Nerwica depresyjna – przyczyny, objawy, leczenie

Nerwica to dosyć powszechna dolegliwość. W zakres pojęcia wchodzi wiele różnych objawów fizycznych i psychicznych. Z czego mogą wynikać zaburzenia depresyjne?

spis treści

1. Idealne warunki dla rozwoju nerwicy depresyjnej

Trudno podać jednoznaczną przyczynę wystąpienia nerwicy depresyjnej. Dystymia może mieć podłoże genetyczne. Jest to rodzaj nerwicy związanej między innymi z chorobą alkoholową, narkotykami i innymi używkami. Bodźce warunkujące powstanie schorzenia to: bezradność, samotność, niska sprawność intelektualna oraz inne choroby.

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

Nerwica depresyjna wyzwala między innymi odczucie bezsensu życia.
Nerwica depresyjna wyzwala między innymi odczucie bezsensu życia.

2. Oznaki nerwicy depresyjnej

Jakie są objawy depresji u dzieci?
Jakie są objawy depresji u dzieci?

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym również mogą chorować na depresję, choć przejawia się...

zobacz galerię

Nerwica depresyjna wyzwala między innymi odczucie bezsensu życia. Dodatkowo może pojawić się spadek apetytu, ciągłe zmęczenie oraz trudności z koncentracją. Nerwicowiec posiada zaburzony obraz samego siebie. Pojawia się u niego niska samoocena.

To musisz wiedzieć:

3. Jak wyleczyć nerwicę depresyjną?

Leczenie nerwicy polega głównie na przyjmowaniu leków antydepresyjnych. Pamiętajmy jednak o tym, że dobroczynne działanie leków pojawia się dopiero po określonym czasie. Pacjenci nie zawsze radzą sobie z negatywnymi emocjami. Chory może przejawiać nawet zachowania autodestrukcyjne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.