Trwa ładowanie...

Asymetria – charakterystyka, objawy, leczenie

Asymetria – charakterystyka, objawy, leczenie
Asymetria – charakterystyka, objawy, leczenie (123rf)

Asymetria bardzo często występuje u noworodków. Dziecko chętniej wybiera ułożenie na jednej ze stron, gdyż w brzuchu matki tak mu było wygodnie i tak się przyzwyczaiło. Asymetrię u dzieci można wyleczyć, a z wiekiem może się całkowicie zniwelować sama. Co to jest asymetria? Jak można ją rozpoznać oraz jak leczyć asymetrie?

spis treści

1. Charakterystyka asymetrii

Asymetria to stan ułożenia dziecka. Układając się asymetrycznie, dziecko wybiera zazwyczaj jedną stronę, bardzo rzadko kładąc się na tej drugiej. Taki stan można najlepiej zaobserwować w czasie snu oraz podczas wykonywania codziennych czynności.

Wybór jednej pozycji ciała zależny jest ułożenia dziecka w czasie przebywania w brzuchu mamy przez okres dziewięciu miesięcy. Im dziecko wcześniej przyzwyczai się do jednej pozycji ciała w brzuchu, tym po przyjściu na świat będzie mu trudniej przyzwyczaić się do ułożenia symetrycznego.

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Mówi się, że asymetria u niemowlaka może wynikać z ruchliwości niemowlęcia w brzuchu matki, im mniej ruchliwe, tym większe szansa na wystąpienie asymetrii. Niestety większość dzieci rodzi się z asymetrią i jest to stan raczej normalny, chociaż przy znacznej różnicy wymagający rehabilitacji.

2. Objawy asymetrii

Niemowlęta z asymetrią wolą leżeć, patrzeć w jedną stronę, ale nawet wolą bawić się jedną stroną ciała. Podczas snu dziecko może spać tylko na jednej stronie, nie używając kompletnie tej drugiej.

Dziecko chętniej obraca się na jeden bok i ciężko przychodzi mu obrót na drugą stronę. Podstawowym objawem asymetrii u niemowląt jest zniekształcenie główki, leżąc cały czas na jednym boku, główka zaczyna się odkształcać.

Asymetria u niemowląt może być nieświadomie utrwalana także przez rodziców, gdy np.: podczas karmienia piersią matki trzymają dzieci tylko na jednej stronie lub układają dzieci do snu tylko na brzuszku. Asymetria powinna zanikać pomiędzy drugim a czwartym miesiącem życia dziecka.

3. Leczenie asymetrii

Jeżeli dziecko skończyło czwarty miesiąc życia, a rodzice nadal obserwują występującą asymetrię, powinni zgłosić się na wizytę do lekarza rodzinnego, który zbada i oceni stan dziecka. Jeżeli będzie taka konieczność, to zaleci wizytę u neurologa lub ortopedy.

Neurolog dokładnie oceni stan dziecka i wykona mu obowiązkowe badania. Neurolog może zalecić dziecku rehabilitację. Niestety rehabilitacje są drogie, a dzieci wymagają dużej i regularnej ilości ćwiczeń, jednak istnieją specjalne ośrodki dla dzieci, które są bezpłatne.

Rodzice powinni zapytać lekarza neurologa czy ortopedę o tego typu ośrodki i najszybciej jak to możliwe skontaktować się z nimi, ponieważ miejsca w takich ośrodkach są często ograniczone.

Musisz to wiedzieć

Rehabilitant będzie pracował z dzieckiem nad prawidłowym ułożeniem ciała, na każdej wizycie. Rodzicie, powinni udać się na zajęcia razem z dzieckiem i stosować zalecone przez specjalistę ćwiczenia podczas codziennych czynności.

Rodzice powinni dawać dziecku jak najwięcej bodźców, za którymi dziecko chętnie będzie podążało. Podczas snu można po przeciwległej stronie do asymetrii zapalić lampkę, na której światło dziecko będzie chciało popatrzeć.

Podczas karmienia należy zmieniać strony dziecka, a w czasie przebierania dziecka można zachęcić je do turlania się. Przede wszystkim należy stwarzać sytuacje, podczas których niemowlę chętnie będzie obracało główkę w drugą stronę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze