Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Nadżerka szyjki macicy w ciąży

Avatar placeholder
19.12.2013 14:38
Nadżerka szyjki macicy w ciąży
Nadżerka szyjki macicy w ciąży

Nadżerka szyjki macicy w ciąży sama w sobie raczej nie zagraża przebiegowi ciąży. Jednak czynniki ją wywołujące – czyli bakteryjne, wirusowe lub grzybicze infekcje okolic intymnych – mogą nie tylko utrudnić zajście w ciążę, ale także negatywnie wpłynąć na dziecko, a nawet doprowadzić do poronienia. Ze względu na to, każda kobieta planująca ciążę powinna wyleczyć zarówno ewentualne nadżerki, jak i infekcje, szczególnie te dotykające narządów rodnych.

1. Co to jest nadżerka szyjki macicy?

  • upławy (żółtawe lub zielonkawe),
  • nieprzyjemny zapach z pochwy,
  • podrażnienia miejsc intymnych,
  • pieczenie i swędzenie pochwy,
  • plamienia międzymiesiączkowe,
  • krwawienia po stosunku,
  • ból podczas stosunku,
  • bóle w dole brzucha.

Istnieją różne rodzaje nadżerek szyjki macicy:

  • nadżerki prawdziwe,
  • nadżerki rzekome,
  • nadżerki przednowotworowe.
Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"

Nadżerka prawdziwa oznacza, że pojawił się ubytek nabłonka w części pochwowej szyjki macicy. Takie ubytki są wywoływane przez urazy, stany zapalne wewnątrz pochwy i infekcje (grzybicze, wirusowe i bakteryjne). Nadżerka rzekoma to nieprawidłowe zastąpienie nabłonka wielowarstwowego płaskiego nabłonkiem normalnie pokrywającym kanał szyjki macicy. Zmiany komórek nazywane dysplazją mogą się przekształcić w chorobę nowotworową szyjki macicy.

2. Czy nadżerka w ciąży jest niebezpieczna?

Generalnie zaleca się wyleczenie nadżerki przed zajściem w ciążę. Jest to korzystne ze względu na to, że zmiany te mogą współistnieć ze stanem zapalnym pochwy. Innym czynnikiem jest fakt, że nadżerka może wywoływać krwawienia, które mogłyby zostać zinterpretowane jako objaw poronienia.

Zaawansowana nadżerka może utrudniać współżycie, ze względu na to, że wywołuje ból i krwawienia (po lub w trakcie stosunku). Jeśli nadżerka została wywołana przez infekcję, np. chlamydiozę, leczenie choroby wywołującej problem jest bardzo ważne. Różnego rodzaju infekcje wpływają także na płodność, znacznie ją obniżając. Infekcje, nawet jeśli pozwolą na zapłodnienie, mogą zagrażać dziecku. Nie można pozostawiać ich niewyleczonymi, planując powiększenie rodziny.

Jeśli nadżerka pojawi się w ciąży, nazywana jest ektopią doczesnową. Wywołuje ona krwawienia w ciąży, które mogą zaniepokoić przyszłą matkę i wymaga przeprowadzenia badań, takich jak kolposkopia, cytologia czy badanie histologiczne. Pozwolą one na stwierdzenie, czy objaw krwawienia z dróg rodnych jest objawem poronienia, czy właśnie nadżerki. Oprócz tego, dzięki badaniom stwierdza się, czy zmiany mają charakter przednowotworowy. Jednak stany doczesnowe występują u bardzo wielu matek i w większości przypadków są niegroźne. Niektórzy lekarze zalecają wykonanie badania kolposkopowego u każdej kobiety w ciąży.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze