Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr to czas między czternastym a dwudziestym szóstym tygodniem ciąży. Często bywa nazywany „miesiącem miodowym ciąży”. Jak ręką odjął mijają poranne nudności i wymioty, nadmierna senność ustępuje miejsca wzmożonej energii do działania. Z drugiej strony, masz już też komfort psychiczny już zdążyłaś przyzwyczaić się do myśli, że będziesz mamą, poukładałaś w głowie plany na najbliższą przyszłość, z ukochanym maleństwem w roli głównej. Wybrałaś lekarza prowadzącego ciążę. Twój pracodawca już wie, że jesteś w odmiennym stanie i najpewniej zdążyłaś dostosować tryb pracy do swojego samopoczucia.

Polecane wideo:

1. Rozwój dziecka w drugim trymestrze ciąży

USG w ciąży

USG w ciąży wykonuje się minimum trzykrotnie: między 10. a 12. tygodniem, między 11. a 13. tygodniem oraz między 28. a 32. tygodniem.

Pewnie jesteś już po badaniu ultrasonograficznym pierwszego trymestru (11-13 tyg.), widziałaś na monitorze profil swojego malutkiego jeszcze dziecka i pewnie czujesz się zaskoczona faktem, jak bardzo „ludzko” już ono wygląda, mimo że jego ciało mierzy co najwyżej kilkanaście centymetrów i waży kilkadziesiąt gramów. Prawdopodobnie mogłaś też obserwować liczne ruchy dziecka, których póki co nie jesteś w stanie poczuć. Jak wiesz, wszystkie narządy i układy twojego nienarodzonego dziecka są już uformowane. Teraz płód intensywnie rośnie. Bardzo dynamicznie rozwija się też jego/jej układ nerwowy, w tym mózg. Wykształca się zmysł dotyku i słuchu pod koniec drugiego trymestru twoje dziecko będzie dobrze słyszało wszelkie głośniejsze dźwięki dochodzące ze świata zewnętrznego, jak również twój głos i odgłos bicia twojego serca. Na palcach, które ulegają w tym okresie wykształceniu, pojawiają się linie papilarne. Pod koniec drugiego trymestru, intensywny rozwój następuje również w obrębie dróg oddechowych dziecko powoli przygotowuje się do przyjścia na świat.

2. Wymiary płodu w drugim trymestrze ciąży

Około dwudziestego szóstego tygodnia ciąży twoje dziecko będzie już mierzyło ok. 32 cm długości (od szczytu główki do pięt) i będzie ważyło nawet 900 g.
W drugim trymestrze ostatecznie ukształtowane jest już łożysko, które pełni liczne istotne funkcje jest swoistym łącznikiem między matką i jej dzieckiem, przez nie właśnie przekazujesz dziecku wszelkie substancje odżywcze oraz tlen, a ono oddaje ci dwutlenek węgla i inne produkty swojego metabolizmu, których twój organizm następnie się pozbywa. Jeśli pijesz alkohol lub stosujesz inne używki, to również tą drogą niestety przekazujesz je nienarodzonemu dziecku. Z drugiej strony, przez łożysko przechodzą też przeciwciała skierowane przeciwko bakteriom, wirusom i pierwotniakom, z którymi stykałaś się w życiu lub możesz się zetknąć w ciąży i które mogłyby zaszkodzić dziecku. Przeciwciała te będą chronić twoje dziecko jeszcze przez około pół roku po narodzinach, zanim będzie ono zdolne wytworzyć własną odporność.

3. Badanie USG w drugim trymestrze ciąży

Aby skontrolować rozwój twojego dziecka, koniecznie pamiętaj o badaniu ultrasonograficznym (USG) drugiego trymestru, czyli tym wykonywanym między osiemnastym a dwudziestym drugim tygodniem ciąży. Jest to badanie, w którym ocenia się anatomię płodu, w tym prawidłowość budowy serca płodu. W starszej ciąży nie będzie już możliwe tak dokładne obejrzenie narządów wewnętrznych dziecka, gdyż będzie ono zwyczajnie za duże. Tymczasem w przypadku, gdy wykryta zostanie np. wada serca dziecka, możliwe będzie zaplanowanie kontroli i leczenia, w tym chirurgicznego, po porodzie. Jeśli dotąd nie dowiedzieliście się, czy spodziewacie się dziewczynki czy chłopca, prawie zawsze będzie to możliwe podczas tego badania USG.

Twój brzuszek wyraźnie się już powiększył. O ile w pierwszym trymestrze ty sama mogłaś obserwować, jak „wyrastasz” ze swoich ubrań, lecz prawdopodobnie nikt z zewnątrz nie mógł tego zauważyć, to teraz również twoje otoczenie z pewnością widzi, że jesteś w stanie błogosławionym. Korzystaj z przywilejów, jakie ci w związku z tym przysługują. Nie rezygnuj z oferowanego ci miejsca w autobusie czy kolejce w sklepie. Teraz twój organizm pracuje na zwiększonych obrotach, twoje serce pompuje więcej krwi, oddychasz nie tylko za siebie, ale i za intensywnie rozwijające się w twoim łonie dziecko. To zrozumiałe, że potrzebujesz więcej odpoczynku.

4. Samopoczucie w drugim trymestrze ciąży

Ogólnie, drugi trymestr jest dla matki „miodowym miesiącem” ciąży. Twoje samopoczucie powinno być znacznie lepsze niż podczas pierwszych trzech miesięcy po poczęciu. Minęło ciągłe uczucie zmęczenia, przeciwnie możesz teraz czuć przypływ energii, dzięki któremu będziesz mogła bez problemu pracować, a nawet szykować powoli dom na przyjęcie maleństwa, które ma się pojawić na świecie już za kilka miesięcy. Niektóre pacjentki skarżą się na roztargnienie, trudności ze skupieniem uwagi. Ważne jednak, że twój brzuch nie jest jeszcze na tyle duży, by utrudniał istotnie twoją codzienną aktywność. Nie jest to jednak okres, w którym możesz całkiem o nim zapomnieć po dwudziestym tygodniu brzuch będzie się powiększał w zaskakującym tempie i możesz odczuwać pewne tego skutki, w postaci często trudnej do zwalczenia zgagi i pewnych problemów z oddychaniem (powiększająca się macica uciska żołądek i przeponę). Ponadto, możesz mieć już pewne trudności ze spaniem w ciąży ze względu na to, że niełatwo jest ci znaleźć wygodną pozycję w łóżku. Możesz już pomyśleć o kupieniu specjalnej poduszki, która ułatwi ci nocny wypoczynek.

5. Ruchy dziecka w drugim trymestrze ciąży

Najwspanialszym chyba momentem w drugim trymestrze ciąży jest ten, kiedy zaczynasz czuć ruchy dziecka. Większość kobiet nie ma problemu z odróżnieniem ich od ruchów robaczkowych jelit. Są to delikatne „kopniaczki”, jakby pukanie. Mimo że dziecko jest już bardzo aktywne, na początku będziesz odczuwała jego ruchy rzadko, nawet raz na kilka dni. Stopniowo dopiero kopniaki staną się częścią twojej codzienności i pod koniec drugiego trymestru będziesz na nie czekać każdego dnia. Naucz się wtedy koniecznie „schematu”, w jakim porusza się twoje dziecko. Większość płodów wykazuje największą aktywność rano, po śniadaniu, i w godzinach wieczornych. Często najintensywniej ruszają się w ciągu godziny po posiłku.

Jeśli wydaje ci się, że dziecko nie porusza się tak mocno jak zwykle, w porze kiedy zazwyczaj jest najbardziej aktywne, to zjedz w miarę obfity posiłek, połóż się w pozycji na lewym boku i „wsłuchaj” się w swój brzuch. Jeśli w ciągu godziny naliczysz 10 lub więcej ruchów, to możesz być spokojna dziecko czuje się dobrze. Jeśli ruchów tych będzie mniej, licz jeszcze przez kolejną godzinę. Jeśli i wtedy sytuacja się nie poprawi, koniecznie udaj się do ginekologiczno-położniczej izby przyjęć. Tam lekarz i położna wykonają odpowiednie badania, by ocenić, czy istnieje zagrożenie niedotlenieniem dziecka, czy nie. Zazwyczaj okazuje się, że wszystko jest w porządku. Zdarza się jednak, że dzięki czujności matki, lekarz jest w stanie uratować dziecko, decydując w podobnych przypadkach o pilnym ukończeniu ciąży (dotyczy to raczej trzeciego trymestru ciąży). Nie wolno więc bagatelizować kwestii odczuwania ruchów płodu. Również w przypadku, gdy ruchy stają się bardzo intensywne, masz odczucie, że dziecko „kotłuje się”, tak jak nigdy dotąd, to może być także sygnał, że jest ono w stresie, i również należy udać się do izby przyjęć.

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu

Polecane wideo:

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Kiedy co?

młoda_mama17 • ostatni post 3 miesiące temu

5

ciąża

~malinka92 • ostatni post 3 miesiące temu

1
Artykuły Ciąża miesiąc po miesiącu
Ciąża miesiąc po miesiącu

Ciąża od a do z

Ciąża od a do z

Marzeniem większości kobiet jest posiadanie dziecka. Nie każdej udaje się to od razu, a jeśli nawet starania zakończą się powodzeniem, zdarza się, że dopadają nas sytuacje, w których tracimy pewność siebie, zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się wątpliwości.

Ciąża miesiąc po miesiącu

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to okres między pierwszym a trzynastym tygodniem ciąży. Jest to czas, w którym z jednej strony ciąża nie jest jeszcze widoczna (...) zaburzyć jego rozwój. To właśnie w pierwszych tygodniach rozwoju dziecka powstają bowiem wszystkie układy i narządy wewnętrzne w kolejnych miesiącach

Ciąża miesiąc po miesiącu

3 miesiąc ciąży

. W razie niejasności w rozwoju płodu lekarz może zlecić wykonanie badań prenatalnych. Rady dla kobiet w trzecim miesiącu ciąży Zobacz także: 1 miesiąc ciąży (...) ciąży 9 miesiąc ciąży W trzecim miesiącu ciąży mogą dokuczać częste bóle głowy. Są one spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. By złagodzić ból głowy warto często odpoczywać, unikać stresujących sytuacji i stosować techniki relaksacyjne. Męczące mogą być również krwawienia z nosa. Śluzówka nosa jest obrzmiała, przekrwiona i delikatna z powodu wzrostu estrogenów i progesteronu we krwi. Pomóc może nawilżacz powietrza oraz stosowanie kropli do nosa z roztworem soli morskiej. Jeśli wystąpi krwawienie, należy pochylić się do przodu w pozycji siedzącej i przez pięć minut uciskać nozdrza palcami. Inne dolegliwości trzeciego miesiąca ciąży to skurcze łydek, bóle nóg oraz zaparcia. Kurcze łydek wiążą się z niedoborem magnezu i potasu. Warto powstrzymać się od picia kawy i herbaty, gdyż napoje te utrudniają ich wchłanianie. Bóle nóg w ciąży mogą sugerować kłopoty z żylakami, dlatego należy unikać długiego siedzenia lub stania i starać się wypoczywać z nogami lekko uniesionymi do góry. Problemy z zaparciami wynikają natomiast ze zwolnionej perystaltyki jelit. By ułatwić wypróżnianie się, pij dużo płynów, unikaj słodyczy i spożywaj produkty bogate w błonnik. Odpowiednia dieta w ciąży to klucz do dobrego samopoczucia. Joanna Krocz

Ciąża miesiąc po miesiącu

Rozwój dziecka w 3 trymestrze

Trzeci trymestr to końcowy etap rozwoju dziecka. Z każdym dniem zwiększa się szansa przeżycia dziecka poza organizmem matki. W ciągu tych ostatnich miesięcy kobieta doświadcza niebolesnych skurczów macicy - dostosowuje się ona do wielkości dziecka. Nie są to jednak skurcze porodowe. Dziecko ma coraz mniej miejsca w brzuchu mamy. Rozwój płodu w VII miesiącu Dwudziesty siódmy tydzień rozpoczyna ostatni trymestr ciąży. Dziecko skulone ma 24 cm, wyprostowane 34 cm. Siatkówka oka przybiera swój ostateczny kształt, a powieki się otwierają. W dwudziestym ósmym tygodniu dziecko nadal jeszcze nie gromadzi tkanki tłuszczowej, choć jego waga wzrosła o 100 g. Na powierzchni mózgu formują się bruzdy i zwoje. Na głowie pojawiają się ciemne włoski. System nerwowy w dwudziestym dziewiątym tygodniu jest już rozwinięty. Dziecko bardzo szybko reaguje na bodźce. Bardzo dużo także śni - ma marzenia senne. Naukowcy podejrzewają, że wtedy mózg dziecka ćwiczy przetwarzanie danych. Płod ma 1250 g i mierzy 26 cm, a wyprostowane 37 cm. W macicy dziecko nie ma już dużo miejsca w trzydziestym tygodniu, dlatego jego ruchy są mniej silne. Przyjmuje pozycję embrionalną. Większość dzieci odwrócone jest już głową do dołu. U chłopców jądra zaczynają zstępować do moszny. Dziecko waży 1300 g i zwinięte ma 27 cm. Pod koniec siódmego miesiąca następuje duży skok wagi - do 1600 g, a wzrost powiększa się o kolejny centymetr. Gromadzony tłuszcz chroni dziecko przed utratą ciepła i reguluje temperaturę ciała. Dzięki niemu wygładza się nieco także skóra. Rozwój płodu w VIII miesiącu W trzydziestym drugim tygodniu płuca są już gotowe do podjęcia pracy, włączą się jednak dopiero po porodzie. Waga dziecka znów gwałtownie rośnie - do 1800 g, w brzuchu mu ciasno, a jego ruchy są dla matki bolesne. W ostatnich tygodniach ciąży waga dziecka rośnie tylko dzięki coraz grubszej tkance tłuszczowej. Dziecko mierzy 29cm (41cm z wyprostowanymi nogami). Matka odczuwa ciężar ciąży, ma obrzęki, bóle pleców. W trzydziestym trzecim tygodniu źrenice dziecka wykształcają odruch zwężania się. Jego skóra jest gładka, różowa. Waga sięga 2 kg, a wzrost powiększyły się o kolejne 3 cm. W ostatnich tygodniach ciąży rozwój płodu ulega spowolnieniu. Przybiera tylko na wadze - w trzydziestym czwartym tygodniu ma ok. 2300 g i 32 cm długości - i ćwiczy płuca. W trzydziestym piątym tygodniu dziecko nadal powiększa swoją wagę - ma ponad 2,5 kg i 33 cm, gdy jest zwinięte. Wypełnia cały brzuch i kobieta ma trudności z oddychaniem, ponieważ może uciskać przeponę, pojawia się zgaga w ciąży i częste wizyty w toalecie. 2800 g i 34 cm to wielkość dziecka w trzydziestym szóstym tygodniu. Brązowa tkanka tłuszczowa nagromadziła się wokół narządów wewnętrznych, a biała pod skórą. Meszek zanika, jak również maź płodowa. Dziecko połyka je - rozwinie się z nich smółka w jelitach. Główka dziecka może obniża się. Ważne są badania prenatalne w trzecim trymetrze ciąży. Rozwój płodu w IX miesiąc W trzydziestym siódmym tygodniu wyprostowane dziecko ma 47 cm i waży prawie 3 kg. Jego płuca są gotowe do oddychania. Jeśli poród nastąpi w kolejnym tygodniu, będzie to już poród o czasie. Następny tydzień to kolejne 100 g więcej na wadze. Główka dziecka wstawia się w miednicę. W trzydziestym dziewiątym tygodniu dziecko jeszcze zwiększa masę o 150 g. Już niedługo pojawią się oznaki porodu. W czterdziestym tygodniu dziecko ma ok. 50 cm, waży ok. 3500 kg i jest gotowe do porodu. Gdy przyjdzie na to czas, wysyła sygnał uruchamiający procesy hormonalne. Eisenberg A (...) ., Ciąża

Ciąża miesiąc po miesiącu

Rozwój dziecka w 1 trymestrze

się z dzieckiem w II i III miesiącu ciąży, przeczytaj poniższy artykuł. Rozwój dziecka w II miesiącu ciąży Drugi miesiąc ciąży rozpoczyna się pięć (...) się nadal bardzo szybko – powstają jego półkule i międzymózgowie. Rozwój dziecka w III miesiącu ciąży Od dziesiątego tygodnia zarodek nazywany

Ciąża miesiąc po miesiącu

Wszystko o ciąży

antykoncepcji. Zwracam uwagę na słowo „regularnego". Często pacjentki przychodzą zaniepokojone brakiem ciąży, a po krótkiej rozmowie okazuje się, że mąż (...) często wyjeżdża w delegacje albo z innych przyczyn współżycie w okresie owulacji nie odbywa się co miesiąc. Po tym czasie rozpoczyna się diagnostykę

Ciąża miesiąc po miesiącu

Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży to twoja ostatnia prosta. Teraz obserwujesz, jak twój brzuch rośnie w niebywałym tempie. Jest to spowodowane głównie (...) intensywnym wzrostem dziecka, które powiększa wszystkie swoje wymiary. Pod koniec ciąży, szczególnie szybko zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej twojego

Ciąża miesiąc po miesiącu

1 miesiąc ciąży

Pierwszy miesiąc ciąży to tajemniczy czas rozwoju nowego życia w łonie kobiety, o którego istnieniu często nawet jeszcze nie wiadomo. Najbardziej (...) . Jakie dolegliwości są charakterystyczne dla pierwszego miesiąca ciąży? Niektóre kobiety w pierwszym miesiącu ciąży czują się lepiej niż zwykle. Większość

Ciąża miesiąc po miesiącu

5 miesiąc ciąży

, czyli skurcze przepowiadające. Rady dla kobiet w piątym miesiącu ciąży Zobacz także: 1 miesiąc ciąży 2 miesiąc ciąży 3 miesiąc ciąży 4 (...) miesiąc ciąży 5 miesiąc ciąży 6 miesiąc ciąży 7 miesiąc ciąży 8 miesiąc ciąży 9 miesiąc ciąży W piątym miesiącu ciąży należy dbać

Ciąża miesiąc po miesiącu

8 miesiąc ciąży

płodu. Rady dla kobiet w ósmym miesiącu ciąży Zobacz także: 1 miesiąc ciąży 2 miesiąc ciąży 3 miesiąc ciąży 4 miesiąc ciąży 5 (...) Ósmy miesiąc ciąży to już poważne myślenie o zbliżającym się porodzie. Przyszła mama odczuwa skutki dźwigania ciężkiego brzuszka: bóle krzyża