Trwa ładowanie...

Dzieci coraz częściej narażone na bierne palenie marihuany

Lek. Mateusz Nawrocki
30.05.2019 08:04
Dzieci coraz częściej narażone na bierne palenie marihuany
Dzieci coraz częściej narażone na bierne palenie marihuany (123rf)

Według Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach (ESPAD), co czwarty polski uczeń miał do czynienia z marihuaną. Podczas gdy do tej pory analizowano skutki jej bezpośredniego spożywania, tym razem naukowcy postanowili zbadać efekty biernego palenia.

Okazało się, że do organizmu dzieci oprócz szkodliwego dymu dostają się również zawarte w nim chemikalia. Według badaczy u młodych osób, narażonych na bierne palenie marihuany, w moczu wykryto THC (zawarty w niej związek psychoaktywny).

Wyniki analizy zostały opublikowane w magazynie „Pediatric Research”.

W ramach badania oznaczono biomarkery w organizmach ludzkich, powstałe na skutek biernego palenia marihuany. Przebadano łącznie 43 próbki moczu dzieci w wieku od miesiąca do dwóch lat, które zostały przyjęte do szpitala z powodu zapalenia oskrzeli w latach 2013-2015.

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"
Po marihuanę sięga coraz więcej nastolatków1
Po marihuanę sięga coraz więcej nastolatków1 (123RF)

Próbki zostały dokładnie przebadane pod kątem markerów świadczących o ekspozycji na metabolity marihuany i dym papierosowy.

Metabolity marihuany zostały odnalezione w ponad 1/3 próbek, a zawartość mieściła się w granicach 0,04-1,5 nanograma/mililitr moczu.

Wyniki badania jasno wskazują, że dzieci są biernymi palaczami marihuany, podobnie jak papierosów. Potrzebne jest jednak więcej badań, aby jednoznacznie określić, czy te ilości mogą mieć wpływ na komplikacje zdrowotne u dzieci.

U 56 procent dzieci, u których wykryto śladowe ilości metabolitów THC, wykazano również obecność kotyniny pochodzącej z dymu tytoniowego.

Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia?
Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia? [6 zdjęć]

Opieka wychowawcza, stypendia, swoboda wyrażania myśli i poglądów - uczeń w szkole ma wiele praw. Ale

zobacz galerię

Narażenie na obydwa czynniki może przyczyniać się do rozwoju chorób układu oddechowego i deficytów kognitywnych. Naukowcy mają nadzieję, że dostępne metody o rosnącej czułości pozwolą prowadzić coraz dokładniejsze badania w tym zakresie.

Dzięki wynikom tego badania, łatwiej będzie dotrzeć do rodziców oraz opiekunów dzieci, którzy palą zarówno papierosy, jak i marihuanę, a także uświadomić ich o konsekwencjach takich działań.

6 przedmiotów codziennego użytku, które są potencjalnie groźne dla dziecka
6 przedmiotów codziennego użytku, które są potencjalnie groźne dla dziecka [7 zdjęć]

Wychowując dziecko, chcemy dla niego jak najlepiej. Wskazujemy, radzimy, chronimy przed niebezpieczeństwem.

zobacz galerię

Ważne jest także, aby określić, jak dokładnie wpływa na dzieci bierne palenie w regionach, gdzie marihuana jest legalna i jakie środki ostrożności zachować, aby dzieci nie były narażone na jej metabolity. Pamiętajmy, że rozwijający się organizm zupełnie inaczej reaguje na substancje toksyczne, jakimi są narkotyki (do których bez wątpienia należy marihuana).

Narażenie małego, bezbronnego dziecka na bierne palenie marihuany jest podobnym przewinieniem, jak palenie przez kobiety w ciąży. Powinno być to surowo zabronione, bowiem szkody powstające w organizmie na skutek takich działań mogą być nieodwracalne. Nie skazujmy dzieci na sytuacje, na które nie mają wpływu. Żniwo poczynań rodziców lub opiekunów w przyszłości będą musiały zebrać same.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze