Trwa ładowanie...

Miejsca przyjazne dzieciom

Miejsca przyjazne dzieciom to takie, w których mama i dziecko czują się bezpiecznie i komfortowo. Takimi miejscami mogą być urzędy, supermarkety, restauracje czy hotele, które posiadają specjalne udogodnienia dla rodzin z dziećmi. Są nimi specjalne pomieszczenia, w których istnieje możliwość nakarmienia dziecka, przewinięcia go czy uspokojenia. Hotele przyjazne dzieciom to takie, w których poza specjalnym menu dla najmłodszych gości, znajdują się udogodnienia ułatwiające opiekę nad dzieckiem. Z kolei restauracje przyjazne dzieciom powinny posiadać, m.in. kącik zabaw dla dzieci, w którym mogą oczekiwać one na posiłek.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

spis treści

1. Gdzie z dzieckiem?

Co znaczy „przyjazne dzieciom”? Jaką informację niesie ze sobą umieszczenie takiego napisu na budynku urzędu, restauracji czy hotelu? Oznacza to, że dany obiekt został przystosowany do potrzeb matki z dzieckiem – szczególnie małym. Zatem, na basenie, w supermarkecie czy na uczelni znajduje się specjalne miejsce dla matki i jej maleństwa, w którym będzie mogła go spokojnie nakarmić, przewinąć czy uspokoić, gdy zacznie płakać. Miejsca takie zapewniają obojgu komfort i bezpieczeństwo. Z kolei dla starszych dzieci będzie ważne, by w danym pomieszczeniu znajdowały się zabawki, klocki czy kolorowe malowanki, które wypełnią ich czas. Pomieszczenia dla mam z dziećmi powinny się znajdować w widocznym miejscu, najlepiej na parterze, by nie utrudniać dostania się do niego. W samym zaś budynku powinny znajdować się windy lub specjalne podjazdy, które umożliwią swobodne poruszanie się z wózkiem.

2. Hotel przyjazny matce i dziecku

Na szczęście w wakacyjnej ofercie turystycznej coraz częściej można znaleźć obiekty reklamujące się jako „miejsca przyjazne dzieciom”. Biura turystyczne posiadają mnóstwo opcji wypoczynkowych nie tylko dla nowożeńców, singli, dla rodzin z psami, ale i dla par z małym dzieckiem. Wystarczy tak niewiele, by hotel czy pensjonat dostosować do potrzeb matek z małymi pociechami. Jakie zatem udogodnienia zawierają hotele przyjazne dzieciom? Jeśli chodzi o wyposażenie pokoju hotelowego, to powinien on zawierać łóżeczko dla małego dziecka oraz dodatkowe poduszki i koce. W pomieszczeniu powinien znajdować się ponadto podgrzewacz do butelek, przewijak dla dziecka, nawilżacz powietrza i plastikowe sztućce. Wszystkie szuflady, regały i kontakty powinny być tak zabezpieczone, by dzieci nie mogły ich otworzyć ani włożyć do nich ręki. Chronione przed otwarciem powinny być też okna i drzwi balkonowe. W wyposażeniu łazienki, poza dodatkowymi ręcznikami, powinny się znaleźć specjalna wanienka do kąpieli oraz miska do prania. Ponadto hotel przyjazny rodzinie powinien zawierać specjalne menu dla najmłodszych turystów, plastikowe naczynia i przybory do jedzenia oraz specjalne krzesełka do siedzenia dla dzieci. Na recepcji powinien być dostępny telefon kontaktowy do najbliższego lekarza i apteki. W holu może znajdować się kącik zabaw dla dzieci ze specjalnymi grami, malowankami i zabawkami. W ofercie niektórych hoteli i pensjonatów, które reklamują się jako przyjazne dzieciom, znajdują się także place zabaw w plenerze na świeżym powietrzu. Wiele z nich posiada specjalną niańkę dla dzieci, a w niektórych istnieje możliwość wypożyczenia monitoringu kontrolującego sen dziecka.

3. Restauracje przyjazne dzieciom

Restauracja przyjazna dzieciom to miejsce, w którym obsługa jest wyrozumiała dla swoich najmłodszych gości i akceptuje ich płacz, krzyki i narzekania. Lokal powinien posiadać specjalny podjazd dla wózków oraz miejsce, w którym będzie można go zostawić. Restauracja przyjazna dzieciom musi być przestronna, by mogły pobiegać po niej dzieci oczekujące na jedzenie. By zapobiec potrąceniom kelnera, często organizuje się również kąciki zabaw, gdzie dzieci oczekują na posiłek. Stałym elementem takich lokali są ponadto specjalne krzesła dla najmłodszych klientów, plastikowe naczynia i sztućce. Dania muszą być przystosowane dla potrzeb pokarmowych, a porcje odpowiednio zmniejszone do wieku dzieci. W lokalach przyjaznych dzieciom i rodzinie powinny się także znajdować miejsca, gdzie mama w spokoju i komforcie nakarmi dziecko oraz je przewinie.

Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.