Trwa ładowanie...

Dbaj o kolor. Naturalne sposoby na wybielenie ubrań

Avatar placeholder
22.01.2019 13:07
Istnieje kilka domowych sposobów na zachowanie bieli białych ubrań
Istnieje kilka domowych sposobów na zachowanie bieli białych ubrań (123RF)

Twoja ulubiona biała bluzka stałe się nagle szara lub żółta? Nie musisz jej wyrzucać. Na szczęście istnieją proste domowe sposoby, które sprawią, że białe ubrania odzyskają swój dawny blask. Większość składników znajdziemy w kuchni.

1. Kwasek cytrynowy

W walce z ubraniami, które straciły dawną biel świetnie sprawdzi się cytryna lub kwasek cytrynowy. Oba produkty mają właściwości wybielające, dzięki czemu skutecznie usuwają brud i żółte lub szare plany na tkaninach.

Przed praniem warto namoczyć ubrania w wodzie z dodatkiem kwasku lub soku z cytryny. Rozcieńczone z wodą świetnie sprawdzą się też jako naturalny płyn do płukania. Możemy wlać taki roztwór do pojemnika na płyn. Zapewni to odświeżenie koloru i zapachu zniszczonym materiałom.

2. Woda utleniona

Woda utleniona znajdzie zastosowanie nie tylko w domowych apteczka. To także tajna broń w walce z plamami i szarymi tkaninami. Istnieje prosty sposób. Wystarczy, że przygotujemy roztwór z wodą utlenioną i płynem do mycia naczyń w stosunku 2:1.

Zobacz film: "Sprawdź, jak usunąć plamy z owoców"

Ubrania mieszamy w tak przygotowanym płynie przez ok. 45 minut. Następnie musimy je dokładnie wypłukać i wyprać w pralce. Żeby wzmocnić efekt, do roztworu, w którym moczymy ubrania, możemy dodać odrobinę amoniaku.

3. Soda oczyszczona

O znakomitych właściwościach sody oczyszczonej pisaliśmy już wiele razy. Podczas prania możemy ją wykorzystać na kilka sposobów, np. zastosować ten niepozorny proszek jako dodatek do detergentu, w którym pierzemy ubrania.

Jak suszyć pranie zimą? Proste sposoby
Jak suszyć pranie zimą? Proste sposoby [5 zdjęć]

Suszenie pranie latem jest proste. Słońce i ciepło powietrze sprawiają, że ubrania, pościel czy ręczniki

zobacz galerię

Soda oczyszczona świetnie sprawdzi się też jako domowy odplamiacz. W połączeniu z octem i odrobiną wody stworzy pastę, którą należy wetrzeć w plamę. Po kilkunastu minutach brudne ubrania wkładamy do pralki. Pranie odzyska dawną biel, a po zabrudzeniu nie będzie śladu.

4. Mleko i ocet

Wśród produktów spożywczych, które świetnie nadają się do prania warto wykorzystać również mleko i ocet. Białe ubrania moczone w mleku przez kilka godzin odzyskają dawną świeżość.

Z kolei ocet możemy dodać do ubrań pranych w pralce jako "zastępczy" płyn do płukania. Jego zalety nie kończą się jednak tylko na odświeżeniu. Ocet wyczyści pralkę z osadu, który może się w niej znajdować po długiej eksploatacji.

5. Aspiryna

Aspiryna nie tylko w domowej apteczce ma wiele zastosowań. Ta biała tabletka również dobrze sprawdza się w praniu białych tkanin. Jest to zasługa zawartego w niej kwasu acetylosalicylowego, który usuwa brud z materiału.

Aby ten kwas zaczął działać należy w 1 litrze wody rozpuścić 2-3 tabletki bez osłonek. Białe ubrania moczymy w takim roztworze przez 5-10 godzin i następnie pierzemy w pralce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze