Bezsenność w ciąży

Bezsenność w ciąży to jedna z tych dolegliwości, które pojawiają się wraz z rozwojem płodu i nasilaniem się zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Na początku ciąży przyszłe mamy nie mają zazwyczaj problemów z zasypianiem i trudno je zgonić rano z łóżka. Wraz z rozwojem ciąży kobiecie może jednak dokuczać bezsenność. Zaczyna się przewracanie z boku na bok, szukanie wygodnej pozycji do spania i rodzi się obawa: czy brak snu nie zaszkodzi dziecku?

Przyczyny bezsenności w ciąży

Sprawdzone sposoby na poranne mdłości w ciąży

Jedzenie kilku mniejszych posiłków dziennie może pomóc w przypadku porannych mdłości, ponieważ objawy mogą się nasilać jeśli żołądek jest pusty. Być może...

Sen w ciąży jest bardzo ważny, bo zapewnia regenerację sił, poprawia samopoczucie i sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka. W pierwszym trymestrze ciąży większość przyszłych mam nie ma problemów ze snem. Wzrost hormonów ciążowych, estrogenów i progesteronu sprawia, że ochota na drzemkę pojawia się już wczesnym popołudniem, a rano trudno wstać z łóżka. Spokojny sen może być jedynie przerywany częstymi nocnymi wizytami w toalecie oraz stresem wynikającym z nowej sytuacji. Poważniejsze zaburzenia snu występują zwykle w późniejszych miesiącach ciąży, a zwłaszcza w trzecim trymestrze. Co zakłóca sen w ciąży?

Polecane wideo:

 • Rosnący wraz z rozwojem ciąży brzuch utrudnia znalezienie wygodnej do spania pozycji.
 • Skurcze łydek przerywają nocny odpoczynek – na częste i bolesne skurcze nóg w ciąży pomocne są odpowiednie preparaty z magnezem oraz witaminami z grupy B.
 • Ucisk powiększającej się macicy na pęcherz moczowy i potrzeba częstego oddawania moczu – warto unikać picia dużej ilości płynów przed pójściem spać.
 • Bolesne ruchy dziecka – nasilają się zwłaszcza wtedy, gdy kobieta kładzie się na nocny wypoczynek; łagodnieją, gdy kobieta jest aktywna, ponieważ jej ruchy kołyszą dziecko i uspokajają je. Jeśli ruchy dziecka uniemożliwiają zaśnięcie, warto masować delikatnie brzuch lub wystawić go na działanie światła.
 • Krótki oddech spowodowany uciskiem macicy na przeponę – pomocne może być układanie się do snu w pozycji na lewym boku i podkładanie pod głowę dodatkowej poduszki.
 • Lęk przed zbliżającym się porodem – strach warto rozładować w rozmowie z lekarzem lub bliską osobą. Słowa otuchy pozwolą zwiększyć pewność siebie i zredukować stres.

  Sposoby na bezsenność w ciąży

Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży

Wystający brzuszek przenosi środek ciężkości i w związku z tym często nieświadomie plecy wykrzywiają się w łuk co powoduje ból mięśni. Prawidłowa postawa...

 • Przygotowanie sypialni. Wywietrz pokój, w którym śpisz. Temperatura powietrza w sypialni nie powinna przekraczać 21ºC. Suche i duszne powietrze utrudnia zasypianie i powoduje, że śpisz płytkim i niespokojnym snem. Jeśli przeszkadzają ci dobiegające zza okna światła latarni czy samochodów, zasłoń okna roletami czy grubymi zasłonami.
 • Odstresowanie się przed snem. Sypialnię i łóżko traktuj jako miejsce wyłącznie do spania. Czytanie, pracę, ważne dyskusje, a tym bardziej kłótnie odłóż na inny moment niż czas przed położeniem się do snu. Sypialnia to przestrzeń wyłącznie nocnego wypoczynku.
 • Wygodna pozycja do snu. Jeśli rosnący brzuch utrudnia komfortowe ułożenie się na łóżku, spróbuj położyć się na lewym boku, a między kolana włóż poduszkę. Taka pozycja usprawnia krążenie krwi i pracę nerek.
 • Picie na sen. Na dobre zasypianie wypij wieczorem szklankę mleka lub zaparz sobie delikatną herbatkę z melisy. Unikaj pobudzających używek: kawy i herbaty.
 • Relaks w ciągu dnia. Pójdź z partnerem na krótki spacer, dotleń się, wieczorem weź ciepłą kąpiel, a przed samym pójściem spać poproś o odprężający masaż pleców i karku.
 • Unikanie zmian pozycji. Przewracanie się z boku na bok wcale nie pomoże ci zasnąć, a tylko zwiększy stres. Jeśli po kwadransie od położenia się do łóżka ciągle nie śpisz, wstań i zacznij się czymś zajmować, np. poczytaj lub posłuchaj spokojnej muzyki. Wróć do łóżka, gdy poczujesz senność.

  Dostateczna ilość snu w ciąży

Długość snu w ciąży zależy od indywidualnych potrzeb. Jednej kobiecie wystarcza sześć godzin snu, inna i po dziesięciu godzinach spania czuje się zmęczona. Należy słuchać potrzeb organizmu i jeśli przychodzi ochota na sen, po prostu się położyć i odpocząć. Problemy ze snem w ciąży, trudności z zasypianiem, wielokrotne budzenie się w ciągu nocy mogą stać się źródłem przewlekłego stresu. Jak wiadomo, stres niekorzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną i ogólny stan zdrowia. Dlatego nie wolno lekceważyć bezsenności i w razie narastania problemu należy zgłosić się ginekologa prowadzącego ciążę.

Czasami przyczyną problemów ze snem w ciąży mogą być zaburzenia kardiologiczne lub depresja. Pamiętaj, że niewyspanie obniża koncentrację i zwiększa ryzyko wypadku – potknięcia, zasłabnięcia, zaśnięcia za kierownicą itp. Niewyspanie matki nie wpływa jednak na bezsenność dziecka. Maluch potrafi spać niemal o każdej porze. Leczenie bezsenności w ciąży za pomocą ziołowych naparów nie jest najlepszym pomysłem. Niektóre zioła są szkodliwe dla płodu, a ich działanie wyjątkowo silne. Przed wypróbowaniem jakiejkolwiek mieszanki ziołowej warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Unikać należy, m.in. waleriany, bylicy czy passiflory.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Mdłości w ciąży
Mdłości w ciąży

Brak apetytu w ciąży

Brak apetytu w początkowej fazie ciąży nie powinien budzić niepokoju u przyszłej mamy. Jest to okres, gdy kobieta ciężarna zmaga się z mdłościami (...) , lub nękają kobietę w godzinach wieczornych. Uważa się, że za...

Mdłości w ciąży

Ból głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży, choć zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka, jest dość dokuczliwą dolegliwością ciążową. Nie musisz (...) się godzić na milczące znoszenie bólu głowy w ciąży. Istnieją naprawdę...

Mdłości w ciąży

Wymioty w ciąży

występują w ciąży nieco rzadziej niż poranne mdłości. Pojawiają zwykle po wstaniu z łóżka w godzinach rannych i są przyczyną dużego dyskomfortu (...) Wymioty w ciąży to obok porannych nudności jedna...

Mdłości w ciąży

Nudności i wymioty w ciąży

na mdłości w ciąży? Pomaga świeży imbir i witamina B6. Jak zapobiegać mdłościom w ciąży? Nie zrywaj się na równe nogi zaraz po obudzeniu. Poproś męża (...) , tuńczyk. Odpoczywaj...

Mdłości w ciąży

Senność w ciąży

, jak mdłości i wymioty. Ma to niebagatelny wpływ na wyczerpanie organizmu kobiety w ciąży. Ponadto może się zdarzyć, że przyczyną senności w ciąży (...) i dolegliwości towarzyszące ciąży...

Mdłości w ciąży

Migrena w ciąży

Migrena w ciąży, choć zdarza się stosunkowo rzadko, jest bardzo dokuczliwą i męczącą dolegliwością. Szacuje się, że około 15% kobiet ciężarnych (...) cierpi na migrenowe bóle głowy. Kobiety na co dzień borykające się z migreną w czasie...

Mdłości w ciąży

Nudności i wymioty u ciężarnych

dnia kobiety, a czasami wymuszają w nim zmiany. Dlaczego w ciąży dokuczają nudności i wymioty? Nie wiadomo, co dokładnie wywołuje poranne mdłości (...) Ponad połowa kobiet w ciąży cierpi z powodu...

Mdłości w ciąży

Sprawdzone sposoby na poranne mdłości w ciąży

Sprawdzone sposoby na poranne mdłości w ciąży

Nie zapominaj o jedzeniu Jedzenie kilku mniejszych posiłków dziennie może pomóc w przypadku porannych mdłości, ponieważ objawy mogą się nasilać (...) bogate w węglowodany lub białko, np. pełnoziarniste krakersy, chleb czy migdały. Tłuste...

Mdłości w ciąży

Mdłości odczuwane w ciąży

Mdłości odczuwane w ciąży

Mdłości i wymioty należą do mało przyjemnych dolegliwości ciążowych. Według danych statystycznych aż 50-90% kobiet w ciąży doświadcza mdłości z towarzyszącymi im wymiotami lub bez nich.