Trwa ładowanie...

Basen z kulkami. Jakie są korzyści z zabawy w suchym basenie z piłeczkami?

 Ewa Rosiecka
19.07.2023 19:46
Basen z kulkami to świetna rozrywka dla dzieciaków
Basen z kulkami to świetna rozrywka dla dzieciaków (Adobe Stock)

Basen z kulkami zwykle możemy znaleźć w salach zabaw dla dzieciaków, choć coraz częściej pojawia się także w polskich domach. Zapewnia doznania sensoryczne, ma wpływ na poczucie pewności siebie u dziecka, a także kształtuje koordynację ruchowo - wzrokową. Ponadto jest świetną rozrywką dla wszystkich dzieci. Od jakiego wieku dziecko może bawić się w basenie z kulkami? Jakie są zalety zabawy w basenie z kulkami?

spis treści

1. Czym jest basen z kulkami?

Basen z kulkami to wymarzona atrakcja dla kilkulatków. Jest miękki i kolorowy, co przyciąga szczególnie najmłodszych. Dla dzieciaków to wspaniała zabawa - maluchy rzucają się kuleczkami, skaczą, tarzają się w nim, robią zawody w rzucaniu lub zjeżdżają do niego po zjeżdżalni.

To bezpieczna aktywność, ponieważ miękkie piłeczki amortyzują ewentualne upadki i zabawa w nim nie jest ryzykowna.

2. Basen z kulkami - od kiedy?

Zobacz film: "Taniec z dzieckiem w chuście"

Z basenów z kulkami zazwyczaj korzystają przedszkolaki, jednak w suchym basenie domowym pod czujnym okiem rodziców mogą bawić się nawet młodsze dzieci - takie, które ukończyły 1. rok życia.

3. Jakie są zalety basenów z kulkami?

W suchych basenach z kuleczkami dzieci mają mnóstwo radości. Oprócz zabawy są jednak także inne korzyści.

Najmłodsze dzieciaki za pomocą piłeczek mogą poznawać kolory i kształty. Łatwiej przychodzi im także dzielenie się, co stanowi cenną umiejętność przed rozpoczęciem nauki w szkole. Kontakt z kulkami pobudza zmysły dziecka oraz receptory na jego skórze. Dzieciaki mogą siedzieć lub leżeć w suchym basenie, rzucać się kulkami lub w nie "nurkować".

Dzięki zabawie w basenie z piłeczkami dzieci:

  • poprawiają swoją koordynację ruchowo-wzrokową;
  • dotykając kulek, rozwijają swoje zmysły;
  • wchodząc i wychodząc z basenu, pracują nad swoją motoryką, rozwijając swoje mięśnie;
  • poprawiają elastyczność swojego ciała;
  • uczą się chwytać piłeczki, co wcale nie jest proste - pracują nad kontrolowaniem i precyzją ruchów;
  • poprawiają integrację sensoryczną.
Sale zabaw
Sale zabaw

Sale zabaw to specjalne miejsca dla dzieci, które gwarantują maluchom moc wrażeń i atrakcji. Jeśli nie

przeczytaj artykuł

4. Jak basen z kulkami wpływa na rozwój indywidualnych cech dziecka?

Basen z kulkami ma duży wpływ na rozwój poznawczy malucha, który z biegiem czasu zaczyna zaskakiwać swoją pomysłowością i umiejętnością radzenia sobie z kłopotami. Przedszkolaki są w stanie wyciągać wnioski z podjętych przez nie działań i rozumieć, co daje pozytywne efekty, a co przynosi negatywne skutki.

Suchy basen z piłeczkami rozwija kreatywność dziecka, która z kolei pozwala wyzwalać emocje oraz pokazuje, jak wielką rolę w życiu odgrywa wyrażanie uczuć.

Warto pamiętać, że poczucie własnej wartości dziecka rośnie, gdy jest szczęśliwe. Dobrze dobrane zabawki i czas przepełniony dobrą zabawą i towarzystwem rodziców na wielki wpływ na postrzeganie własnej osoby, stąd też warto pomyśleć o zakupie takiego baseniku do domu.

5. Basen z kulkami na prezent dla dziecka?

Suchy basen z piłeczkami będzie świetnym prezentem dla większości dzieci, przede wszystkim dla tych, które uwielbiają atrakcje, ruch i intensywne kolory. W basenie można jednocześnie bawić się i odpoczywać, a różne wzory i rozmiary pozwolą wybrać właściwy model uwarunkowany charakterem dziecka oraz ilością miejsca w pokoju.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze