Trwa ładowanie...

Podwiązanie jajowodów – metody, konsekwencje, prawo

Avatar placeholder
30.11.2018 14:04
Podwiązanie jajowodów zapewnia kobiecie duże poczucie bezpieczeństwa i zwiększa ochotę na seks
Podwiązanie jajowodów zapewnia kobiecie duże poczucie bezpieczeństwa i zwiększa ochotę na seks (123rf)

Podwiązanie jajowodów wykonuje się, aby pozbawić kobietę płodności. Zabieg podwiązania jajowodów jest więc zdecydowanie najskuteczniejszą formą antykoncepcji. Jednak podwiązanie jajowodów nie jest idealnym rozwiązaniem. Wiele kobiet nie wie zbyt wiele o podwiązaniu jajowodów, dlatego warto poznać szczegóły zabiegu i jego konsekwencje dla zdrowia.

spis treści

1. Podwiązanie jajowodów - metody

Podwiązanie jajowodów można przeprowadzić na kilka sposobów. Obecnie podwiązanie jajowodów wykonuje się w czasie laparotomii i laparoskopii. Zabieg podwiązania jajowodów wykonuje się również metodą Esurr.

Podwiązanie jajowodów w czasie laparotomii to zabieg przeprowadzany pod znieczuleniem ogólnym na sali operacyjnej. Po otwarciu jamy brzusznej lekarz może podwiązać jajowody na kilka sposobów. Podwiązanie jajowodów w czasie laparotomii wykonuje się poprzez:

Zobacz film: "Skuteczność metod antykoncepcyjnych według Pearla"
  • zmiażdżenie jajowodów metodą Mandlera;
  • zawiązanie nierozpuszczalnych nici chirurgicznych na jajowodach i wycięcie jego fragmentu - tzw. operacja Pomeroy’a;
  • wycięcie 1-2 centymetrów jajowodu. Zakończenia zaszywa się w otrzewnej (metoda Labhardta);
  • obustronne podwiązanie i przecięcie jajowodów i zaszycie ich w otrzewnej (j.w.) - metoda Irvinga;
  • wycięcie strzępków jajowodu i jajnika (fimbriektomia);
  • założenie klipsów na jajowodach (sterylizacja klipsowa).
Objawy niepłodności, które bagatelizujemy
Objawy niepłodności, które bagatelizujemy [6 zdjęć]

Jeszcze kilkanaście lat temu para nieposiadająca ani jednego dziecka była rzadkością. Obecnie z problemem

zobacz galerię

Laparotomia kończy się zamknięciem jamy brzusznej. Co ważne nie należy współżyć na 3 miesiące po zabiegu.

Laparoskopia jest dużo mniej inwazyjnym zabiegiem. Wymaga ona zrobienia jedynie małego nacięcia na skórze. Przez nacięcia wprowadza się do jamy brzusznej rurki, a przez nie odpowiednie narzędzia chirurgiczne. Podwiązanie jajowodów wykonuje się dzięki kamerce. Podwiązanie jajowodów metodą laparoskopową najczęściej wykonuje się metodą elektrokoagulacji, czyli termicznego obkurczenia jajowodu.

Najpopularniejszą metodą podwiązania jajowodów jest metoda Esurr. Wówczas wprowadza się do jajowodu spiralną wkładkę, która jest wprowadzana przez pochwę, szyjkę macicy i macicę do jajowodu za pomocą histeroskopu. Podwiązanie jajowodów nie jest jednak wówczas natychmiastowe i potrzeba około 3 cykli menstruacyjnych, aby podwiązanie jajowodów było zakończone.

Ta metoda podwiązania jajowodów wymaga wykonania histerosalpingografii (badanie RTG), dzięki któremu można sprawdzić ułożenie wkładek.

2. Podwiązanie jajowodów - konsekwencje

Podwiązanie jajowodów sprawia, że kobieta zazwyczaj na stałe staje się bezpłodna. Wyjątkiem od tej zasady jest podwiązanie jajowodów za pomocą klipsów. Przywrócenie płodności po podwiązaniu jajowodów jest skuteczne jedynie w 33 proc. przypadków.

ZOBACZ TAKŻE:

Podwiązanie jajowodów może mieć groźne konsekwencje zdrowotne. Jeżeli podwiązanie jajowodów zostało wykonane nieprawidłowo, może np. dojść do ciąży pozamacicznej. Inne powikłania po podwiązaniu jajowodów wynikają ze znieczulenia i ryzyka związanego z samym zabiegiem. Zazwyczaj są to bóle podbrzusza, infekcje pęcherza, zakażenia i krwawienia z rany.

3. Podwiązanie jajowodów - prawo

Podwiązanie jajowodów jest w Polsce niezgodne z prawem. Wykonanie zabiegu podwiązania jajowodów jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy ewentualna ciąża może zagrozić zdrowiu i życiu kobiety. Dopuszcza się również podwiązanie jajowodów, gdy dzieci będą miały poważne wady genetyczne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze