Trwa ładowanie...

Kolka jelitowa – co warto o niej wiedzieć?

 Agnieszka Gotówka
14.12.2019 16:33
Kolka jelitowa – co warto o niej wiedzieć?
Kolka jelitowa – co warto o niej wiedzieć?

Kolka jelitowa pojawia się u blisko 20 proc. niemowląt. Najczęściej dotyka dzieci pomiędzy 4. a 7. tygodniem życia, choć może pojawić się nawet u noworodka.

spis treści

1. Objawy kolki jelitowej u dziecka

Są one dość charakterystyczne, ale warto pamiętać, że nie każdy ból brzuszka u dziecka jest związany z kolką. Stwierdza się ją na podstawie reguły trzech: napady płaczu trwają powyżej trzech godzin, powtarzają się co najmniej trzy razy w ciągu dnia przez co najmniej trzy tygodnie. Jeśli więc dziecko jest spokojne w ciągu dnia, a wieczorem zaczyna przeraźliwie płakać, wówczas można podejrzewać, że mamy do czynienia z atakiem kolki. Brzuszek jest wówczas twardy i wzdęty, a maluszek podkurcza i pręży nóżki. Jego twarz może być zaczerwieniona.

Kolka jelitowa ma bardzo charakterystyczny przebieg
Kolka jelitowa ma bardzo charakterystyczny przebieg (123RF)

2. Przyczyny kolki niemowlęcej

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Do dzisiaj lekarze nie są w stanie jednoznacznie wskazać przyczyny powstawania kolki u dziecka. Przyjmuje się, że wpływ na jej pojawienie się mają:

• niedojrzałość przewodu pokarmowego i układu nerwowego u dziecka;

• połykanie przez dziecko nadmiernych ilości powietrza, np. w czasie intensywnego płaczu lub ssania, a w konsekwencji – gromadzenie się gazów, rozciągających ścianki jelit;

• nieprawidłowa dieta matki karmiącej (kofeina, ostre przyprawy, używki);

• alergia na białko mleka krowiego;

• nieprawidłowa technika karmienia piersią (zła pozycja karmienia, szybkość wypływającego pokarmu, brak odbicia po jedzeniu);

• niedobór enzymu trawiącego cukier mleczny – laktazy;

• zdenerwowanie i stres matki (zły nastrój udziela się dziecku, przez co gorzej przyswaja pokarm);

• nadmiar bodźców.

10 sprawdzonych sposobów na kolkę
10 sprawdzonych sposobów na kolkę [11 zdjęć]

Kolka pojawia się zazwyczaj około 3. tygodnia życia dziecka – niezależnie od tego, czy jest ono karmione

zobacz galerię

Kolka u dziecka w żaden sposób nie wpływa na jego rozwój. Maluch najczęściej prawidłowo przybiera na wadze i zdobywa nowe umiejętności. Jeśli napady płaczu się powtarzają przez dłuższy czas, najlepiej jest skonsultować się z pediatrą. Zbada on dziecko, wykluczając infekcje tj. zapalenie ucha środkowego, zakażenie dróg moczowych. Są to również dolegliwości bardzo bolesne.

3. Sposoby na łagodzenie bólu u niemowlęcia

Leczenie kolki jelitowej w głównej mierze opiera się na łagodzeniu objawów. Ulgę przynieść może masaż brzuszka. Rozpocząć go należy od delikatnych ruchów, zgodnych z ruchem wskazówek zegara, następnie masować brzuszek na przemian lewą (ruchy okrężne) i prawą dłonią (półkola – od zewnątrz do środka brzuszka).

Dobre efekty przynosi również ogrzewanie brzuszka. Do tego celu można wykorzystać przeprasowany żelazkiem ręcznik lub pieluszkę tetrową, pomocny okaże się również termofor (dłużej trzyma ciepło).

Musisz to wiedzieć

W niektórych sytuacjach podaje się niemowlęciu preparaty łagodzące kolkę (można je kupić bez recepty). Większość z nich ma działanie wiatropędne i rozkurczowe.

W swoim składzie zawierają one rumianek, koper włoski, jak również simetikon lub dimetikon (są to związki, które odpowiadają za łatwiejsze odprowadzanie pęcherzyków gazu z jelit). Kompletując wyprawkę dla niemowlaka, warto zaopatrzyć ją profilaktycznie w herbatkę antykolkową dla mam karmiących. Przydadzą się również pieluchy tetrowe oraz termofor dla dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze