Trwa ładowanie...

Ciąża po cesarce

Planowanie ciąży po cesarce budzi wśród kobiet wiele wątpliwości. Od razu nasuwają się przeróżne pytania. Kiedy najlepiej zajść w następną ciążę? Ile czasu potrzeba, by rana pooperacyjna się prawidłowo zrosła? Czy kolejna ciąża również zakończy się cesarskim cięciem? Czy ciąża po cesarce wymaga szczególnej opieki lekarskiej? Największe obawy w związku z przebiegiem kolejnej ciąży po cięciu cesarskim mają kobiety, które tej ciąży nie planowały, natomiast czas od urodzenia poprzedniego dziecka był dosyć krótki.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć współżycie po porodzie? [Specjalista radzi]"

spis treści
Ciąża po cesarskim cięciu
Ciąża po cesarskim cięciu

Kiedy najlepiej zajść w następną ciążę? Ile czasu potrzeba, by rana pooperacyjna się prawidłowo zrosła?...

zobacz galerię

1. Rekonwalescencja po cięciu cesarskim

Cięcie cesarskie jest operacyjnym sposobem ukończenia porodu. Obecnie cięcie cesarskie wykonuje się metodą poprzecznego cięcia nadłonowego, przecinając skórę, powięzi, mięśnie brzucha i mięsień macicy. Jest to dość duża ingerencja chirurgiczna, dlatego też bardzo ważne jest, z myślą o kolejnej ciąży, aby blizna dobrze się zagoiła. W tym celu kobieta po cięciu cesarskim powinna się oszczędzać w okresie połogu, między innymi nie dźwigając i nie forsując na początku mięśni brzucha. Jednak nie można wyeliminować ruchu. Ruch, umiarkowane ćwiczenia po cesarce oraz masaż blizny po cesarcezmniejszą prawdopodobieństwo powstania zrostów i bliznowca.

Oprócz rekonwalescencji pooperacyjnej ważne jest też, by kobieta miała czas na powrót do formy po samej ciąży. Organizm, głównie układ hormonalny, powinien powrócić do normy przed zajściem w kolejną ciążę. Niektórzy specjaliści radzą, by następna ciąża zaplanowana była na minimum rok po cesarce. Jeśli kobieta dłużej karmi piersią, kolejnego malucha warto począć po okresie laktacji, by hormony również miały czas na ustabilizowanie się. Karmienie piersią jest też sporym wysiłkiem energetycznym dla kobiety, podobnie zresztą jak okres ciąży.

2. Zagrożenia w ciąży po cesarce

Największym problemem w ciąży po cesarce jest prawdopodobieństwo rozejścia się blizny pooperacyjnej, szczególnie gdy okres pomiędzy cięciem cesarskim a kolejną ciążą był znacząco krótki. Jednak badania obrazowe (USG brzucha) i szczególna opieka nad kobietą w ciąży pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia przyszłej mamy oraz stanu blizny po przebytym niedawno cięciu cesarskim.

3. Zakończenia ciąży po cesarce

Kobieta po przebytym cięciu cesarskim niekoniecznie skazana jest na następną cesarkę. Po jednym cięciu cesarskim możliwy jest poród naturalny, jednak trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejsze są wskazania, z jakich odbyło się pierwsze cięcie. Jeśli wskazaniem do pierwszego cięcia cesarskiego była choroba matki, np. wrodzona wada serca lub odklejająca się siatkówka oka, to również kolejna ciąża zakończy się zapewne cięciem cesarskim. To samo dotyczy np. wad w budowie kostnej miednicy. Jednak jest wiele wskazań do planowanej cesarki, które nie muszą wystąpić w trakcie następnej ciąży, jak położenie miednicowe lub poprzeczne płodu czy łożysko przodujące.

Ciąża po cesarce nie musi być zagrożeniem dla kobiety, gdy zaplanowana jest minimum rok po operacji. Jednak nawet krótszy okres po cięciu cesarskim nie wyklucza w dzisiejszych czasach możliwości donoszenia kolejnej ciąży bez powikłań. Ważna są między innymi kontrola blizny po cięciu cesarskim w kierunku jej rozejścia się i wnikliwa opieka ginekologa-położnika.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.