Trwa ładowanie...

Owulacja po porodzie

Owulacja to inaczej jajeczkowanie. Polega na uwolnieniu dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. Występuje raz w cyklu menstruacyjnym - u zdrowej kobiety.

Zobacz film: "Jakie są przyczyny przedwczesnego porodu?"

Owulacja po porodzie najczęściej powraca około 2-4 tygodnie po porodzie u kobiet, które nie karmią piersią. U kobiet karmiących dziecko piersią owulacja może pojawić się dopiero po 10 tygodniach od urodzenia dziecka. Nie jest to jednak wytyczna, której trzymają się wszystkie mamy – wiele zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu kobiety, od diety, a także od tego, jak często matka karmi piersią, a nawet od tego, czy dziecko dostaje do ssania smoczek. Nie ma więc jednej pewnej metody, która z całą pewnością mówiłaby, kiedy dokładnie kobiecie powraca płodność po urodzeniu dziecka.

spis treści

1. Owulacja i miesiączka po porodzie

Owulacja po porodzie może się pojawić już w 2 tygodniu po urodzeniu dziecka. Ma to miejsce tak szybko najczęściej u kobiet, które w ogóle nie karmią piersią. Im częściej i dłużej matka karmi piersią, tym dłużej może trwać niepłodność laktacyjna – ale tylko w teorii. Wiele zależy także od diety matki, jej indywidualnych predyspozycji, a także od czynników genetycznych. Także u kobiet karmiących wyłącznie piersią zdarza się, że niepłodność laktacyjna przechodzi już po kilku tygodniach.

Krwawienia miesięczne powracają po urodzeniu dziecka zwykle później niż owulacja, chociaż może się zdarzyć, że pojawiają się równocześnie z pierwszą owulacją po porodzie. Ma to miejsce szczególnie często w przypadkach, jeśli przez długi czas po porodzie nie występuje miesiączka. Należy więc pamiętać, że brak miesiączkinie oznacza, że nie wystąpiła owulacja.

2. Ile trwa niepłodność laktacyjna?

Niepłodność laktacyjna jest wywołana faktem, że ssanie piersi przez dziecko stymuluje produkcję prolaktyny, hormonu, który wywołuje laktację i równocześnie blokuje działanie innych hormonów płciowych, odpowiedzialnych za płodność kobiety.

Działanie antykoncepcyjne laktacji może być przez jakiś czas skuteczne, ale tylko pod warunkiem, że:

  • matka karmi dziecko wyłącznie swoim mlekiem,
  • dziecko jest karmione na żądanie,
  • dziecko nie dostaje smoczka do ssania,
  • matka karmi dziecko co najmniej 6 razy na dobę.

Nawet wtedy niepłodność laktacyjna w większości przypadków trwa maksymalnie 6 miesięcy. Wtedy dziecko zaczyna potrzebować także innych pokarmów i następuje rozszerzenie diety dziecka.

Czas trwania niepłodności laktacyjnej zależy także od indywidualnych i genetycznych predyspozycji danej kobiety. U niektórych młodych mam miesiączka powraca mimo wyłącznego karmienia piersią już po 3 tygodniach, u innych czas niepłodności wywołanej laktacją wydłuża się nawet do 12 miesięcy. Płodność kobiety po porodzie pojawia się jeszcze przed owulacją – najczęściej około 3 dni przed nią. W związku z tym nie można polegać na niepłodności laktacyjnej jako na naturalnej metodzie antykoncepcji. Nawet jeśli kobieta śledzi swoje objawy płodności, jest w stanie zaobserwować owulację, a nie ją przewidzieć. Można bez ryzyka przyjąć, że kobieta jest niepłodna przez 2 tygodnie po porodzie. Wtedy jednak większość ginekologów odradza współżycie ze względu na wyczerpanie organizmu kobiety i czas potrzebny narządom rodnym do wygojenia. Wiele kobiet w tym czasie, zaabsorbowanych dzieckiem, nie ma po prostu ochoty na seks.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.