Trwa ładowanie...

Poród rodzinny - za i przeciw

Poród rodzinny jest od kilku lat bardzo popularny. Co raz więcej par decyduje się na to, by rodzić wspólnie. Dlaczego towarzystwo partnera jest dla nas tak ważne? Co daje nam obecność drugiej osoby w tak ważnej dla nas chwili? Czego może spodziewać się nasz mąż? Przeanalizowałam wątek w naszym serwisie dotyczący porodu rodzinnego i blisko 95 % wypowiadających się tam mam pragnęło obecności męża przy porodzie. Jedno jest pewne. Poród to zwykle bardzo wyczerpujące przeżycie, zarówno dla kobiety, jak i dla przyszłego taty. I to nie tylko fizycznie, ale również emocjonalnie. To dla niego kompletnie obca sytuacja. Widzi cierpiącą żonę, widzi jej ból, słyszy krzyk. Chciałby ulżyć w bólu, ale nie może.

Zobacz film: "Jak przygotować się do porodu?"

spis treści
Rodzić razem czy osobno?
Rodzić razem czy osobno?

Rodzić z partnerem czy bez niego? W czym może pomóc jego obecność a jakie mogą być konsekwencje porodu...

zobacz galerię

1. Korzyści porodu z partnerem

Najważniejszą zaletą porodu rodzinnego jest poczucie bezpieczeństwa. Kiedy mąż jest obok mamy świadomość, że przecież nie pozwoli by stała nam się krzywda. Ważne jest też motywowanie nas i wspieranie w trakcie akcji porodowej. Pamiętam słowa: dasz radę Kochanie, jeszcze tylko chwila, jesteś najbardziej dzielną kobietą jaką znam.

Z bardziej przyziemnych i mniej duchowych kwestii ważne jest również to, że partner:

 • Przypomina nam o właściwym oddychaniu.
 • Pomaga nam przy wejściu do wanny, wyjściu z niej – taka kąpiel podczas porodu bardzo pomaga w bólach krzyżowych. Mąż pilnuje wówczas, aby jego obolała żona nie upadła przy wchodzeniu i wychodzeniu.
 • Ociera pot z czoła.
 • Pamięta o masażu pleców – szczególnie polecam przy bólach krzyżowych.
 • Pomaga, gdy musimy zmienić pozycję porodową.
 • Pomaga przy spacerach po sali porodowej, podtrzymuje za rękę.
 • Podaje wodę do picia.
 • Uprzedza, że zaraz nadejdzie skurcz, obserwując urządzenie KTG.

Pomóżmy Partnerowi przygotować się do porodu a będzie dla nas pomocą i oparciem.

2. Minusy porodu rodzinnego

Za wspólnym porodem przemawiają wszystkie argumenty przedstawione wyżej. A co z minusami? Kobiety jako główny powód podają:

 • Strach męża przed szpitalami, krwią.
 • Świadomość, że mąż widzi nas taką słabą, cierpiącą czy wręcz mało kobiecą (oczywiście w świadomości przyszłej mamy).

Co sądzą na ten temat nasze mamy? Przeczytajcie na forum.

3. Ile kosztuje poród rodzinny?

W jednym szpitalu za poród w obecności osoby bliskiej wniesiemy opłatę w granicach kilkuset zł. W innym zapłacimy symboliczną kwotę, za tak zwaną cegiełkę na rzecz szpitala, a jeszcze w innym urodzimy bezpłatnie. Warunki korzystania z porodów rodzinnych szpitale ustalają indywidualnie.

Źródła internetowe kilku wybranych miast:

 • Poród rodzinny Warszawa: bezpłatnie, 50 zł, 200 zł, 300 zł.
 • Poród rodzinny Wrocław, bezpłatnie, 150 zł, 300 zł, 600 zł z położną.
 • Poród rodzinny Poznań: bezpłatnie, 150 zł, 200 zł, 300 zł.
 • Poród rodzinny Gdańsk: głównie bezpłatnie, 150 zł.

Jak na temat opłat wypowiedziały się nasze forumowiczki? Przeczytaj na forum.

Poród rodzinny jest wielkim wydarzeniem w życiu każdej pary. Ważne, by po pierwsze dobrze przygotować się do niego, jak również pozwolić dokonać wyboru naszemu partnerowi. Świadomość, że oboje bardzo tego chcemy pozwoli w bardziej świadomie przeżywać narodziny naszego dziecka i złagodzi trudy przyjścia na świat naszego maluszka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.