Trwa ładowanie...

Bajki o dinozaurach – nauka kolorów, nauka o prehistorii

Bajki o dinozaurach – nauka kolorów, nauka o prehistorii
Bajki o dinozaurach – nauka kolorów, nauka o prehistorii (123rf)

Bajki o dinozaurach cieszą się niesłabnącą popularnością wśród dzieci - fascynacja tymi prehistorycznymi zwierzętami zaowocowała wieloma publikacjami i filmami przeznaczonymi dla naszych milusińskich. Z jakich względów bajki o dinozaurach są popularne i jakie walory mogą przynieść dzieciom? Jakie znamy bajki o dinozaurach po polsku?

spis treści

1. Bajki o dinozaurach – nauka kolorów

Na internecie można spotkać serię „Ucz się z Dino”. Natrafiłam na ciekawy film, który uczy dzieci, jak rozróżniać kolory. Jest to dosyć ciekawa pozycja – szczególnie przydatna najmłodszym.

Małe dzieci mają czasami duży problem z nazywaniem kolorów. Upowszechnianie tej wiedzy jest, więc istotną i przydatną kwestią. Każdy rodzic powinien wiedzieć, że znajomość kolorów nie jest wrodzona. Maluchy muszą się po prostu tego nauczyć.

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

W perspektywie rozwoju psychofizycznego – już niemowlęta potrafią reagować na zmianę barw. Rozpoznawanie kolorów rozumiana, jako umiejętność pojawia się już u dwulatków. W wieku trzech lat dziecko powinno już rozpoznawać cztery podstawowe kolory, czyli zielony, żółty, czerwony oraz niebieski.

Bajki o dinozaurach to prawdziwa przygoda, ale też nauka dla każdego dziecka
Bajki o dinozaurach to prawdziwa przygoda, ale też nauka dla każdego dziecka

Bajki dla dzieci o dinozaurach „Ucz się z Dino” podejmują tę jakże istotna kwestię. Wprowadzenie w świat kolorów jest łatwiejsze, jeśli ta problematyka będzie odpowiednio zwizualizowana. Dwulatki potrzebują jasnych poleceń.

Kolory nazywamy prosto bez dodatkowych metafor i porównań, gdyż może to wprowadzić niepotrzebny chaos. Bajki o dinozaurach „Ucz się z Dino” określają przede wszystkim barwy konkretnych przedmiotów. Dzięki temu utrwala się również słownictwo z danej dziedziny. Nie ma tu jednak nadmiaru desygnatów. Wiedzę można usystematyzować za pomocą powtórzeń.

Ciekawą propozycją z cyklu "bajki dla dzieci o dinozaurach" jest film „Ucz się kolorów otwierając świąteczne prezenty z Dinem i Diną dinozaurami”. W pudełku o konkretnym kolorze znajduje się prezent również w tym samym kolorze. Dzięki temu utrwalanie wiedzy o kolorach jest łatwiejsze.

To też warto wiedzieć

2. Bajki o dinozaurach – nauka o prehistorii

Bajki o dinozaurach do czytania, w kontekście nauki prehistorii to przede wszystkim „Pradawny Ląd” – film animacyjny mający swoją premierę w 1988 roku. Jaka wiedza jest ukazywana dzieciom w tej pozycji?

Niegdyś Ziemia była zamieszkiwana przez dinozaury. Susza wymusiła podróż wszystkich stworzeń do Wiecznie Zielonej Doliny. Bohaterami opowieści są: osierocony brontozaur Stopka, Sara, Ducku, skrzydlaty Petrie muszą odnaleźć drogę do Wiecznie Zielonej Doliny. Podróż jest długa i niebezpieczna.

Wszędzie czyha niebezpieczeństwo, a przede wszystkim – krwiożerczy Tyranozaurus. „Pradawny Ląd” to także nauka o przyjaźni i konieczności wzajemnej pomocy. Aby przetrwać, należy zaakceptować odmienność innych i wspólnymi siłami dążyć do osiągnięcia wyznaczonego celu.

Chcesz wychować zaradne dziecko? Przeczytaj
Chcesz wychować zaradne dziecko? Przeczytaj [7 zdjęć]

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, chce je wychować tak, by było mądre i szczęśliwe.

zobacz galerię

Dla fanów prehistorycznych zwierząt polecam „Bajki o dinozaurach” Elżbiety Sarzyńskiej. Jest to tom, w którym zebrano bajki o dinozaurach i innych prehistorycznych zwierzętach. Pomimo, że żyły dawno temu – mają takie same problemy, jak czytelnik. Kłopotem stegozaura była nadmierna ruchliwość, a Tyranozaur nie chciał jeść mięsa – to tylko wstęp do zabawnych historyjek okraszonych pięknymi i kolorowymi ilustracjami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze