Kolka jelitowa - objawy, przyczyny, leczenie

Kolka jelitowa to dość częsta dolegliwość okresu niemowlęcego pojawiająca się u około 20 proc. maluchów. U młodych rodziców budzi duży niepokój i zmartwienie. Cierpią na nią niemowlęta w wieku od kilku tygodni do czwartego, piątego miesiąca życia. Maksymalne nasilenie objawów następuje około szóstego tygodnia życia, budząc frustrację rodziców. Wywołuje ona napadowy niepokój niemowlęcia i długotrwały, trudny do ukojenia płacz.

Kolka jelitowa - objawy

Kolka jelitowa u niemowląt objawia się najczęściej wzmożonym płaczem dziecka. Maluszka trudno jest uspokoić, czasem wręcz zanosi się i krzyczy. Objawy nasilają się zwykle wieczorem. Niemowlę nie może zasnąć, jest rozdrażnione. Nie wykazuje oznak choroby poza tym, że boli go brzuszek. Kolka jelitowa u niemowlęcia charakteryzuje się występowaniem wzdęć, a czasem zaparć. Dziecko silnie podkurcza nóżki, ma zaczerwienioną twarz, często może oddawać gazy.

Polecane wideo:

Kolka jelitowa - przyczyny

Etiologia kolki jelitowej u niemowląt pozostaje nadal niejasna. Prawdopodobnie dolegliwość wywołują zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, które prowadzą do bolesnych skurczów jelit. Mogą być one też spowodowane alergią, głównie na białko krowiego mleka, nietolerancją laktozy, działaniem składników pochodzących z diety matki (używki, przyprawy, kofeina, teina itd.), nadmierną ilością gazów jelitowych oraz przejściowym zmniejszonym wydzielaniem enzymów trawiennych. Powstawanie zbyt dużej ilości gazów w jelitach może być spowodowane nieprawidłową techniką karmienia niemowlaka, szybkością wypływu pokarmu, pozycją przy karmieniu, odbijaniem i procesami fermentacyjnymi.

Niektórzy lekarze uważają, że kolka jelitowa jest zaburzeniem zachowania wynikającym z relacji emocjonalnej na linii rodzice-dziecko. Dolegliwość obserwowana jest w relacjach nacechowanych lękiem: w rodzinach pozbawionych wsparcia, gdzie występują sytuacje stresowe, ale także w tych o wyższym statusie socjoekonomicznym, nieco starszych i odznaczających się wyższym poziomem odpowiedzialności matek. Nieprawidłowe relacje w rodzinie mogą być główną przyczyną kolki jelitowej lub jedną z wielu.

Silne objawy kolki jelitowej mogą również wynikać z niedojrzałości układu nerwowego niemowlęcia. Przejawiają się wówczas zaburzeniami dobowego rytmu snu i czuwania, obniżonym progiem wrażliwości na bodźce, zaburzeniami autonomicznego układu nerwowego. Pełna diagnoza powinna opierać się na upewnieniu się, że płacz dziecka wywołany jest skurczami kolkowymi. Dolegliwość nie wpływa na samopoczucie niemowlęcia poza okresami napadowymi, dziecko prawidłowo się rozwija i przybiera na wadze. Maluszek nie ma też infekcji, np. zapalenia ucha środkowego czy zakażenia dróg moczowych, nie występuje u niego biegunka, refluks, przepuklina ani wgłobienie jelit.

Kolka jelitowa - leczenie

W zależności od przyczyn, które wywołują skurcze jelitowe, podejmuje się różne metody leczenia. W głównej mierze polegają one na łagodzeniu dolegliwości. Opierają się m.in. na:

  • zmianie diety matki i/lub dziecka,
  • zmianie w zachowaniu na linii rodzice-dziecko,
  • leczeniu farmakologicznym.

Co łagodzi objawy kolki u dzieci? W takich sytuacjach należy skonsultować się z lekarzem pediatrą. U niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym po potwierdzeniu z lekarzem można wprowadzić mleka typu comfort przeznaczone specjalnie dla dzieci cierpiących z powodu kolek i zaparć.

W przypadku niemowląt karmionych naturalnie należy zweryfikować poprawność techniki karmienia, skorygować błędy lub zmienić pozycje karmienia. Ponadto mama powinna zwrócić uwagę na to, co je i po jakich pokarmach czy produktach spożywczych obserwuje niepokojące objawy u swojego maluszka. Nie ma konieczności, aby od razu przechodzić na bardzo restrykcyjną dietę eliminacyjną. Urozmaicone żywienie jest bardzo ważne w okresie ciąży i laktacji i może się okazać, że mama, eliminując całe grupy produktów ze swojej diety, niepotrzebnie pozbawia swój organizm źródła cennych składników odżywczych i witamin.

Należy również rozważyć zastosowanie suplementacji probiotykami. Istnieją dowody świadczące o tym, że przyczyną kolki może być nieprawidłowy skład mikroflory jelitowej niemowlęcia.

Sposoby na kolkę u dziecka

Szacuje się, że około połowa niemowląt cierpi na ataki kolki. Takie bolesne skurcze mogą objawiać się różnym nasileniem i częstotliwością i są efektem...

Aby ograniczyć sytuacje stresogenne dla dziecka, należy oddzielić je od bodźców zewnętrznych, wyciszyć atmosferę w domu. Popularne interwencje w postaci noszenia, huśtania, lulania itp. zwykle nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Można jednak powoli masować brzuszek dziecka, zrobić mu ciepłą kąpiel.

Jeśli chodzi o farmakoterapię, zawsze przed zastosowaniem jakichkolwiek leków u maluszka należy skonsultować się z lekarzem.

Komentarze

dyskusje na forum

Brzuszek

Pati518 • ostatni post 2 miesiące temu

1