Trwa ładowanie...

Nastolatka poruszająca się na wózku mieszkała w domu bez łazienki. Program „Nasz nowy dom” odmienił jej życie

Katarzyna Dowbor, Mata i jej mama
Katarzyna Dowbor, Mata i jej mama (Polsat.pl)

Brak łazienki, wspólna toaleta na klatce schodowej kamienicy, wąskie przejścia pomiędzy pomieszczeniami. To do niedawna elementy codzienności Marty, która porusza się na wózku inwalidzkim. Dzięki interwencji realizatorów programu telewizji Polsat „Nasz nowy dom” nastolatka będzie mieszkać w komfortowych warunkach, przystosowanych do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Odcinek z udziałem Marty, który poprowadziła Katarzyna Dowbor, został wyemitowany w czwartek (30 marca 2017 roku).

1. Diagnoza

Przypadkowo na skutek urazu kolana, którego 14-letnia Marta nabawiła się w trakcie lekcji wychowania fizycznego, ustalono, że choruje na nowotwór złośliwy kości. Konieczna była amputacja prawej kończyny dolnej. Kolejny krok to usunięcie przerzutów z płuc. Nastolatka jest poddawana chemioterapii.

Objawy, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową u dziecka
Objawy, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową u dziecka [6 zdjęć]

Nowotwory dziecięce rozwijają się w błyskawicznym tempie. Są drugą co do częstości przyczyną śmierci

zobacz galerię

Zazwyczaj Marta porusza się na wózku inwalidzkim, czasami chodzi o kulach. Choć dziś potrzebuje pomocy mamy podczas wykonywania tak prozaicznych czynności jak kąpiel, wierzy, że w przyszłości będzie samodzielna.

Zobacz film: "Nie trzeba być idealnym, aby osiągnąć w życiu to, czego pragniemy. Niepełnosprawny mówca motywacyjny"
Pokój Marty przed remontem
Pokój Marty przed remontem (polsat.pl)

2. Złe warunki mieszkaniowe

Nastoletnia Marta wraz z mamą (kobieta rozwiodła się z mężem po 13 latach małżeństwa z powodu nałogu alkoholowego) mieszka w niedużym mieszkaniu w kamienicy w Chojnowie na Dolnym Śląsku (nieopodal Legnicy). Było ono nieprzystosowane do potrzeb osoby jeżdżącej na wózku — przejścia pomiędzy pomieszczeniami były wąskie, dzieliły je progi.

Przeczytaj koniecznie

Problemem był również brak toalety i konieczność korzystania z tej, która znajduje się poza mieszkaniem — na klatce schodowej kamienicy (pół piętra niżej). Zamiast łazienki kobiety miały do dyspozycji jedynie prysznic umiejscowiony w kuchni, z którego Marta nie mogła korzystać ze względu na wysokość brodzika. Problemem była także konieczność ogrzewania lokum piecem węglowym.

Marta z mamą i Katarzyną Dowbor w mieszkaniu przed remontem
Marta z mamą i Katarzyną Dowbor w mieszkaniu przed remontem (polsat.pl)

3. Nowe mieszkanie dla Marty

Sytuacją mieszkaniową nastolatki zainteresowali się realizatorzy programu „Nasz nowy dom”, którego celem jest niesienie pomocy rodzinom mieszkającym w trudnych warunkach bez środków na wyremontowanie domu. Ekipa z prowadzącą Katarzyną Dowbor na czele zdecydowała się poprawić jakość warunków życia Marty. Mieszkanie przeszło ogromną metamorfozę — stało się bardziej funkcjonalne. Poszerzono przejścia pomiędzy pomieszczeniami, zlikwidowano dzielące je progi. Nastolatka i jej mama otrzymały łazienkę wraz z toaletą.

Ekipa programu z Martą i jej rodziną w mieszkaniu po remoncie
Ekipa programu z Martą i jej rodziną w mieszkaniu po remoncie (polsat.pl)

4. Warunki mieszkaniowe dla osób niepełnosprawnych

W przypadku osób niepełnosprawnych warunki mieszkaniowe mają szczególne znaczenie ze względu na zwiększone użytkowanie przestrzeni (średnica obracającego się wózka wynosi około 150 centymetrów), powinna zatem być ona większa. Zasięg ramion osoby na nim siedzącej wynosi 130 centymetrów, dlatego klamki i włączniki powinny być usytuowane na wysokości około 100 centymetrów od podłoża, a blaty — 80 centymetrów.

Szerokość przejścia, które umożliwi osobie niepełnosprawnej swobodne przemieszczanie się, to 120 centymetrów. Mieszkanie powinno być pozbawione progów i uskoków. Jako wykończenia podłóg zaleca się używać materiałów antypoślizgowych.

Przeczytaj koniecznie

Meble także powinny być dostosowane do możliwości osoby niepełnosprawnej. Oznacza to, że cokół szafki powinien mieć wysokość 40 centymetrów tak, aby można było do niej podjechać i zmieścić pod nią podest wózka na stopy. Zaleca się stosować również rozsuwane drzwi szafek i wewnętrznych w mieszkaniu. Co więcej, osoba poruszająca się na wózku powinna mieć swobodny dostęp do okien, zatem w ich pobliżu nie należy ustawiać mebli.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze