Trwa ładowanie...

Noworodek zmarł przez zapalenie opon mózgowych. Matka ostrzega

Avatar placeholder
02.04.2022 21:45
Oskar Nally zmarł z powodu zapalenia opon mózgowych
Oskar Nally zmarł z powodu zapalenia opon mózgowych (facebook.com)

Sześciotygodniowy Oscar Nally zmarł po tym jak zdiagnozowano u niego zapalenie opon mózgowych. Dziecko nie miało typowych objawów choroby.

spis treści

1. Sześć tygodni życia

Oskar urodził się dwa tygodnie przed terminem, 26 września. Miesiąc później został przyjęty do szpitala z podejrzeniem infekcji. Dostał kroplówkę z antybiotykiem i po dwóch dniach opuścił szpital.

Po wizycie w szpitalu jego stan się poprawił. Jego mama, Georgia Higginbottom wspomina, że Oskar zachowywał się jak normalne dziecko w jego wieku. Dwa tygodnie później, stan chłopca nagle się pogorszył.

2. Przeraźliwy płacz

Tego dnia rano z chłopcem bawiła się babcia. Potem został nakarmiony i mama chciała położyć go na drzemkę. Po zaśnięciu Oskar obudził się i zaczął przeraźliwie płakać. Nie było jednak żadnych innych objawów choroby.

Georgia zabrała syna do lokalnej przychodni. W tym czasie stan chłopca pogorszył się. Ciężko oddychał i miał dużą gorączkę. Lekarze podali mu tlen i przetransportowali Oskara do szpitala.

Na miejscu okazało się, że Oskar ma zapalenie opon mózgowych, wywołane przez bakterie Streptococus agalactiae. Bakteria ta naturalnie bytuje w przewodzie pokarmowym człowieka.

Po zrobieniu wszystkich niezbędnych badań lekarze nie mieli dobrych wiadomości. Mózg Oskara przestawał pracować. Matka podjęła decyzję o pośpiesznym ochrzczeniu chłopca. Potem podjęła decyzję o odłączeniu syna od aparatury podtrzymującej życie i była przy nim do końca.

3. Objawy zapalenia opon mózgowych

Georgia opowiada swoją historię po to by uświadomić rodzicom jakie niebezpieczeństwa czyhają na ich dzieci. Prosi by reagowali oni nawet na najmniejszy przejaw dziwnego zachowania dziecka.

Zapalenie opon mózgowych wywołane bakterią Streptococcus z grupy B, dotyczą zwykle noworodków. Infekcja zwykle atakuje dzieci od siódmego dnia do trzeciego miesiąca życia. Objawy zakażenia to: gorączka, wymioty, brak apetytu, osłabienie, niebieskawe zabarwienie skóry, biegunka i wysypka.

Zapalenie opon mózgowych u noworodków i niemowląt jest trudne do rozpoznania, dlatego warto reagować na każdy niepokojący sygnał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze