Naukowcy zidentyfikowali zaburzenie, które może powodować rozwój męskich cech u żeńskich płodów

Naukowcy opracowali kompletny kliniczne i genetyczne profil rzadkiej choroby dziedzicznej, niedoboru 11-hydroksylazy, która może powodować maskulinizację narządów u kobiet. Badania przeprowadziła międzynarodowa grupa naukowców kierowana przez badaczy z Uniwersytetu Medycznego Icahn w Mount Sinai.

1. Zbyt wiele męskich hormonów u żeńskich płodów

Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie „Proceedings of National Academy of Sciences” mogą ostatecznie doprowadzić do badań przesiewowych noworodków, diagnostyki i leczenia. Diagnostyka prenatalna i leczenie może być opracowane tak, by zapobiegać przekształceniu narządów.

Zaburzenie to rzadka postać wrodzonego przerostu nadnerczy (congenital adrenal hyperplasia, CAH), powstaje on w wyniku nadmiernego wydzielania męskich hormonów przez korę nadnerczy.

Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"

Jest to spowodowane niedoborem wydzielania kortyzolu, który jest istotnym hormonem steroidowym i zaczyna mieć wpływ na rozwój płci około 9 tygodnia ciąży, prowadząc do maskulinizacji genitaliów u żeńskich płodów, powodując dwuznaczności w ocenie narządów.

Zaburzenie to może prowadzić do problemów z określeniem płci dziecka
Zaburzenie to może prowadzić do problemów z określeniem płci dziecka (Shutterstock)

"Niemowlęta żeńskie urodzone z tym zaburzeniem mogą być błędnie identyfikowane jako chłopcy i wychowywane w ten sposób. Teraz rozumiemy znacznie więcej na temat tej choroby, uważamy, że będzie możliwe zapobieganie nieprawidłowemu rozpoznaniu płci u płodu, dzięki temu uda nam się uniknąć wszystkich społecznych, kulturowych i seksualnych problemów, które mogą wynikać z takiego błędu" - mówi Maria I. New, profesor pediatrii i genetyki oraz dyrektor Programu Badań Zaburzeń Steroidowych Nadnerczy na Uniwersytecie Medycznym Icahn w Mount Sinai.

Ten nurt badań koncentruje się na rzadkiej postaci niedoboru 11 β-hydroksylazy. Problem niedoboru 11β-hydroksylazy dotyczy tylko 5-8 procent pacjentów z CAH lub 1 na 100.000 żywych urodzeń. Zespół zebrał dane dotyczące 108 pacjentów ze zdiagnozowanym niedoborem 11β-hydroksylazy.

Odkryli, że forma ta występuje najczęściej w krajach Bliskiego Wschodu, Turcji i Afryce Północnej, a większość pacjentów biorących udział w badaniu pochodziła z Tunezji.

Płód arlekin - ta dziewczynka urodziła się z bardzo rzadką chorobą genetyczną
Płód arlekin - ta dziewczynka urodziła się z bardzo rzadką chorobą genetyczną [11 zdjęć]

Opowieść o małej Brennie to opowieść o pokonywaniu przeszkód pozornie niemożliwych, ale również przypomnienie,...

zobacz galerię

"Sądzimy, że małżeństwa między krewnymi, powszechne w tych krajach, sugerują wyjaśnienie, dlaczego niedobór 11β-hydroksylazy występuje tak często w tej części świata" - mówi dr New. Zaburzenie to jest spowodowane przez wadę genów recesywnych, co oznacza, że rodzice mogą posiadać jeden normalny gen i jeden zmutowany gen, a choroba ujawnia się u dziecka, kiedy otrzyma ono dwa takie wadliwe geny.

2. Zaburzenie można rozpoznać i leczyć już w okresie prenatalnym

Dr New i jej współpracownicy w pełni opisali też najczęstszą postać CAH: niedobór enzymu 21-hydroksylazy, odpowiedzialny za 90-95 procent wszystkich przypadków. Ich poprzednia praca doprowadziła do badań przesiewowych noworodków w Stanach Zjednoczonych i w wielu innych krajach w kierunku najcięższej postaci niedoboru 21-hydroksylazy, która obejmuje mutacje genu w chromosomie 6. Większość osób dotkniętych pochodzi z Europy, Ameryki Południowej i Azji.

Dr New i jej zespół byli pierwszymi, którzy opracowali metodę, która już od 6 tygodnia ciąży może w nieinwazyjny sposób wykrywać mutacje genetyczne, poprzez identyfikowanie steroidowych braków 21-hydroksylazy w krwi krążącej w żyłach ciężarnej matki. Po rozpoznaniu, odpowiednie leczenie może zapobiec maskulinizacji żeńskiego płodu w łonie matki, przez hamowanie wydzielania androgenów nadnerczy podczas rozwoju narządów płciowych.

Zobacz także

Badając genotyp i profile kliniczne każdego z 68 pacjentów, badacze zidentyfikowali na chromosomie 8 mutacje odpowiedzialne za strukturę enzymu 11β-hydroksylazy i sprawdzali, jak każda mutacja wpływa na nasilenie niejednoznaczności płciowej u kobiet i inne skutki zaburzenia u obu płci, w tym nadciśnienie tętnicze i szybkie dojrzewanie kośćca.

"Dodatkowo, mężczyźni z ciężkimi postaciami CAH, szczególnie ci, którzy urodzili się w krajach, które nie mają programu badań przesiewowych dla nowonarodzonych, mogą mieć zmiany w obrębie genitaliów. To badanie jest znaczący wkładem, który daje światu endokrynologiczne szczegółowy opis genetyki i skutków niedoboru 11β-hydroksylazy, który można leczyć ".

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.