Trwa ładowanie...

Nastolatki wdychają gaz rozweselający. Lekarze biją na alarm

Avatar placeholder
05.09.2022 06:58
Nastolatki wdychają gaz rozweselający
Nastolatki wdychają gaz rozweselający (Getty Images)

Lekarze alarmują, że coraz więcej młodych ludzi "rekreacyjnie" wdycha podtlenek azotu, znany również jako gaz rozweselający. Medycy ostrzegają, że może to prowadzić do poważnych powikłań neurologicznych i paraliżu.

Nastolatki wdychają gaz rozweselający
Nastolatki wdychają gaz rozweselający (TikTok)
spis treści

1. Działanie podtlenku azotu

Podtlenek azotu, znany również jako gaz rozweselający (inaczej tlenek diazotu, N2O) należy do nieorganicznych związków chemicznych. Jest to bezbarwny, niepalny gaz o słabym zapachu i słodkim smaku. Jego działanie na organizm człowieka zostało odkryte już w XVIII wieku. Stosowany jest zazwyczaj w anestezjologii, stomatologii oraz w położnictwie. Należy do grupy gazów cieplarnianych.

Wykazuje działanie przeciwbólowe i znieczulające. Podaje się go w połączeniu z tlenem, gdyż jego stosowanie może powodować niedotlenienie tkanek. Gaz rozweselający, jak sama nazwa wskazuje, posiada działanie euforyzujące, choć dłuższe jego wdychanie powoduje senność.

Lek jest często sprzedawany w małych srebrnych pojemnikach. Eksperci alarmują, że szczególnie wśród dzieci nastąpił wzrost powikłań neurologicznych wynikających z wdychania gazu rozweselającego.

@drdavidnicholl #nitrousoxide #whippituser #lineofduty #tedhastings #tradingstandards@swbhnhs @uhbnhs #neurology #publichealth ♬ Line of Duty (Main Theme) - Silver Screen Sound Machine

2. Nastolatki wdychają gaz rozweselający

- W zeszłym roku prawie nie było takich przypadków, a dziś praktycznie co tydzień diagnozujemy uszkodzenia rdzenia kręgowego i nerwów u dzieci, które wdychały podtlenek azotu - informuje neurolog z University of Nottingham, dr Nikos Evangelou.

Najnowsze badanie, przeprowadzone na grupie młodzieży w wieku 16-24 lat z Anglii pokazuje, że pawie 10 proc. z nich przyznało się do korzystanie z gazu rozweselającego.

Dlatego też dr Nikos Evangelou wezwał wszystkich pracowników służby zdrowia, którzy mają młodych pacjentów z niewyjaśnionymi problemami neurologicznymi, aby zapytali ich, czy korzystali z gazu rozweselającego.

- Powinniśmy zapytać takich pacjentów również o to, gdzie taki środek nabyli. Pamiętajmy o tym, że dostarczanie go do celów rekreacyjnych jest nielegalne - przypomina lekarz.

Zobacz film: ""Pytanie mamy" - wywiad z uroginekolożką Joanną Mróz"

Podtlenek azotu wykazuje działanie przeciwbólowe i znieczulające i jest często stosowany przez lekarzy. Pamiętajmy jednak, że używany bez odpowiedniej wiedzy może zaszkodzić, gdyż może powodować:

  • senność, zawroty głowy, nudności,

  • suchość w ustach,

  • niedobór witaminy B12,

  • zaburzenia świadomości z utratą przytomności,

  • problemy z poruszaniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze