Kinezjologia edukacyjna

Kinezjologia edukacyjna, określana inaczej jako gimnastyka mózgu, to metoda terapeutyczna stworzona przez doktora Paula Dennisona. Podstawą tej metody jest ruch fizyczny, niezbędny do organizowania pracy mózgu i ciała. Kinezjologia znajduje zastosowanie w terapii zaburzeń ruchowych i zaburzeń uwagi oraz w walce ze specyficznymi trudnościami w nauce czytania i pisania. Ponadto, metoda Dennisona pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości i komunikację, gwarantuje równowagę psychiczną, redukcję stresu i doskonały relaks. Kinezjologia edukacyjna wspiera naturalny rozwój człowieka poprzez wykorzystanie różnych ćwiczeń motorycznych. Co to jest kinezjologia edukacyjna?

Polecane wideo:

Gimnastyka mózgu

Kinezjologia edukacyjna Paula Dennisona powstała na bazie wielu dziedzin naukowych, między innymi: pedagogiki, psychologii, NLP, akupunktury, anatomii, fizjologii i neurologii. Kinezjologia wykorzystuje proste ćwiczenia fizyczne, np.: kreślenie leniwych ósemek, ruchy naprzemienne, w celu zintegrowania pracy umysłu i ciała. Paul Dennison uważał, że dla efektywnej nauki mają znaczenie głównie trzy funkcje ludzkiego mózgu: lateralność, zdolność skupienia i ześrodkowania. Kinezjologia nie służy tylko usprawnieniu uczenia się zdrowych dzieci, ale także wykorzystywana jest jako metoda pracy z dziećmi, które przejawiają trudności w nauce. Kinezjologię wykorzystuje się w pracy z maluchami nadpobudliwymi psychoruchowo (ADHD), z dysleksją, dysgrafią, dysortografią i dyskalkulią oraz w celu poprawienia pamięci czy koncentracji uwagi.

Dennison wychodził z założenia, że proste ruchy aktywizują połączenia neuronalne w ciele człowieka i służą integracji pracy mózgu. Według Dennisona, problemy emocjonalne i poznawcze wynikają z braku współpracy między prawą a lewą półkulą mózgową. Każda z półkul ma do zrealizowania nieco inne zadania, dlatego by sprawnie funkcjonować, potrzeba dobrej synchronizacji obu półkul. Okazuje się, że wykonując ruchy naprzemienne, przepływ informacji między półkulami mózgowymi następuje 28 razy szybciej. W czym może pomóc systematyczne powtarzanie ćwiczeń ruchowych opracowanych przez Paula Dennisona? Gimnastyka mózgu poprawia koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową, zwiększa zdolności manualne, łagodzi stresy i redukuje napięcie psychiczne, wspomaga dzieci z trudnościami w nauce. Ponadto, usprawnia pamięć, precyzję wyrażania własnych myśli, zdolność czytania i pisania oraz stymuluje do twórczego myślenia i pozytywnej motywacji.

Mimo że kinezjologia edukacyjna wzbudza niegasnące zainteresowanie psychologów, pedagogów i rodziców, nie brakuje też głosów z krytyczną oceną metody Dennisona. Co zarzuca się kinezjologii edukacyjnej? Między innymi niedostosowanie terapii do wieku dziecka, ignorowanie znaczenia diagnozy neuropsychologicznej, wątpliwą interpretację znaczenia odruchów, brak gruntownych podstaw merytorycznych metody i mylne doniesienia o czynnościach lewej i prawej półkuli mózgu. Inni zwracają uwagę na fakt, że kinezjologia edukacyjna odnosi się w sposób cząstkowy i niewytłumaczalny do filozofii Wschodu i próbuje manipulować umysłami dorosłych, by osiągnąć wysokie korzyści finansowe.

Bibliografia

  • Grabowska A., Nowe koncepcje lateralizacji funkcji w mózgu [w:] Domańska Ł., Borkowska A.R., (red.), Podstawy neuropsychologii klinicznej, Wyd. UMCS, Lublin 2008, ISBN 978-83-22728-16-1.

Brak koncentracji słuchowej

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Brak koncentracji słuchowej
Brak koncentracji słuchowej

Ćwiczenia na koncentrację

Ćwiczenia na koncentrację

Koncentracja uwagi, zarówno słuchowa, jak i wzrokowa, jest jednym z czynników gwarantujących sukcesy ucznia w szkole. Maluchy, które wykazują (...) deficyty w zakresie uwagi, mogą trenować koncentrację...

Brak koncentracji słuchowej

Problemy z koncentracją

Problemy z koncentracją

Czasem mamy wrażenie, że nasze dziecko nas nie słucha. Może to być działanie celowe, ale zdarza się, że przyczyna leży głębiej.

Brak koncentracji słuchowej

Trening słuchu

. Główny cel treningu słuchu to wspieranie funkcji słuchowej. Dzięki treningowi słuchowemu poprawie ulegają jednocześnie: koncentracja uwagi, kreatywność (...) Twórcą treningu słuchowego...

Rozwój intelektualny malucha

Metoda Dennisona

Amerykański pedagog - dr Paul Dennison - to autor kinezjologii edukacyjnej. Metoda Dennisona umożliwia sprawny i prosty rozwój dziecka poprzez (...) aktywizację połączeń nerwowych i zintegrowanie mózgu z ciałem. Kinezjologia...

Zakupy dla niemowlaka

Wyprawka niemowlaka

Wyprawka niemowlaka

niemowlaka Elektroniczna niania Mata edukacyjna Zabawki sensoryczne Gryzak Grzechotka

Zakupy dla malucha

Prezenty dla dzieci do 3 r.ż.

Prezenty dla dzieci do 3 r.ż.

Wózek dziecięcy Drewniane puzzle wkrętki Instrumenty muzyczne Gumowe zwierzątka Szlafroczek Wanienka Pianino interaktywne Plastikowe sztućce i talerzyk Zabawka edukacyjna Pacynki Zabawka bączek Skrzynia na zabawki