Trwa ładowanie...

Nagranie z Chin podbija sieć. "Trzeba to wprowadzić na całym świecie"

Avatar placeholder
06.05.2024 09:00
Tak wygląda przedszkole w Chinach
Tak wygląda przedszkole w Chinach (TikTok)

Co robią polskie dzieci w przedszkolach? Bawią się, leżakują, jedzą wspólnie posiłki, śpiewają, tańczą i uczą się wierszyków. Tymczasem w chińskich placówkach sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Do sieci trafiło nagranie z pewnego chińskiego przedszkola, na którym widać aktywności, które innym nacjom nie mieszczą się w głowie. Materiał ma już prawie 8 milionów wyświetleń.

spis treści

1. Systemy edukacji

Systemy edukacyjne mogą się różnić w zależności od zamieszkiwanego kraju. Różnice społeczne, kulturowe i ekonomiczne sprawiają, że struktura, organizacja, program nauczania czy system oceniania wyglądają zupełnie inaczej. Przykładem tego jest chiński system nauczania, który już od najmłodszych lat skupia się na rozwijaniu różnych umiejętności u dzieci.

2. Czego uczą się dzieci w chińskim przedszkolu?

Materiał opublikowany przez użytkownika o imieniu Michael robi wrażenie. Widać na nim dzieci z chińskiego przedszkola, które realizują codzienny plan zajęć. Na próżno szukać tu zabaw lub gier z rówieśnikami. Nie ma również siedzenia w czterech ścianach ani wspólnych wygibasów. Zamiast tego maluchy gotują, siekają warzywa, zmywają naczynia lub robią na drutach. Jedni haftują, inni uczą się podstaw murowania, rysują bądź robią dekoracje. To ma nauczyć ich samodzielności.

Zobacz film: "Oddychaj czysto - webcast z dr hab. n. med. Wojciechem Feleszko"

Jak informuje autor nagrania, przedszkolaki każdego dnia przygotowują własne posiłki.

@michael26457 Kindergartners in China 🇨🇳#tiktokindia #science #kindergarten ♬ Suspense, horror, piano and music box - takaya

- Po jedzeniu dobrowolnie sprzątają, a nawet ustawiają się w kolejce do mycia naczyń – słyszymy na nagraniu. Zadania przydzielane są w oparciu o zainteresowania dziecka. Wszystko po to, by rozwijać umiejętności praktyczne. Od razu po posiłku biorą się do roboty. Robią własnoręczne koszyczki, szaliki na drutach, a nawet szyją ubrania. Dodatkowo mogą się uczyć stylizacji włosów oraz makijażu.

- Nigdy nie opuszczają szkoły, bo jest po prostu za dużo do zrobienia – informuje autor. - Niektórzy mówią, że to prawdziwa edukacja, w odróżnieniu od innych przedszkoli, gdzie nauczyciele martwią się, że dzieciom stanie się krzywda – dodaje.

Chińskie placówki stawiają także na aktywność fizyczną. Maluchy podciągają się, wspinają, skaczą przez skakankę jednocześnie skacząc na piłce lub chodzą na małych szczudłach. Dzięki temu są w dobrej kondycji.

Internauci są zaskoczeni aktywnościami w chińskim przedszkolu. Porównują system edukacji w swoim kraju i widzą ogromne różnice.

"A dzieci w USA nie potrafią nawet wiązać sobie butów!";

"Nic dziwnego, że te dzieci są takie mądre";

"Gdyby to była Ameryka, pobieraliby czesne w wysokości 5000 dolarów";

"Jesteśmy bardzo daleko w tyle";

"Nasze dzieci nawet nie potrafią ustawić się w kolejce";

"Wszystkie szkoły powinny uczyć umiejętności praktycznych, to jest niesamowite";

"Trzeba to wprowadzić na całym świecie" – piszą zachwyceni użytkownicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze