Trwa ładowanie...

Piankowe gniotki groźne dla zdrowia. Mogą być rakotwórcze

"Squishies", czyli kolorowe, piankowe zabawki, które po zgnieceniu pachną kokosem, stały się hitem wśród dzieci i dorosłych. Niestety, jak przekonuje Duńska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) są one niebezpieczne dla zdrowia. W Polsce problemem zajęła się fundacja Kupuj Odpowiedzialnie.

Zobacz film: "Gumowa kaczuszka niebezpieczna dla dziecka"

Piankowe gniotki występują w różnych kształtach i kolorach
Piankowe gniotki występują w różnych kształtach i kolorach (123rf.com)

1. Nad morzem i w górach

Piankowe gniotki można dostać wszędzie. Pojawiają się na stoiskach z zabawkami i pamiątkami w każdym większym mieście. Przyciągają kolorami, kształtami i zapachem. Zanim jednak zdecydujemy się na ich kupno, warto wiedzieć, że zabawki mogą być toksyczne.

Gniotki zwykle sprzedawane są luzem, bez opakowań, nie wiemy co mają w składzie i czy są bezpieczne np. dla małych dzieci. Jeśli już pojawiają się produkty w opakowaniu, nie ma na nich oznaczonego kraju pochodzenia i nazwy producenta. Przy niektórych można znaleźć informację, że zabawek nie wolno wkładać do buzi i lizać.

2. Dania wycofuje gniotki ze sprzedaży

Duńska Agencja Ochrony Środowiska jeszcze przed wakacjami wydała komunikat, w którym ostrzegała rodziców przed kupowaniem swoim dzieciom tego typu zabawek. Duże duńskie marki wycofały ze swojej sprzedaży popularne gniotki.

Testy przeprowadzone przez EPA wykazały, że "squishies" zawierają niebezpieczne chemikalia w bardzo wysokich stężeniach. Wśród toksycznych substancji zidentyfikowano dimetyloformamid, styren i toluen, które są szkodliwe dla zdrowia.

Dimetyloformamid może mieć właściwości rakotwórcze. W wysokich stężeniach jest szkodliwy dla układu rozrodczego i może powodować uszkodzenia wątroby.

Toulen działa drażniąco na układ oddechowy, może też wywoływać podrażnienie oczu i skóry, a także uszkodzenia mózgu. Wpływa niekorzystnie na układ rozrodczy, krwionośny i nerwowy, może uszkadzać nerki i wątrobę. Związek ten można też znaleźć w niektórych przyborach szkolnych.

Kolejną substancja toksyczną jest styren. Jest łatwopalny, działa szkodliwie na drogi oddechowe, powoduje podrażnienie oczu i skóry.

W Polsce problemem gniotków zajęła się fundacja Kupuj Odpowiedzialnie. Specjaliści z fundacji zalecają rodzicom pozbycie się z domu piankowych zabawek i nie kupowanie nowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.