Trwa ładowanie...

9-latek wziął do ust kęs hot-doga. Jego serce niespodziewanie się zatrzymało

Czasem najbardziej błaha czynność może doprowadzić do groźnego wypadku lub śmierci, zwłaszcza u osób, które nie zdają sobie sprawy z choroby, która rozwija się w ich organizmie. Tak było w przypadku 9-letniego chłopca ze Stambułu. Z pozoru błaha sytuacja spowodowała u niego zatrzymanie akcji serca.

Zobacz film: "Częste choroby rzadkie"

U 9-latka z Turcji zdiagnozowano atak serca po tym, jak wziął do ust kęs hot-doga. Chłopiec został przetransportowany do miejscowego szpitala, w którym na szczęście zdołano przywrócić jego funkcje życiowe. Okazało się, że cierpi on na dotąd niezdiagnozowany zespół Brugadów – rzadką genetyczną chorobę, która rozwija się w związku z zaburzeniem kanałów jonowych w komórkach mięśnia sercowego.

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem
6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem [7 zdjęć]

Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe

zobacz galerię

Przypadek 9-latka jest pierwszym opisanym przypadkiem ataku choroby po spożyciu jedzenia. Został opisany w czasopiśmie "Pediatrics", jako rzadki i niespodziewany przykład występowania zespołu Brugadów. Ponieważ przypadek ten jest bardzo rzadki, eksperci ostrzegają, że wszystkie ośrodki, w których leczone są dzieci chore na zespół Brugadów powinny obserwować ich stan w trakcie jedzenia posiłków.

Ta choroba genetyczna dotyka 1 na 10 tys. osób i charakteryzuje się nieprawidłową pracą serca. Może objawiać się migotaniem komór, szybszym biciem serca, a w konsekwencji zatrzymaniem jego pracy. Może pojawić się też ból w klatce piersiowej, duszność oraz zawroty głowy i omdlenia. Jednak prawie 80 proc. pośród młodych ludzi, którzy każdego roku umierają z powodu ataku serca, nigdy nie doświadczyło żadnego z tych objawów.

Zobacz także:

Niestety, dotąd nie opracowane skutecznej metody leczenia zespołu Brugadów. Często u chorych, u których zdiagnozowano tę genetyczną chorobę wszczepia się kardiowerter-defibrylator, który pobudzi do pracy serce w stanie arytmii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.