Trwa ładowanie...

9-latka poszła spać. Rano obudziła się z inną osobowością

Avatar placeholder
02.05.2024 08:50
Dziewięciolatka poszła spać. Rano obudziła się z inną osobowością
Dziewięciolatka poszła spać. Rano obudziła się z inną osobowością (Facebook )

Dziewięcioletnia Ava Holden z Walii była pogodną, pewną siebie i grzeczną dziewczynką. Bardzo lubiła swoich rówieśników i chętnie chodziła do szkoły. W pewnym momencie jej osobowość zmieniła się jednak diametralnie i stało się to w zasadzie w ciągu jednej nocy.

spis treści

1. Dziewięciolatka stała się agresywna

Ava obudziła się któregoś dnia i zachowywała zupełnie inaczej niż zwykle: miała ataki paniki, była rozchwiana emocjonalnie, z czasem stała się agresywna, miała uporczywe lęki przed zarazkami, nie chciała chodzić do szkoły. Zaczęła nawet bić i kopać rodziców, a raz w czasie jazdy samochodem otworzyła drzwi.

Przez prawie dwa lata jej bliscy nie wiedzieli, co jej dolega. Ava czekała na miejsce w ośrodku zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, bo podejrzewano, że ma problemy natury psychicznej. Stan dziewczynki coraz bardziej się pogarszał.

2. Przyczyna problemów

Zobacz film: "Jak wygląda urlop rodzicielski w Polsce?"

W końcu po 18 miesiącach gehenny pielęgniarka ze szkoły Avy zasugerowała jej rodzicom, że powodem jej zachowania może być tzw. zespół PANDAS (ang. pediatric autoimmune neuropsychiatric disorders associated with streptococcal infection; dziecięce autoimmunologiczne neuropyschiatryczne zaburzenia związane z infekcjami streptokokowymi).

Jest to rzadkie schorzenie neuropsychiatryczne dotykające dzieci, które w przeszłości przeszły zakażenie paciorkowcem grupy A (Streptococcus pyogenes). Choroba nadal jest słabo poznana, a po raz pierwszy opisano ją w 1998 roku.

PANDAS objawia się m.in. tikami, nagłymi zmianami nastroju, zaburzeniami snu, nadmierną pobudliwością, zaburzeniami odżywiania i częstym oddawaniem moczu.

Zespół też może przypominać różne zaburzenia psychiczne. Często jest także mylony z ADHD.

- To przerażające, że tak wiele dzieci jest błędnie diagnozowanych i leczonych z powodu schorzeń psychicznych, lub mówi się im, że mają specjalne potrzeby edukacyjne, podczas gdy w rzeczywistości ich organizm próbuje zwalczyć infekcję. Przez długi czas nie wiedzieliśmy, co to jest. PANDAS objawia się u pacjentów nagłym, skrajnym stanem lękowym. Niektórzy nie mogą chodzić. To było absolutnie okropne dla całej rodziny, w szczególności oczywiście dla Avy. Kiedy zapytałam ją, jak to jest przeżywać tę sytuację, odpowiedziała: to było tak, jakby mój mózg płonął i cały czas byłam smutna - powiedziała mama Avy, którą cytuje brytyjski "The Mirror".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze