7-latek specjalnej troski aresztowany w szkole!

Do szokującego zdarzenia doszło w amerykańskiej szkole w Dallas. 7-letni Yosio Lopez – chłopiec ze specjalnymi potrzebami – został zakuty w kajdanki po tym, jak rzekomo zaczął walić głową w ścianę. Wszyscy są w szoku. Czy tak drastyczne środki są odpowiednie w przypadku dziecka?

Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia?
Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia? [6 zdjęć]

Opieka wychowawcza, stypendia, swoboda wyrażania myśli i poglądów - uczeń w szkole ma wiele praw. Ale...

zobacz galerię

1. Wbrew chłopcu, wbrew matce

Bezpośrednią przyczyną interwencji policji miało być zachowanie chłopca. Według funkcjonariuszy miał on w budynku szkoły uderzać głową w ścianę. Pracownicy szkoły twierdzą, że po incydencie została wezwana mama chłopca, jednak wcześniej na miejscu pojawili się policjanci.

Nie tylko zakuli w kajdanki nieletniego chłopca, ale bez zgody opiekuna zabrali go do placówki zdrowia psychicznego. Jeszcze bardziej przeraża fakt, że Yosio przebywał tam aż tydzień, a matka nie mogła go zobaczyć przez pierwsze dwa dni.

2. (Nie)bezpieczna szkoła

Nie wiesz, czym jest ADHD? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o tej chorobie! ⬇

Zobacz film: "ADHD"

Mama chłopca podkreśla, że ten rzeczywiście sprawia jej trudności wychowawcze: jest dzieckiem specjalnej trocki, ma ADHD i zaburzenia nastroju. Z tego powodu mama jest częstym gościem w szkole syna. Do tej pory jednak jej pracownicy nie wzywali policji. Teraz adwokat rodziny, Amar Dhillon, pokazał zdjęcia Yosio, które obrazują sposób, w jaki został potraktowany chłopiec.

Na jego ciele było widać mnóstwo siniaków i innych śladów świadczących o zastosowanej sile. Sam Yosio powiedział, że został rzucony na biurko, a dyrektor szkoły wykręcił mu ręce. Zdjęcie dziecka w kajdankach wywołało burzę w mediach społecznościowych.

Zobacz także:

Szkoła wezwana do zajęcia strony w sprawie wymiguje się od odpowiedzi, wskazując na przepisy poufności chroniące prywatność wszystkich uczniów. Tydzień po incydencie Yosio został zwolniony z placówki psychiatrycznej i wypoczywa z mamą w domu. Nadal jednak pojawiają się pytania dotyczące tej sprawy.

Czy rzeczywiście zastosowanie kajdanek to najlepszy sposób na uspokojenie 7-letniego chłopca? Gdzie był wtedy szkolny psycholog i pedagog? Najgorsze jest jednak to, że miejsce w którym dziecko powinno czuć się bezpiecznie, zafundowało mu traumę, którą Yosio będzie pamiętał całe życie.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.