Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Pielęgnacja napletka u niemowląt

Avatar placeholder
09.10.2020 15:50
Pielęgnacja napletka u niemowląt
Pielęgnacja napletka u niemowląt

Pielęgnacja napletka u niemowląt płci męskiej jest niezmiernie istotna. Przewijanie chłopca różni się nieco od przewijania dziewczynki, choć zasady pielęgnacjipupy niemowlaka są podobne. Rodzice małego chłopca muszą dbać o higienę narządów płciowych swojego maleństwa, by nie dopuścić na przykład do bakteryjnego zakażenia cewki moczowej. Ściąganie napletka u niemowlaka na siłę również grozi jego naderwaniem i powstaniem ran i blizn w tym miejscu. Nie wspominając o tym, że jest to dość bolesny zabieg dla malucha.

spis treści

1. Zasady przewijania chłopca

Przewijanie chłopca zawsze wykonujemy po zrobieniu kupki, nie rzadziej jednak niż co 3 godziny, a także najlepiej przed każdym karmieniemmalucha. Przewijając chłopca, należy pamiętać o pewnych zasadach przewijania niemowlaka:

  • Zmiana pieluszki powinna być dostosowana do snu niemowlaka.
  • Do mycia pupy dziecka należy używać ciepłej wody i wacika bądź ogrzanych w ręku hipoalergicznych chusteczek nawilżonych.
  • Pupę chłopca koniecznie trzeba myć od przodu do tyłu - najpierw pachwiny, prącie, a później okolice moszny w kierunku odbytu. Jeśli napletek niemowlaka jest zanieczyszczony kałem, należy go starannie oczyścić bez odciągania napletka niemowlaka na siłę; ważne, by zanieczyszczenia nie dostały się pod napletek do żołędzi, gdzie jest ujście cewki moczowej u chłopca.
  • Przed założeniem pieluszki niemowlakowi i posmarowaniu kremem pachwin, prącia, moszny i pupy chłopca, należy dokładnie osuszyć pośladki dziecka.
  • Przewijając niemowlę, nie można ciągnąć za stópki czy nóżki - należy delikatnie unieść miednicę maluszka, podkładając dłoń pod pośladki bądź przekładając swoją rękę między nóżkami dziecka i chwycić udo przy samych pośladkach.
Zobacz film: "Pielęgnacja dziecka - to musisz wiedzieć"

Znajomość techniki przewijania chłopca i pielęgnacji napletka niemowlaka zapobiega groźnym zakażeniom bakteryjnym układu moczowo-płciowego dziecka.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Higiena napletka niemowlaka

Napletek chłopca to fałd skórny na końcu prącia, który u niemowlaków jest fizjologicznie sklejony z żołędzią prącia. Pielęgnacja napletka niemowlaka sprowadza się do przestrzegania powyższych zasad przewijania chłopca. Ważne jest również dokładne umycie okolic narządów płciowych chłopca podczas kąpieli niemowlaka. Pamiętajmy: nie można na siłę odciągać napletka niemowlaka, gdyż grozi to powstaniem ran i blizn w tej okolicy, wystąpieniem stanu zapalnego i co najważniejsze, czynność ta jest bardzo bolesna dla malucha. Napletek dziecka po pewnym czasie odklei się sam, powinno to nastąpić zwykle do trzeciego roku życia. Podczas mycia napletka niemowlęcia można go jedynie ściągnąć do momentu ukazania się ujścia cewki moczowej („dziurka” na końcu prącia niemowlaka). Czystość i higiena ujścia cewki moczowej u chłopca powinny być zachowane, by nie dopuścić do powstania zakażenia bakteryjnego narządów moczowo-płciowych chłopca.

Zobacz także:

Znajomość zasad higieny narządów płciowych niemowląt jest niezwykle istotna. Rodzice często nie wiedzą, jak dbać o czystość napletka niemowlaka, co robić podczas przewijania chłopca. Stosując powyższe wskazówki, unikniemy stanów zapalnych u niemowlaka i stresu związanego z pielęgnacją napletka u niemowlaka.

Jak dbać o skórę niemowląt?
Jak dbać o skórę niemowląt? [9 zdjęć]

Zmarszczki, zaczerwienienia, sucha skóra – niemowlęta nie mają skóry idealnej, ale nie oznacza to, że

zobacz galerię
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze