Trwa ładowanie...

Plamienie zamiast okresu – czy jest niebezpieczne, początki ciąży, poronienie

Plamienie zamiast okresu – czy jest niebezpieczne, początki ciąży, poronienie
Plamienie zamiast okresu – czy jest niebezpieczne, początki ciąży, poronienie (GettyImages)

Plamienie to niewielka ilość wydzieliny z domieszką krwi. Zabarwienie może być bardzo różne w zależności od przyczyny – od jasnoróżowego aż do brązowego. Plamienie zamiast okresu zazwyczaj nie zwiastuje żadnej poważnej choroby, jednak należy się skonsultować z lekarzem. Często plamienie zamiast okresu występuje w ciąży.

spis treści

1. Czy plamienie zamiast okresu jest niebezpieczne?

Do plamienia zamiast okresu lub czasem nawet do niewielkiego krwawienia dochodzi po pierwszym stosunku i jest to rzecz normalna, ponieważ dochodzi do przerwania błony dziewiczej.

Normalną rzeczą jest także niewielkie plamienie podczas kolejnych stosunków. Jeśli jednak pojawiają się notorycznie, mogą świadczyć o zapaleniu narządów rodnych. Należy udać się wtedy do lekarza ginekologa, by wykluczyć polipy szyjki macicy oraz nowotwory.

Zobacz film: "Choroby, na które powinnaś się zaszczepić przed ciążą"

Plamienie zamiast okresu może także występować przy tak zwanym plamieniu okołoowulacyjnym. Jeśli kobieta miesiączkuje regularnie przy 28-dniowych cyklach menstruacyjnych, plamienie przypadnie na 14 dzień, czyli na owulację. Jest to proces spowodowany obniżonym poziomem estrogenu, a plamienie trwa maksymalnie 4 dni.

Jeśli plamienie zamiast okresu trwa dłużej, konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ może to świadczyć np.: mięśniakach macicy.

Do plamienia zamiast okresu może dojść u kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną. Najczęściej pojawia się podczas pierwszych 90 dni stosowania antykoncepcji i samoistnie zanika.

2. Plamienie przed miesiączką i zamiast miesiączki

Plamienie przed miesiączką może być spowodowane niewydolnością ciałka żółtego. Dochodzi do zaburzenia regulacji gospodarko hormonalnej w zakresie stężenia progesteronu. Hormon ten odgrywa bardzo ważna rolę w organizmie kobiet.

Najczęstszą przyczyną plamienia zamiast okresu jest ciąża. Lekkie krwawienie lub plamienie występuje u prawie 30 proc. ciężarnych kobiet. Wiele kobiet to bagatelizuje, a każde plamienie może stanowić zagrożenie zarówno dla matki jak i dla rozwijającego się płodu.

3. Plamienie zamiast okresu na początku ciąży

Na samym początku ciąży plamienie zamiast okresu pojawia się dość często, ponieważ wiąże się z implantacją zarodka w jamie macicy. Zarodek na początku jest na tyle mały, że część śluzówki pozostaje wolna i dochodzi do złuszczania błony śluzowej macicy. Plamienie może występować przez około 2-3 miesiące i okres ten powinien upłynąć kobiecie pod szczególną obserwacją swojego ciała.

Zobacz także:

4. Plamienie zamiast okresu – poronienie

Plamienie zamiast okresu często oznacza także poronienie we wczesnym etapie ciąży. Po poronieniach konieczne jest czasami łyżeczkowanie, ponieważ nie zawsze dochodzi do całkowitego usunięcia składowych jaja płodowego. Mechaniczne czyszczenie pomoże uniknąć różnych zakażeń.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.