Trwa ładowanie...

Adam Witkowicz: laureat Wyróżnienia Białej Wstążki

Według statystyk Komendy Głównej Policji z 2015 roku, w Polsce założono ponad 75 tys. Niebieskich Kart. Ponad 90 proc. osób stosujących przemoc to mężczyźni.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Na szczęście w kraju są takie osoby jak on - Adam Witkowicz – prawnik, kurator zawodowy odznaczony w 2014 roku Wyróżnieniem Białej Wstążki przyznawanej przez Fundację „Porozumienie Bez Barier” Jolanty Kwaśniewskiej oraz Centrum Praw Kobiet.

1. Z ludźmi i dla ludzi

Chciał zostać piłkarzem albo... muzykiem. Został jednak prawnikiem. - Chciałem pracować z ludźmi i dla ludzi. Miałem idealistyczne podejście do wolności, miłości, równości i trochę przesiąkłem tymi ideałami – mówi dla WP parenting Adam Witkowicz.

Sam był świadkiem, jak bliskie mu kobiety nie były dobrze traktowane. Mówi o tym otwarcie. - W końcu przyszła refleksja. To skłoniło mnie do zmiany swojego zachowania. Wtedy mogłem w pełni i z podniesioną głową pomagać kobietom. Myślę, że wiele czynników kształtuje naszą wrażliwość, a tylko pozostaje pytanie, jak ją spożytkujemy – dodaje laureat.

Pan Adam Witkowicz od wielu lat pomaga kobietom
Pan Adam Witkowicz od wielu lat pomaga kobietom (Archiwum prywatne)

Zapytany o to, poprzez jakie działania pomaga kobietom, odpowiada: - Staram się szanować kobiety oraz piętnować seksistowskie zachowania ze strony mężczyzn. W ostatnim czasie jeszcze bardziej unaoczniły się utrwalone, zastałe wzorce społeczno-kulturowe, które wpływają na stosowanie przez mężczyzn przemocy wobec kobiet.

Fala hejtu, jaka się rozlała po październikowych marszach i wystąpieniach kobiet, była ogromna. Nie ma na to mojej zgody, dlatego też aktywnie włączyłem się w organizację i udział w „czarnych marszach”, które odbyły się w Zawierciu. Jestem sojusznikiem kobiet, które walczą o swoją godność, szacunek oraz prawo do życia bez przemocy. Prowadząc prelekcję i szkolenia, podkreślam, że przemoc ma płeć - mówi.

 

Przeczytaj koniecznie

2. Zawód: kurator

Adam Witkowicz od ponad ośmiu lat jest kuratorem zawodowym wykonującym orzeczenia w sprawach karnych w Sądzie Rejonowym w Zawierciu. - Wachlarz rodzaju spraw, jakimi się zajmuję, jest bardzo szeroki. Począwszy od przeprowadzania wywiadów środowiskowych, poprzez nadzór nad wykonywaniem przez skazanych kary ograniczenia wolności, kary w systemie dozoru elektronicznego, a na sprawowaniu dozorów kończąc.

Sprawuję dozory nad osobami, którym sąd dał szansę na zmianę swojego zachowania i warunkowo zawiesił wykonanie kary pozbawienia wolności, czy też warunkowo przedterminowo zwolnił z zakładu karnego – mówi Witkowicz.

Jego rolą jest znalezienie takich metod i środków oddziaływań, aby zresocjalizować skazanego poprzez zmianę mentalności, trybu myślenia, nakierowania na odpowiednie życiowe tory.

- Wśród tych osób są również osoby skazane za popełnienie przestępstw polegających na użyciu przemocy wobec najbliższych – dodaje kurator.

Pan Adam Witkowicz jest laureatem Wyróżnienia Białej Wstążki
Pan Adam Witkowicz jest laureatem Wyróżnienia Białej Wstążki

To niełatwy zawód. Skazani często nie stosują się do zaleceń kuratora Jeżeli w dalszym ciągu zachowują się agresywnie, to priorytetem jest ochrona osób doznających przemocy. __

- W takiej sytuacji moim zadaniem jest jak najszybsze złożenie do sądu odpowiedniego wniosku procesowego, aby skazany został osadzony w zakładzie karnym – mówi.

Według laureata, kobiety najczęściej zgłaszają przemoc dopiero po upływie kilku lat. W niektórych sprawach, chociaż bardzo drastycznych, usprawiedliwiają sprawców. Wynika to często z kultury, tradycji oraz mocno zakorzenionych stereotypów dotyczących płci.

3. Laureat Wyróżnienia Białej Wstążki

Adam Witkowicz w 2014 roku otrzymał Wyróżnienie Białej Wstążki. To nagroda przyznawana mężczyznom, którzy przeciwstawili się przemocy wobec kobiet. Do konkursu zgłosiła go przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Łazach, Monika Nowińska.

Na krok zdecydowała się za namową kobiet, którym kurator udzielał wskazówek, służył „pomocną dłonią”, a także wspierał w okresie udzielania porad prawnych w punkcie konsultacyjnym.

- Po każdym spotkaniu wychodziłem  z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony cieszyłem się, że mogłem chociaż w niewielkim stopniu pomóc kobietom, które doświadczały przemocy, a z drugiej strony widziałem, że skala zjawiska jest wciąż bardzo duża, a obecne rozwiązania systemowe nie zawsze przynoszą pożądane efekty – wspomina kurator.

Pan Adam o Wyróżnieniu Białej Wstążki słyszał już wcześniej. - Z podziwem patrzyłem na wyróżnionych mężczyzn, a o tym, że zostanę jednym z laureatów, nawet nie myślałem. Po wyczytaniu mojego nazwiska czułem się jednak uskrzydlony i tak już zostało. To wyróżnienie potwierdziło tylko to, że warto pomagać, że warto poświęcić swój czas oraz wykorzystać swoją wiedzę w słusznej sprawie – dodaje Witkowicz.

4. FUNDACJA Z POMYSŁEM i Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy

Adam Witkowicz jest również wiceprezesem zarządu FUNDACJI Z POMYSŁEM. To organizacja otwarta na nowe inicjatywy i pomysły.

- W 2016 r. zrealizowaliśmy projekt Przemoc=NIEmoc, który dotyczył działań profilaktycznych i edukacyjnych w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej, propagowania właściwych relacji rodzinnych, twórczego spędzania wolnego czasu oraz organizacji wolontariatu. Wydarzenie zakończyliśmy dość dużym wydarzeniem muzycznym – „Muzyczna MOC kontra przemoc” - mówi.

Po uroczystej gali Wyróżnienia Białej Wstążki, na zaproszenie prezesa Kazika Walijewskiego oraz wiceprezesa Pawła Biegalewskiego, wstąpił do Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy. - Inicjatywa wydała mi się na tyle ciekawa i bliska moim ideałom, że postanowiłem od razu przyjąć zaproszenie.

10 sposobów na rodzinny fitness
10 sposobów na rodzinny fitness [11 zdjęć]

Współczesny człowiek zbyt dużo siedzi, a za mało chodzi oraz biega. Podróżujemy samochodem, godzinami

zobacz galerię

- Bycie członkiem tego Stowarzyszenia to dla mnie wielki zaszczyt. Skupia ono ludzi niezwykle zasłużonych na polu przeciwdziałania przemocy, od których mogę się wiele nauczyć, ale i pełnych energii oraz motywacji do dalszego naprawiania tego parszywego świata i przeciwstawieniu się rzeczywistości, której nie akceptujemy z powodów moralnych, etycznych – dodaje.

5. Wolny czas laureata

Działalność w fundacji i stowarzyszeniu bardzo go pochłania, ale zawsze znajdzie czas dla syna.

- Chcielibyśmy go wychować na osobę bez uprzedzeń, tolerancyjną, która szanuje drugiego człowieka oraz jego odmienność. Nie ma naszej zgody na to, że dyskryminuje się osoby z powodu leworęczności, orientacji seksualnej, czy też płci – mówi Adam Witkowicz.

Lubi również dobrą muzykę oraz literaturę. - Już sam rzadko grywam, ale lubię posłuchać mocnego, gitarowego grania oraz jazzu. Muzyka bardzo na mnie oddziałuje, skłania do refleksji, zanurzenia się w sobie. Poza tym lubię zadumać się nad lekturą Myśliwskiego i Konwickiego – dodaje.

Wyróżnienie Białej Wstążki zostanie przyznane po raz siódmy. Kandydatów można zgłaszać do 25 listopada 2016 roku. Więcej informacji na stronie internetowej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.