Trwa ładowanie...

Dziecko nie chce jeść

Avatar placeholder
17.05.2023 14:16
Dziecko nie chce jeść
Dziecko nie chce jeść (123rf)

Brak apetytu u dzieci może być spowodowany wieloma czynnikami, np. monotonną dietą, stresem, nieregularnością posiłków, a także chorobami – m.in. pasożytami układu pokarmowego, zatruciami pokarmowymi, alergią, nietolerancją niektórych składników pokarmowych. Czasami dziecko mało je i wcale nie musi to oznaczać żadnej patologii – po prostu przyjmuje tyle pokarmu, ile potrzebuje organizm. Jeśli brak apetytu pojawia się raz na jakiś czas, nie ma powodów do obaw. Nic złego się nie stanie, gdy jednego dnia maluch sięgnie tylko po owoce i będzie pić soki. Jeśli jednak brak apetytu jest stały i towarzyszą mu takie objawy, jak biegunki, zaparcia, nudności, gorączka i spadek masy ciała, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

spis treści

1. Przedwczesne nerwy rodziców?

Czasem rodzicom wydaje się, że maluch je za mało, choć w rzeczywistości wcale tak nie jest. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dieta dzieckajest odpowiednia, prowadź dzienniczek, w którym zanotujesz m.in. takie informacje, jak:

  • godziny spożywanych posiłków,
  • rodzaj jedzenia i ilość spożytego pokarmu,
  • miejsce spożywania posiłku,
  • sposób podania posiłku.

Prowadzenie dzienniczka pozwoli ci uświadomić sobie popełniane często błędy żywieniowe, np. podawanie dziecku zbyt dużej ilości słodyczy i słonych przekąsek między posiłkami, podawanie jedzenia w zbyt dużych porcjach, ponaglanie malucha podczas jedzenia itp. Zwracaj też uwagę na to, co mówi dziecko. Zdarza się, że maluch sam wyjaśnia powód braku chęci na jedzenie, np. duża porcja obiadu w przedszkolu, słodki deser u kolegi, ból brzucha, nudności itd.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Do najczęstszych przyczyn braku apetytu u dzieci należą: alergia pokarmowa, zespół złego wchłaniania (np. celiakia), anemia, infekcja, nawykowe zaparcia, podjadanie między posiłkami. U maluchów zmniejszenie łaknienia może również wynikać z rozwoju. Rosnące dziecko coraz mniej chętnie zajmuje się jedzeniem. Gdy maluch zaczyna chodzić i „odkrywać” świat, nie jest w stanie zjeść w spokoju całego posiłku, bo jest zainteresowany ciągle czymś nowym. Aby pobudzić apetyt malca, warto postawić na ruch, ponieważ aktywny tryb życia zwiększa zapotrzebowanie organizmu na kalorie.

2. O czym pamiętać, gdy dziecko nie chce jeść?

  1. Nigdy nie zmuszaj dziecka do jedzenia, nie krzycz na niego i nie szantażuj. Nie strasz, że jeśli nie zje obiadu, to nie będzie mógł się bawić. Jedzenie powinno kojarzyć się maluchowi z czymś przyjemnym, a nie z okropnym obowiązkiem.
  2. Uatrakcyjniaj posiłki wizualnie. Dla niejadka kolorowe kanapki czy jajka przypominające biedronkę pozwalają przełamać niechęć do jedzenia.
  3. Urozmaicaj codzienne posiłki. Nuda w menu może sprawić, że dziecko nie będzie chciało jeść kolejny dzień z kolei taką samą potrawę.
  4. Pilnuj, by maluch przyjmował posiłki o stałych porach. Ostatni posiłek powinien jeść najpóźniej na godzinę przed położeniem się spać.
  5. Nie pozwalaj jeść dziecku przed telewizorem czy komputerem. Maluch powinien koncentrować się wyłącznie na posiłku, a nie rozpraszać swoją uwagę na inne rzeczy.
  6. Pozwól jeść dziecku samodzielnie, bez pomocy. Jeśli boisz się, że maluch pobrudzi ubranie lub zaplami obrus, załóż mu fartuszek, a na stole rozściel ceratę. Znakomitą zachętą do jedzenia może być również zaproszenie dziecka do pomocy w przygotowaniu posiłku.
  7. Ogranicz do minimum przekąski między posiłkami, by dziecko miało ochotę na pełnowartościowe dania. Możesz jedynie podawać dziecku owoce i soki z małą zawartością cukru.
  8. Nie zmuszaj malca do jedzenia czegoś, czego wyraźnie nie lubi. Zaproponuj smakujące mu zamienniki, np. gdy nie lubi mięsa, daj mu rybę.
  9. Daj dziecku możliwość wyboru i pozwól na samodzielne decydowanie w kwestii jedzenia, np. zaproponuj dwie opcje jedzenia: serek waniliowy albo jogurt, ryba albo wędlina itp.
  10. Dawaj dziecku dobry przykład i traktuj jedzenie jako szczególny czas celebracji oraz okazję do wspólnego spotkania się przy stole.

3. Kiedy do lekarza?

Dobry apetyt dla wielu rodziców jest równoważny ze zdrowiem dziecka. Gdy maluch traci apetyt, pojawia się niepokój i zaczyna poszukiwanie przyczyny niechęci do jedzenia. Należy jednak pamiętać, że przejściowe zmniejszenie łaknienia nie jest powodem do obaw. Każde dziecko jest inne, więc nie porównuj swojego szkraba do rówieśnika z podwórka. Jedne maluchy jedzą mniej, inne więcej. Brak apetytunie powinien martwić, jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze i jest pełne energii. Kiedy należy zgłosić się z maluchem do lekarza?

  • Gdy dziecko nie ma apetytu ponad tydzień, a wcześniej jadło chętnie i bez grymaszenia.
  • Gdy dziecko przestaje przybierać na wadze.
  • Gdy dziecko skarży się na bóle brzucha, wzdęcia i nudności.
  • Gdy dziecko ma problem z wypróżnianiem się.
  • Gdy dziecko jest blade, chude, apatyczne i osłabione.

W niektórych przypadkach wystarcza wprowadzenie odpowiedniej diety i przepisanie witamin na poprawę apetytu. Niekiedy jednak zaburzenia łaknienia wynikają z rozwijającej się infekcji, którą trzeba wyleczyć, by dziecko znowu jadło normalnie i bez oporów. Przy infekcjach brak apetytu jest częstym objawem współwystępującym z: bólami brzucha, nudnościami, wymiotami, bólem gardła, kaszlem, kolkami, wysypką, katarem, wzdęciami i zaparciami. W przypadku braku apetytu i niskiej masy ciała zaleca się wykonanie podstawowych badań krwi, badania moczu i USG jamy brzucha.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze