Trwa ładowanie...

Pomagamy spełniać dziecięce marzenia

Gdy choruje dziecko, choruje cała rodzina. Wtedy wszystkie dostępne fundusze są przeznaczane na leczenie. W rezultacie rodziców nie stać na spełnianie marzeń swoich pociech. A chore dzieci są takie same, jak ich zdrowi koledzy. Chcą marzyć i mają marzenia. W ich realizacji pomaga Fundacja Dziecięca Fantazja.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

 

1. Mikołajki z Fantazją

W tych rodzinach brakuje pieniędzy na wakacyjne wyjazdy, modne ubrania, a nawet świąteczne upominki. Leki i rehabilitacja pochłaniają większość domowego budżetu. Z pomocą przychodzi Fundacja Dziecięca Fantazja, która organizuje "Mikołajki z Fantazją". W tym roku zbierają środki na realizację 50 świąteczno-noworocznych marzeń małych pacjentów. Jakie pragnienia mają mali podopieczni?

 

2. Jakie marzenia mają dzieci?

10-letni Krzyś walczy z mukowiscydozą. Codziennie musi być inhalowany i przyjmować leki. Chłopiec nie zawsze może brać udział w aktywnościach fizycznych. Nie może też oglądać zawodów sportowych, ponieważ w domu znajduje się tylko stary telewizor, który często się psuje. Nie ma także internetu. Krzyś marzy o nowym telewizorze i konsoli do gier.

Rówieśniczka Krzysia, Klaudia, choruje na wrodzony obrzęk naczynioruchowy. To rzadka choroba genetyczna, na którą cierpi również jej starsza siostra, 15-letnia Martyna. Obrzęki, które pojawiają się na różnych obszarach ciała, zagrażają życiu dziewczynek. O czym marzą siostry? Klaudia o białym łóżku z baldachimem i regałem na książki, natomiast Martyna o lustrzance, którą mogłaby zabierać ze sobą w każdą podróż.

Kolejną marzycielką jest 13-letnia Wiktoria, która choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną T-komórkową. Dziewczynka przyjmuje chemioterapię, w związku z tym często musi przebywać w szpitalnej izolatce. Marzeniem Wiktorii jest własny smartfon lub tablet, dzięki którym chociaż na chwilę zapomniałaby o tęsknocie za swoją siostrą bliźniaczką.

18-latek o imieniu Krzysztof walczy z chłoniakiem Hodgkina, nowotworem złośliwym, który wykryto w śródpiersiu chłopaka. Krzysiek zmaga się także z przerzutami na płuca. Jest w trakcie kolejnego cyklu chemioterapii, chłopcu podawane są również sterydy. Ze względu na osłabiony organizm, Krzysiek nie może wychodzić na dwór. Marzy o telewizorze, który będzie odskocznią od walki o życie.

Siedmioletni Oliwier zmaga się z chorobą Krabbego. To bardzo rzadkie schorzenie genetyczne powodujące zwyrodnienie i wyniszczenie całego układu nerwowego. Chłopiec nie porusza się i nie mówi. Ta sama choroba dotknęła także brata Oliwiera. Marzeniem siedmiolatka są nowe meble. Takie, które umilą mu naukę, rehabilitację i beztroski czas zabawy.

Objawy, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową u dziecka
Objawy, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową u dziecka [6 zdjęć]

Nowotwory dziecięce rozwijają się w błyskawicznym tempie. Są drugą co do częstości przyczyną śmierci...

zobacz galerię

U czternastoletniej Kamili dopiero trzy lata temu wykryto mukowiscydozę. To bardzo późno, jak na wdrożenie leczenia. Dni mijają dziewczynce na drenażach, inhalacjach i rehabilitacjach. Czternastolatka bardzo ciężko znosi chorobę, nie może pogodzić się z diagnozą. Jej marzeniem jest smartfon, dzięki któremu będzie mogła kontaktować się z przyjaciółmi.

Sześcioletni Kacper choruje na neuroblastomę IV stopnia. Nowotwór zdiagnozowano w ostatnim momencie. Chłopca leczono w jednej z niemieckich klinik. Kacper z powodu chemioterapii często musi przebywać w izolacji. Marzy o konsoli i grach ruchowych, zwłaszcza tych związanych z piłką nożną.

15-letni Kacper choruje od lutego 2016 roku. U chłopca doszło do perforacji żołądka, lekarze przeprowadzili operację ratującą życie nastolatka. Podczas badań zdiagnozowano chłoniaka Burkitta III stopnia – nowotwór złośliwy. Kacper od św. Mikołaja chciałby dostać konsolę i duży telewizor. Tylko dzięki marzeniom chłopiec ma siłę walczyć o każdy nadchodzący dzień.

Sześcioletni Mateusz choruje na przewlekłą chorobę ziarniniakową. Jego organizm jest bardzo osłabiony i nie walczy z atakującymi go drobnoustrojami. Na tę dolegliwość nie ma lekarstwa. Jedyną szansą był dla chłopca był przeszczep szpiku, który nie udał się w 100 proc. Mateusz walczy teraz z wieloma powikłaniami. Chłopiec pragnie klocków Lego z motywem dinozaurów.

To tylko część z długiej listy dziecięcych pragnień. Życzenia nie są wygórowane. Nowy telewizor czy laptop to tylko dodatek do tego najważniejszego marzenia – powrotu do zdrowia.

Przeczytaj koniecznie

3. Fundacja Dziecięca Fantazja

Fundacja Dziecięca Fantazja działa od 2003 roku. Jej celem jest spełnianie marzeń dzieci cierpiących na choroby nieuleczalne oraz takie, które bezpośrednio zagrażają życiu. Podopiecznymi organizacji są dzieci zmagające się z nowotworami, chorobami genetycznymi oraz wadami wrodzonymi.

Do tej pory udało się zrealizować ponad 5 tys. dziecięcych życzeń. Pomimo tak wielkiej liczby, wiele dzieci nadal czeka na ludzi dobrej woli i ich życzliwe serca. Tylko oni pomogą spełnić ich marzenie.

4. Mikołajki z Fantazją

5 grudnia 2016 roku w Warszawie odbyła się świąteczna gala pod nazwą „Mikołajki z Fantazją”, w której uczestniczyło ponad 200 ciężko chorych dzieci z całej Polski. Tego dnia każdy mały pacjent mógł przynajmniej na chwilę zapomnieć o swojej chorobie i niepełnosprawności. O tym, że jest inny od swoich rówieśników. To właśnie dzieci były najważniejszymi gośćmi. Miały także szansę poznać Świętego Mikołaja.

Nadal możemy pomóc, wybierając prośbę konkretnego dziecka lub dołączyć się do trwającej zbiórki. Razem możemy znacznie więcej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.