Trwa ładowanie...

Makbet. Streszczenie lektury

 Agnieszka Gotówka
26.03.2021 13:13
Makbet. Streszczenie lektury
Makbet. Streszczenie lektury (gettyimages)

Jedną z lektur w szkole średniej jest "Makbet", streszczenie którego warto znać. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku maturzystów, gdyż dzieła Williama Szekspira moga pojawić się na egzaminie dojrzałości.

spis treści

"Makbet" to obok "Romea i Julii" jeden z popularniejszych dramatów autorstwa Wiliamia Szekspira. Utwór powstał w XVII wieku i od tego czasu jest chętnie wystawiany na deskach teatrów na całym świecie.

Akcja Makbeta rozgrywa się w XI wieku na terenie Szkocji (cześciowo też w Anglii).

1. Makbet - streszczenie szczegółowe

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Dwaj przyjaciele i dowódcy szkockich wojsk, Makbet i Banko, wracają ze zwycięskiej bitwy. Po drodze spotykają trzy wiedźmy, które przepowiadają przyszłość. Tytułowy bohater usłyszy, że już niedługo zostanie królem, zaś Banko zapoczątkuje dynastię.

Makbet zaczyna pragnąć władzy, podobnie jak jego żona, Lady Makbet. Kobieta namawia męża do zabójstwa obecnego króla, Duncana. Zbrodnię popełnia we własnym domu, gdzie gości Duncan, a winą obarcza najpierw służących, a potem synów króla. Ci ostatni uciekają do Szkocji, wobec czego królem zostaje Makbet.

Przed dokonaniem pierwszej zbrodni Makbet ma halucynacje. Wydaje mu się, że widzi sztylet. Ma wyrzuty sumienia, jednak chęć zdobycia władzy jest silniejsza. Nie chce też zawieść żony, która zachęca męża do popełnienia morderstwa.

Dziady - streszczenie części II
Dziady - streszczenie części II

Lekturą, która wśród uczniów budzi duże emocje, są "Dziady". Streszczenie tego najpopularniejszego dramatu

przeczytaj artykuł

Popełniona zbrodnia pociągnęła za sobą kolejne niemoralne czyny. Bohater tragedii Szekspira zleca zabójstwo Banka, który uważał Makbeta za swojego przyjaciela. Mężczyzna ginie, ale jego syn, Fleance, ucieka.

W czasie uczty w pałacu Makbet ponownie ma halucynacje. W chwili wznoszenia toastu widzi ducha Banka. Głośno nakazuje mu odejść. Lady Makbet tłumaczy zachowanie męża chorobą z dzieciństwa.

Objawy chorób tarczycy, które musisz znać
Objawy chorób tarczycy, które musisz znać [5 zdjęć]

Tarczyca to obok wątroby czy serca, jeden z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Gdy jego praca

zobacz galerię

Jeden z lordów dawnego króla, Makduf, domyśla się, kto zabił Dunkana. Makbet morduje więc jego rodzinę. Sam Makduf uciekł i schronił się w Anglii. Zabicie jego rodziny przesądziło jednak o wyruszeniu wojsk angielskich pod wodzą Siwarda na Szkocję.

Makbet rządzi w sposób krwawy i niesprawiedliwy. W bitwie szkocko-angielskiej przegrywa, bo większa część szkockich przywódców dołączyła do Siwarda.

Czym współczesne nastolatki różnią się od dzieciaków z lat 90-tych?
Czym współczesne nastolatki różnią się od dzieciaków z lat 90-tych? [6 zdjęć]

W ciągu 20 lat w świecie technologii i gadżetów zmieniło się prawie wszystko. W latach 90. muzykę nagrywało

zobacz galerię

Lady Makbet popada w obłęd. Rozpamiętuje zbrodnie, wszędzie widzi krew i próbuje zmyć ją z rąk. Umiera. Makbet dowiaduje się z przepowiedni, że zginie, gdy poruszy się las Birnam. Śmiertelny cios miał otrzymać od człowieka, który nie narodził się kobiecego łona.

"Odyseja" -  streszczenie fragmentów
"Odyseja" - streszczenie fragmentów

Uczniom przygotowującym się do egzaminu maturalnego, powinna być znana "Odyseja". Streszczenie całego

przeczytaj artykuł

Makbet umiera na polu bitwy. Zabija go Magduf, który przyszedł na świat drogą cesarskiego cięcia. Pierwsza częśc przepowiedni dotyczyła taktycznego podejścia wojsk zamaskowanego gałęziami pod zamek Dunzynan.

Na tron wstępuje prawowity władca, Malkolm, syn Dunkana. Zapowiada, że będzie rządził sprawiedliwie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze