Trwa ładowanie...

Ekologiczne zabawki

Ekologiczne zabawki mają wiele zalet - są przyjazne dla środowiska, rodzice nie muszą wydawać na nie fortuny, a zabawa nimi sprawia taką samą frajdę jak innymi zabawkami dla dzieci. Dla malucha wszystko to, co znajduje się dookoła niego może być doskonałym obiektem do zabaw, dlatego rodzice nie muszą odwiedzać drogich sklepów i płacić dużych sum. Wystarczy, by skorzystali z ciekawych pomysłów na samodzielne wykonanie zabawki dla dziecka. Dzięki odrobinie wyobraźni zwykłe kartonowe pudełko może stać się domkiem dla lalek, a rozwieszony na dwóch krzesłach koc zmieni się w namiot.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

1. Zabawki dla dzieci z różnych materiałów

Pomysł 1. Wybierz ładne zdjęcie z albumu lub wytnij z gazety dla dzieci. Przyklej je do sztywnego kartonu mocnym klejem. Gdy klej wyschnie, naszkicuj na tekturze odpowiednie kształty, przypominające prawdziwe puzzle. Przy pomocy nożyka lub nożyczek powycinaj fragmenty nowej ekologicznej zabawki.

Pomysł 2. Kartonowe zabawki to ciekawy pomysł na urozmaicenie zabawy dziecka. Nie wyrzucaj pudełek, które są niepotrzebne. Mogą one być wykorzystane na wiele sposobów. Wystarczy odrobina kreatywności. Z kilku pudełek po zapałkach, sznureczka i papieru kolorowego wspólnie z dzieckiem można wykonać pociąg. Jeśli wolne są większe pudełka kartonowe, ciekawym pomysłem będzie powycinanie w nich różnej wielkości i kształtu dziurek. Zadaniem dziecka będzie wrzucanie różnych przedmiotów przez otwory do środka pudełka.

Pomysł 3. Rozłóż bawełnianą lub jedwabną chusteczkę na stole. Połóż na niej zwiniętą w kulkę watę i uformuj głowę oraz szyję lalki. Przewiąż tasiemką szyję zabawki i zawiąż kokardę. Uformuj dwie rączki z rogów chusteczki i przewiąż je tasiemką w tym samym kolorze. Z wełny wykonaj włosy lalki, które trzeba przykleić klejem. Oczy, usta i nos zabawki namaluj flamastrem.

2. Zabawki drewniane dla dzieci

Zabawki z drewna są dostępne w każdym sklepie z produktami dla dzieci i cieszą się dobrą opinią wśród rodziców, uchodzą bowiem za przyjazne dla dzieci i ekologiczne. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie drewniane zabawki są wykonane w sposób neutralny dla środowiska naturalnego. Jeśli powierzchnia zabawki jest pokryta toksyczną farbą, przedmiot staje się nie tylko nieekologiczny, ale i groźny dla małego dziecka. Jeśli zabawka jest wykonana niestarannie, a toksyczna farba zaczyna się łuszczyć, jej drobinki mogą dostać się z palców dziecka do jego układu pokarmowego (małe dzieci często wkładają palce do ust). To prosta droga do poważnego zatrucia. Aby uniknąć sytuacji tego typu, należy kupować wyłącznie te zabawki z drewna, które zostały pokryte naturalnym preparatem z atestami świadczącymi, że dana substancja nie jest toksyczna.

Zabawki dla dzieci to nie tylko sposób na przyjemne spędzenie czasu, lecz także na poznawanie otaczającego świata i zdobywanie niezbędnych umiejętności. Dlatego chcąc wesprzeć rozwój swego dziecka, rodzice mogą skorzystać z ciekawych pomysłów na samodzielnie wykonane zabawki. W wykonanie ich warto zaangażować także maluchy, co dodatkowo wzmocni więź między rodzicem a dzieckiem. Nie należy zniechęcać się tym, że wspólnie wykonana zabawka wyglądem znacząco odbiega od kosztownych akcesoriów dostępnych w sklepach - na tym właśnie polega jej urok. Jest jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna. Wystarczy odrobina wyobraźni (to najlepsza pomoc w zabawie!), by niepozorna kulka z materiału stała się nieodłącznym elementem wielu zabaw.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.