2 z 4Picie kawy w ciąży - otyłości u dziecka
Na początku tego roku naukowcy z Nationalwide Children's Hospital, na łamach American Journal of Epidemiology opublikowali efekt swoich wieloletnich ustaleń, z których wynika, że [spożycie kofeiny w ciąży](http://Naukowcy z Nationalwide Children's Hospital opublikowali na łamach American Journal of Epidemiology efekt swoich wieloletnich ustaleń, z których wynika, że spożycie kofeiny w ciąży nie wpływa na dużą wagę u dziecka. W tym celu przedstawiono wyniki kilku badań.
Zespół dr Klenaoffa przeanalizowali znacznik krwi u kobiet, które były w ciąży w latach 1959-74 i w ramach Prenatarnej Współpracy w USA wzięły udział w badaniach. Naukowcy stwierdzili, że był to czas, kiedy picie kawy podczas ciąży było bardziej rozpowszechnione niż współcześnie, ze względu na fakt, że potencjalne problemy wynikające z przyjmowania kofeiny nie były tak nagłaśniane. Nie stwierdzono związku pomiędzy piciem kawy przez kobietę w ciąży, na wystąpienie otyłości u ich dzieci. Inne badania polegały na zbadaniu otyłości wśród dzieci, których matki, będąc z nimi w ciąży, piły kawę. Najpierw zbadano dzieci w wieku lat 4 – u 11 proc. stwierdzono otyłość, następnie zbadano te same dzieci kiedy mały 7 lat i wówczas poziom otyłości spadł do 7 proc, przy czym niekoniecznie miał on związek z piciem kawy w ciąży przez ich matki. Podobnie zbadano IQ – tu również kofeina nie wywołała żadnych zmian.) nie wpływa na dużą wagę u dziecka. W tym celu przedstawiono wyniki kilku badań. Zespół dr Klenaoffa przeanalizował znacznik krwi u kobiet, które były w ciąży w latach 1959-74 i w ramach Prenatarnej Współpracy w USA wzięły udział w badaniach. Naukowcy stwierdzili, że był to czas, kiedy picie kawy podczas ciąży było bardziej rozpowszechnione niż współcześnie, ze względu na fakt, że potencjalne problemy wynikające z przyjmowania kofeiny nie były tak nagłaśniane. Nie stwierdzono związku pomiędzy piciem kawy przez kobietę w ciąży, na wystąpienie otyłości u ich dzieci.
Inne badania dr Klenaoffa polegały na zbadaniu otyłości wśród dzieci, których matki, będąc z nimi w ciąży, piły kawę. Najpierw zbadano dzieci w wieku 4 lat - jedynie u 11 proc. stwierdzono otyłość. Następnie zbadano te same dzieci kiedy mały 7 lat i wówczas poziom otyłości spadł do 7 proc., przy czym niekoniecznie miał on związek z piciem kawy w ciąży przez ich matki. Podobnie zbadano IQ – tu również kofeina nie wywołała żadnych zmian.