Trwa ładowanie...

Awantura o lekcje informatyki. Mama pokazała podręcznik

Avatar placeholder
12.09.2023 16:54
Awantura o podręcznik do informatyki. Dzieci mają się uczyć, czym jest internet
Awantura o podręcznik do informatyki. Dzieci mają się uczyć, czym jest internet (East News, Twitter)

Rok szkolny 2023/2024 zaczął się kilka dni później niż zwykle, bo dopiero 4 września. Kilka dni po jego rozpoczęciu uczniowie i ich rodzice skarżą się w mediach społecznościowych na absurdy związane z tegorocznymi lekcjami. Jednym z nich jest zawartość podręcznika do informatyki.

spis treści

1. Zbulwersowani rodzice

Tegoroczny początek roku szkolnego obfituje w historie skrajnie niezadowolonych uczniów, którzy jeszcze w sierpniu publikowali swoje plany lekcyjne. Jak z nich wynika, dla wielu nastolatków najbliższe miesiące będą naprawdę trudne: bywa, że zaczynają lekcje o 7:00, kończą późno (rekordziści nawet o 20:20), a w szkole przesiedzą nawet 10 godzin.

Niezadowolenie wielu uczniów i ich rodziców budzą także lekcje religii. Nie wszyscy na nie uczęszczają, co w wielu szkołach wiąże się z tzw. "okienkami" w połowie dnia, czyli siedzeniem na korytarzu, gdy reszta klasy ma zajęcia.

Zobacz film: "Nie wyrzucaj skórki po cytrynie. Włóż ją do zmywarki"

Oburzenie wzbudził także podręcznik do religii klasy trzeciej szkoły podstawowej, w którym figuruje kontrowersyjne zdanie: "Wolę umrzeć, niż zgrzeszyć". Aktywiści nauczycielskiej organizacji "Protest z Wykrzyknikiem" podnoszą, że takie stwierdzenie może stać się realnym zagrożeniem dla nastolatków, którzy w określonych sytuacjach mogą chcieć targnąć się na swoje życie.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

2. Podręcznik do informatyki

Teraz pewna mama zamieściła na Twitterze ciekawe porównanie podręcznika do religii w trzeciej klasie szkoły podstawowej z podręcznikiem do informatyki na tym samym poziomie. Ten pierwszy ma 330 stron, drugi 36.

"DRAMAT" - skomentowała rozbieżność kobieta, a w komentarzu dodała - "...nie chodzi o książkę do informatyki. Jej wielkość jest absolutnie prawidłowa. Problemem w mojej ocenie jest wielkość podręcznika do religii. 330 stron to jednak lekka przesada".

Okazuje się jednak, że wielu rodziców uczniów szkół podstawowych ma także poważne zastrzeżenia do podręczników z informatyki. Jak wynika z ich relacji i zamieszczonych w internecie zdjęć, młodzi ludzie w klasie czwartej będą się uczyć tego, co wcześniej w klasach 1-3, czyli: definicji internetu, tego, jak za jego pomocą wyszukiwać informacje, jak uruchamiać edytor tekstu czy minimalizować okna programów. W świecie, gdzie od małego dzieci używają komputerów, takie tematy lekcji wydają się nie na miejscu.

Oto niektóre z wpisów:

"Faktycznie dramat - podręcznik do informatyki powinien liczyć co najwyżej jedną stronę - z instrukcją, gdzie się zalogować",

"Wystarczy kartka z hasłem do wifi",

"Informatyka bowiem to bardzo młody przedmiot a religia to opowieść z kilku tysięcy lat wstecz. To mądrości z których bierze się nasze życie a nie tam jakiś enter, caps lock etc etc.",

"Nic mnie nie bawi tak że np informatyke w liceum mam raz w tygodniu a religie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze