Trwa ładowanie...

Najlepsze słuchawki dla dziecka. Czym kierować się przy ich wyborze?

Zakup słuchawek dla dziecka to spore wyzwanie, trzeba w końcu wziąć pod uwagę szereg istotnych cech tego urządzenia. Z jednej strony staramy się kierować kształtem, kolorystyką, brzmieniem i jakością wykonania produktu, ale z drugiej nie powinniśmy zapominać o bezpieczeństwie dziecka. Nie każde słuchawki nadają się dla młodszych dzieci, gdyż mogą być źle dopasowane, za ciężkie lub nie być wyposażone w funkcję ograniczenia natężenia dźwięku. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich słuchawek dla dziecka.

Zobacz film: "CES2017: Słuchawki z wyświetlaczem"

spis treści

1. Bezpieczne słuchawki dla dziecka

Wybór właściwych słuchawek powinien być podyktowany wiekiem dziecka. W przypadku starszych dzieci większą uwagę zwrócimy na jakość dźwięku, nowoczesny wygląd i dodatkowe funkcje. Inaczej wygląda sytuacja, gdy decydujemy się na słuchawki dla małych dzieci. Podstawową rzeczą, o którą powinniśmy zadbać, jest bezpieczeństwo malucha. W tradycyjnych słuchawkach natężenie dźwięku może osiągać poziom ok. 100 dB, czyli taki, który po dłuższym czasie będzie męczący albo nawet niebezpieczny dla ludzkiego ucha. Właśnie dlatego warto rozważyć zakup słuchawek z ograniczeniem głośności.

Na rynku znajdziemy właśnie takie słuchawki dedykowane specjalnie dla dzieci. Ograniczą one natężenie dźwięku do 85 dB, dzięki czemu będą odpowiednie już dla dzieci powyżej 3 lat. Inne cechy słuchawek, na które dobrze jest zwrócić uwagę, to ich kształt i materiał, z jakiego są wykonane. Najwygodniejsze będą słuchawki dobrze dopasowane i wyposażone w miękkie poduszeczki na nausznikach i pałąku. Zwróćmy też uwagę na to, by przewód był wytrzymały i nie plątał się – jeśli chcemy uniknąć tego problemu, możemy zdecydować się na słuchawki bezprzewodowe.

2. Jakie słuchawki dla dziecka – nauszne czy douszne?

Kupując słuchawki dla starszych dzieci, możemy spodziewać się, że będą one wykorzystywane do gier lub słuchania muzyki. Jeśli dziecko będzie korzystało ze słuchawek głównie w domu, wybierzmy słuchawki nauszne, które skutecznie wytłumią odgłosy z zewnątrz i zapewnią dobrą jakość dźwięku. Słuchawki douszne wyróżniają się za to lekkością i funkcjonalnością, dzięki czemu mogą okazać się bardziej poręczne, szczególnie jeśli będą użytkowane w różnych miejscach i okolicznościach. Należy jednak pamiętać, że tego typu słuchawki mogą być szkodliwe dla narządu słuchu, szczególnie jeśli są intensywnie użytkowane. Wszystko przez to, że umieszcza się je w ujściu kanału słuchowego, co może sprzyjać namnażaniu się drobnoustrojów i prowadzić do zapalenia ucha.

W przypadku słuchawek nausznych możemy liczyć na wygodę noszenia, szczególnie jeśli ich wewnętrzna krawędź będzie wyłożone miękkim materiałem zapewniającym odpowiednią amortyzację. Co więcej, na rynku dostępne są ciekawe pod względem projektu i kolorystyki modele, dzięki czemu mamy dostęp do wielu różnorodnych produktów. Spośród nich bez problemu wybierzemy oryginalny i estetyczny model. Ciekawym gadżetem dla starszego dziecka będą słuchawki bezprzewodowe. Jedyna rzecz, o której należy pamiętać, to ładowanie wbudowanego akumulatora. Słuchawki bezprzewodowe producenci często wyposażają w dodatkowe funkcje, takie jak łączność Bluetooth czy regulacja głośności.

3. Uniwersalne słuchawki dla dziecka

Mamy też kilka rad dla rodziców poszukujących dla dziecka słuchawek uniwersalnych, które podłączymy do smartfona czy odtwarzacza mp3, a użyjemy ich zarówno w domu, jak i w podróży. Klasyczne słuchawki zamknięte powinny sprawdzić się w większości przypadków, dziecko będzie mogło słuchać muzyki w domu, zabierze je też ze sobą w podróż czy na spotkanie z rówieśnikami. Odpowiedniej długości przewód powinien zapewnić komfort użytkowania.

Nie zapominajmy o preferencjach naszego dziecka w kwestii wyglądu i kolorystyki słuchawek. Jeśli nie przeszkadza mu tradycyjna kolorystyka, znajdziemy mnóstwo produktów w kolorze czerni lub bieli, ale na rynku dostępne są też różnokolorowe słuchawki. Producenci tworzą też słuchawki z motywami z bajek i oryginalnymi zdobieniami.

Wybierając słuchawki, możemy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, które wpływają na jakość dźwięku. Im szerszy zakres częstotliwości, tym większa głębia dźwięku słyszalnego w słuchawkach. Słuchawki z wyższą impedancją również zwiększają intensywność wrażeń podczas słuchania muzyki, ale nie mają odpowiedniej skuteczności, gdy podłączymy je do telefonu. Niezależnie od jakości dźwięku należy zwracać dziecku uwagę na to, żeby nie słuchało muzyki zbyt głośno – dotyczy to każdego typu słuchawek i stanowi podstawę właściwej ochrony słuchu naszego dziecka.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.