Trwa ładowanie...

Oblicz datę porodu – zalety, kalkulator internetowy, najpopularniejsze miesiące na poród

Avatar placeholder
31.03.2021 17:17
Większość kobiet oblicza termin porodu, gdy tylko dowie się o ciąży
Większość kobiet oblicza termin porodu, gdy tylko dowie się o ciąży (123rf)

Oblicz datę porodu - to jedna z bardziej popularnych fraz wpisywanych w wyszukiwarki internetowe. Każda kobieta, gdy dowiaduje się, że jest w ciąży, chce dowiedzieć się, jak obliczyć datę porodu. Obliczenie dokładnej daty porodu jest niestety niemożliwe. Dzieje się tak z wielu względów. Obliczenie daty porodu jest często niemożliwe, ponieważ mało kobiet wie dokładnie, w jakim dniu doszło do zapłodnienia. Ponadto czas, jaki dziecko spędzi w brzuchu mamy, jest bardzo indywidualny i zależy zarówno od genetyki, jak i od zdrowia przyszłej mamy. Na ogół obliczając datę porodu, przyjmuje się, że poród może nastąpić między 38 a 41 tygodniem.

spis treści

1. Oblicz datę porodu - zalety

Obliczenie daty porodu jest bardzo istotne dla przebiegu ciąży. Każda przyszła mama powinna obliczyć datę porodu i poznać kalendarz ciąży. Znając przybliżoną datę porodu, lekarz może określić wydolność łożyska. Dzięki temu, że obliczymy datę porodu, możemy więc uniknąć różnych komplikacji wynikających ze zmniejszenia wydolności łożyska.

Ginekolog wstępnie oblicza datę porodu już na pierwszej wizycie. Na wizycie lekarskiej obliczenia daty porodu dokonuje się na podstawie specjalnych tabeli, a następnie lekarz koryguje ją na USG pierwszego trymestru ciąży.

Zobacz film: "Jakie są przyczyny przedwczesnego porodu?"

Kobieta może jednak spróbować samodzielnie obliczyć datę porodu. Obecnie jest to dużo łatwiejsze dzięki ogólnodostępnym kalkulatorom porodu. Wówczas to komputer oblicza datę porodu na podstawie wzoru, który stosuje również lekarz w gabinecie lekarskim.

6 rzeczy, które powinnaś zrobić przed porodem
6 rzeczy, które powinnaś zrobić przed porodem [7 zdjęć]

Ciąża to nie choroba, a macierzyństwo to nie kajdany – ograniczać nie powinny. Istnieją jednak takie

zobacz galerię

2. Oblicz datę porodu - kalkulator internetowy

Obliczenie daty porodu dzięki kalkulatorom internetowym jest bardzo łatwe i szybkie. Zazwyczaj do obliczenia daty porodu wykorzystują one regułę Franza Naegelego. Reguła ta wynika z założenia, że okres ciąży obejmuje 280 dni, czyli dokładnie 40 tygodni.

W internetowych kalkulatorach zakłada się również, że owulacja zawsze występuje w 14 dniu cyklu, który trwa 28 dni. Obliczając datę porodu, kalkulator dodaje do daty rozpoczęcia się ostatniej miesiączki 7 dni, odejmuje 3 miesiące i dodaje jeden rok.

Należy jednak pamiętać, że obliczenie daty porodu nie jest tak proste, ponieważ faktyczny początek ciąży to moment zapłodnienia, a nie data ostatniej miesiączki. Ginekolodzy zauważają również, że ciąża zazwyczaj trwa krócej ok. 267 dni. Dlatego obliczenie dokładnej daty porodu jest możliwe tylko wtedy, gdy znasz moment poczęcia.

ZOBACZ TAKŻE:

3. Oblicz datę porodu - najpopularniejsze miesiące

Obliczając datę porodu, można również trafić na różne statystyki, które pokazują miesiące, w których rodzi się najwięcej dzieci. Okazuje się bowiem, że w Polsce najwięcej porodów przypada na miesiące wakacyjne, a więc m.in. lipiec, sierpień i wrzesień.

Statystyki te najprawdopodobniej wynikają z tego, że kobiety wolą rodzić dzieci w okresie, gdy mogą spacerować od pierwszych tygodni życia dziecka. Najmniej popularne miesiące na poród to okres jesienny, który nie sprzyja spacerom i wychodzeniu z domu. Warto jednak zauważyć, że to właśnie na jesień najczęściej kobiety zachodzą w ciążę. Dzieje się tak prawdopodobnie przez długie zimne jesienne wieczory, które skłaniają pary do spędzania ich w łóżku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze