Trwa ładowanie...

Naukowcy stworzyli specjalną piosenkę, która uspokaja dzieci

Dzięki współpracy pomiędzy nagrodzoną Grammy multiinstrumentalistką i kompozytorką Imogean Heap a sztabem psychologów rozwojowych z Goldsmiths College (część Uniwersytetu Londyńskiego), powstała piosenka, która ma uspokajać dzieci i sprawiać, że będą szczęśliwsze. Jak zespół opracował specjalną muzykę dla dzieci?

1. „Sound of Happy” specjalnie dla dzieci

Piosenka „Sound of Happy” to pomysł marki C&G, która prowadzi kluby dla dzieci. Dyrektor kreatywna Rosie Bardales mówi, że wszyscy wiedzą, że dzieci kochają muzykę. „My chcieliśmy stworzyć coś rzeczywistego, pozytywnego, dzięki czemu cała rodzina będzie milej spędzać wspólny czas. Chcieliśmy jednak, by nasze działania miały podstawy naukowe - musieliśmy mieć pewność, że nasza muzyka zadziała na dzieci”.

Psycholodzy Caspar Addyman i Lauren Stewart przez jakiś czas ankietowali rodziców, którzy przyprowadzali dzieci do klubu C&G. W nich rodzicie musieli określić i opisać dźwięki, które najbardziej cieszą ich dzieci.

Zobacz film: "Proces realizacyjny piosenki "Sounds of Happy""

Według 2300 rodziców w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych dźwięków, które sprawiają, że dzieci są szczęśliwe są:

  • 66 proc. dźwięk lecącego samolotu „Boo”,
  • 57 proc. inne odgłosy latania, bądź dźwięk samochodu,
  • 51 proc. kichanie,
  • 43 proc. dźwięk całusa,
  • 28 proc. dziecięcy śmiech,
  • 23 proc. kwakanie kaczki,
  • 16 proc. dźwięk prutania,
  • 16 proc. kaszel.

Psycholog Stewart mówi, że do tej pory zostało przeprowadzona zaskakująco mała liczba badań dotycząca preferencji muzycznych u dzieci. Najwięcej badań wykonanych zostało z naciskiem analizowania wpływu głosu matki na dziecko, a nie konkretnych dźwięków z otoczenia. Naukowcy twierdzą, że ich praca pokazuje, jaką muzykę z otaczającego świata preferują dzieci, jak rozumieją melodię i rytmy. Badania te pokazują również, jak poszczególne struktury dźwięków wpływają na emocje i reakcje dzieci.

Finalnie utwór został stworzony na podstawie przeprowadzonych wywiadów z rodzicami, jak i po sprawdzaniu reakcji na poszczególne dźwięki u grupy 60 niemowlaków. Gotowa piosenka została wzbogacona o interaktywny tekst i motywy wizualne. Muzyka „Sound of Happy” jest również dostępna na SoundCloud i Spotify. Skuteczność utworu, jest potwierdzana przez wielu rodziców, dlatego BETC Londyn będzie kontynuować współpracę ze Spotify poprzez tworzenie spersonalizowanych dla dzieci playlist z muzyką.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.