Kłucie w boku w ciąży cz. 2/2
Kolka jelitowa wyjątkowo często prześladuje kobiety w ciąży. Dzieje się tak dlatego, że kobiety ciężarne są narażone na częste zaparcia i zatrzymywanie gazów w jelitach. Jeśli ból nie jest zbyt silny, można radzić sobie samodzielnie, za pomocą odpowiedniej diety bogatej w błonnik (z ograniczeniem potraw wzdymających, pikantnych i napojów gazowanych), umiarkowanej aktywności fizycznej, odpowiedniej dla kobiet w ciąży, oraz herbatki z kopru włoskiego. Jeśli te sposoby nie pomogą na ból, aby poradzić sobie z kolką w ciąży, trzeba zasięgnąć opinii lekarza – zaleci on odpowiednie leki, bezpieczne dla dziecka i w odpowiedniej dawce.
Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"
1. Kłucie w boku, kiedy dziecko się porusza
Kłucie w boku w zaawansowanej ciąży może być po prostu objawem poruszania się dziecka. Maluch może gwałtownie prostować nóżki, co wywołuje kłucie w okolicach żeber. Kłucie i lekki dyskomfort w okolicach brzucha (sięgający nawet do klatki piersiowej) są całkowicie normalne już w ósmym miesiącu ciąży. Kłucie w żebrach wywołane wierceniem się malucha można złagodzić, po prostu zmieniając pozycję. Jeśli jednak kłucie i ból brzucha są silne i nie przechodzą, trzeba pójść do lekarza.
Zobacz także
2. Kłucie w boku w ciąży jako niepokojący objaw
Kłucie w prawym boku w ciąży może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego. Są to jednak rzadkie przypadki. Jeśli ból brzucha jest wywołany zapaleniem wyrostka, wśród objawów pojawia się także gorączka, a ból zwiększa się przy uniesieniu i zgięciu prawej nogi. U większości osób z zapaleniem wyrostka pojawiają się także mdłości i wymioty. Takie objawy wymagają jak najszybszej konsultacji lekarskiej.
Jeśli ból brzucha w ciąży ma niewiadomą przyczynę, najbezpieczniej jest zgłosić się do lekarza. Chodzi tu o bezpieczeństwo zarówno matki, jak i dziecka.
Strona 2/2
Komentarze