Trwa ładowanie...

Pole dance dla dzieci dzieli rodziców. Dla jednych to sport, dla drugich kuszenie pedofilów

Avatar placeholder
05.09.2018 15:13
Zajęcia taneczne to dobra forma aktywności fizycznej (123rf.com)
Zajęcia taneczne to dobra forma aktywności fizycznej (123rf.com)

Dzieci też tańczą na rurze. Pole dance w wersji dla najmłodszych zyskuje coraz większą popularność. Ten nowy trend szokuje i dzieli rodziców na dwa obozy. Jedni są zachwyceni umiejętnościami swoich pociech, drudzy nie kryją oburzenia i uważają, że warto zostawić sporty dla dorosłych... dorosłym.

1. Zapisują dzieci na zajęcia, ale nie mówią o tym głośno

Jeszcze do niedawna pole dance kojarzył się nam tylko z klubami ze striptizem. Jednak od 2012 roku stał się oficjalnie sportem. Organizowane są nawet mistrzostwa świata w tej dyscyplinie. Dla trenerek jest to trening bez seksualnych podtekstów. Nazywają go fitnessem na rurze. Jest dynamiczny, wymaga ogromnej siły i świetnej kondycji. Opiera się na ewolucjach akrobatycznych. Zajęcia skierowane są do obu płci. Jednak zdecydowanie częściej wybierają je kobiety, które często później przyprowadzają tam swoje pociechy.

- Na nasze zajęcia przychodzą dziewczyny, które chcą uwypuklić swoją sylwetkę, poprawić zwinność i ogólną koordynację ruchową. Mimo że trenuję ludzi już od 7 lat, to dalej spotykam się z opinią, że tańczę go-go. A przecież to tylko akrobatyka i taniec. Myślę, że wraz z innymi trenerkami już dawno się na to uodporniłyśmy. Od dwóch lat prowadzę też zajęcia z pole dance dla dzieci. To bardziej zabawa. Wszystkie sceptyczne osoby zapraszam. Niech zobaczą, jak to naprawdę wygląda. Rodzice nie narzekają. W tym nie ma nic złego - mówi Magdalena, trenerka pole dance.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

- Zapisałam córkę na zajęcia z pole kids, ale nie przyznaję się do tego głośno. Nie chcę zostać zwyzywana przez inne matki. Dlaczego to zrobiłam? Sama chodzę na rurę. Schudłam po ciąży 30 kg i pomaga mi to utrzymać sylwetkę. Mam silniejszy kręgosłup i brzuch. Zamontowaliśmy nawet rurę w salonie u nas w domu. Córka też korzysta. Widziałam na własne oczy, jak wyglądają te zajęcia. Tam nie mowy o jakimś podtekście seksualnym. Jest ruch i dobra zabawa – mówi Izabela, matka siedmioletniej dziewczynki.

Coraz więcej dzieci bierze udział w zajęciach pole dance (archiwum własne)
Coraz więcej dzieci bierze udział w zajęciach pole dance (archiwum własne)

2. To tylko sport

Pole dance podnosi świadomości własnego ciała. Figury na rurze są bardzo trudne i trzeba mieć naprawdę świetną kondycję, aby je wykonywać. Rodzice, którzy przyprowadzają swoje dzieci na zajęcia, chcą poprawić ich kondycję fizyczną.

- Ja wysłałam swoje dziecko i mam zamiar w tym roku kontynuować zajęcia. One niesamowicie rozwijają koordynację ruchową, wzmacniają mięśnie. Poza tym, jeśli mojemu dziecku się podoba, to dlaczego nie? Znam kilku chłopców, którzy też ćwiczą pole dance (właśnie ze względu na ogólne rozwinięcie umiejętności fizycznych). Moje dziecko zajęcia na rurce traktuje jak wywijanie na trzepaku. Z tą różnicą, że profesjonalny instruktor czuwa nad tym, żeby nic jej się nie stało – mówi Marta.

- Najważniejsze jest to, aby dzieci były świadome na jaki sport się decydują. Tak naprawdę to od dzieci powinno zależeć jaką aktywność fizyczną chcą uprawiać. To ważne w ich przyszłym funkcjonowaniu psychospołecznym. Sport rozwija pewne kompetencje związane z umiejętnościami społecznymi. Dzieci uczą się odpowiedzialności i punktualności. Warto dziecko uświadomić, że jeśli chce działać w danej kwestii musi pamiętać o treningach, czasem odpowiedniej diecie lub innych ograniczeniach i wyzwaniach – mówi Marlena Stradomska, psycholog i wykładowca.

Najlepsze sporty dla dzieci
Najlepsze sporty dla dzieci [7 zdjęć]

Dzieci uwielbiają biegać i beztrosko się bawić. Ruch na świeżym powietrzu to dla nich najlepsza okazja

zobacz galerię

3. Burza wśród opiekunów

Zdania rodziców są podzielone. Jedni zachwalają i zachęcają do tej formy aktywności fizycznej, drudzy nie kryją zażenowania. Gdy jedna ze szkół tańca umieściła na Facebooku zdjęcia z zajęć, posypała się lawina komentarzy (pisownia oryginalna - przyp. red.).

"To pożywka dla pedofilów. Po co tak eksponować seksualność? Dzieci mają na to jeszcze czas. To obrzydliwe."

"Osobiście nigdy w życiu nie pozwoliłabym swojemu dziecku na tego rodzaju sport. Oczywiście nie oceniam innych matek, bo to indywidualna sprawa. Jak dla mnie zbyt dużo golizny i erotyzmu. Równie dobrze dziecko może isć osobno na tańce i lekkoatletykę (i to i to kształtuje mięśnie i charakter)."

"Widzę, że większość pań ma bardzo ograniczone skojarzenia i pole dancing kojarzy im się wyłącznie ze spelunami dla dorosłych. To, że panie znają tą dyscyplinę tylko z burdeli nie oznacza, że tak jest w istocie. To doskonały sport, który bardzo mocno rozwija siłę, elastyczność i sprawność ruchową, szczególnie u dzieci zalecane jest, aby ćwiczyć motorykę i balans. Ja bym się trochę wstydził manifestować tak prymitywne skojarzenia."

Nie wszystkim rodzicom podoba się widok dzieci tańczących na rurze (YouTube)
Nie wszystkim rodzicom podoba się widok dzieci tańczących na rurze (YouTube)

"Według mnie ograniczenia i etykietki mamy w głowach. Dla mnie to po prostu inna forma sportu, urozmaicona o rurę i tyle, dla innych będzie to nie do pomyślenia, bo co ludzie powiedzo i łolaboga dziecko ma wywijać na rurze jak jakaś wywloka? Jeśli dziecko to zainteresuje, będzie chętnie chodziło na zajęcia i będzie się świetnie bawić to ja nie widzę żadnych przeszkód. Co innego kiedy wymyśli to sobie mamusia i będzie dziecko zmuszać (pisownia oryginalna - przyp. red.)."

"Nie zapisałabym moich dzieci na zajęcia. Jestem przeciwna z uwagi na erotyczne skojarzenia. Uważam, że można zapisać dziecko np. na gimnastykę artystyczną - poziom wyćwiczenia podobny, ale bez dwuznacznych skojarzeń. Osoby, które twierdzą, że nie ma to nic wspólnego z seksualnością, niech odpowiedzą na pytanie - ilu znają chłopców którzy tańczą na rurze."

4. Niebezpieczny seksapil?

- Zapisanie dzieci na zajęcia pole dance jest trudną decyzją. Zależy to przede wszystkim od tego, czy dziecko jest gotowe na podejmowanie aktywności w tym kierunku. Warto tutaj pamiętać, że dzieci nie mają świadomości dotyczącej swojej seksualności. Konieczne jest to, aby trenowanie pole dance było pomysłem dziecka, a nie niespełnioną aspiracją rodziców – podsumowuje Stradomska.

Strój i obuwie sportowe dla dzieci
Strój i obuwie sportowe dla dzieci

Rodzic powinien zadbać o odpowiedni strój sportowy dla swojego dziecka, aby mogło swobodnie i efektywnie

zobacz galerię

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze