kobiet, stanowi nie lada wyzwanie. O posadę czasem trzeba starać się przez wiele miesięcy. Zrozumiały więc może być strach ogarniający kobietę, gdy niespodziewanie okaże się, że jest w ciąży. Skąd ma wiedzieć, że pracodawca nie zwolni jej, gdy tylko się o tym dowie? Zamiast się denerwować, powinna jak najszybciej zapoznać się z przepisami prawa pracy.

Pracownica w ciąży uzyskuje bowiem pewne istotne przywileje pracownicze . Dla odmiany, na pracodawcę nakłada się ograniczenia i obowiązki związane z zatrudnieniem kobiety w ciąży lub, np. matki karmiącej . Znajomość tych zapisów umożliwia egzekwowanie swych praw, które nie każdy szef realizuje z własnej woli.

Ustawodawstwo polskie przewiduje różne rozwiązania mające umożliwić rodzicom opiekę nad dzieckiem w pierwszych latach jego życia. Od nowelizacji z 2010 roku dopuszcza ono nawet, że i ojciec dziecka może brać czynny udział w sprawowaniu opieki, w pełniejszym niż wieczorno-weekendowym wymiarze. Tak więc, obok urlopu macierzyńskiego, pojawiło się nowe rozwiązanie - urlop tacierzyński .

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Wprowadzono także dodatkowy urlop macierzyński , z którego pracownik może, a nie musi skorzystać. Przepisy dotyczące tych urlopów zapewniają pracownikowi 100% wynagrodzenia w okresie sprawowania opieki nad dzieckiem. Ma to zasadnicze znaczenie dla domowego budżetu. Zdecydowanie mniej atrakcyjny finansowo jest urlop wychowawczy . A wypłacane po urodzeniu dziecka, tzw. becikowe nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia materialnego, by każda mama zatrudniona na etacie mogła przez 3 lata pozostać z maluchem w domu. Nawet ulgi podatkowe, przeznaczone specjalnie dla rodziców, nie są w stanie pokryć kosztów związanych z posiadaniem dziecka.

Każda kobieta w ciąży powinna zapoznać się również z prawami pacjenta. Dzięki informacjom, które uzyska,będzie mogła zawalczyć o dobre traktowanie siebie i swego dziecka w szpitalu, zarówno w czasie porodu, jaki i ewentualnej hospitalizacji przed nim. Ma to istotne znaczenie, gdyż niestety w Polsce,oprócz wielu wzorcowych szpitali działają i takie, które twierdzą, że pacjent praw nie ma i traktują go z pozycji silniejszego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze