Kłamstwa, które często powtarzają kobiety w ciąży

Nie każda przyszła mama z dzielną miną znosi szereg wyrzeczeń, złe samopoczucie i kilka dodatkowych kilogramów. Sama wiadomość o ciąży też nie zawsze wprowadza w stan euforii. Oto siedem kłamstw, które najczęściej padają z ust ciężarnych.

„Nie ma mowy! Nie mogę być w ciąży!”

To jedna z najbardziej typowych reakcji na spóźniający się okres, poranne nudności czy inne wczesne objawy ciąży. Kobiety zrzucają to na karb stresu, nieodpowiedniej diety czy zmęczenia, podświadomie (lub całkiem świadomie) odkładając konieczność wykonania testu czy wizyty u ginekologa. Wymyślają miliony powodów złego samopoczucia, wmawiając sobie, że ciąża po prostu nie jest możliwa.

Polecane wideo:

„Wcale nie przytyłam!”

Nawet jeśli nasze ubrania i odbicie w lustrze mówią zupełnie co innego, kobiety są w stanie bardzo długo negować fakt, że tu i ówdzie przybyło im nieco ciała. Potwierdzenia swojej racji często szukają wśród znajomych i bliskich, którzy z grzeczności najczęściej przyznają im rację. Aby zamaskować uwypuklający się brzuszek, zakładają coraz luźniejsze bluzki i sweterki, uparcie twierdząc, że nic się nie zmieniło.

„Jestem taka podekscytowana! Uwielbiam być w ciąży!”

Nie jest to zapewne kłamstwo stuprocentowe, jednak jeśli słyszymy takie stwierdzenie z ust ciężarnej, możemy być niemal pewni, że wolałaby powiedzieć: „Nie mogę się doczekać, kiedy w końcu urodzę. Tęsknię za swoimi ulubionymi ubraniami, w które teraz się nie mieszczę, chcę znów spać na brzuchu i zobaczyć własne stopy!”.

„Widziałaś, jak piłam kawę? To nie mogłam być ja!”

Chociaż każda zapytana ciężarna stanowczo deklaruje, że na okres ciąży zrezygnowała z wszelkich używek i nawet nie patrzy na osoby palące papierosy czy pijące kawę, w niektórych przypadkach scenariusz ten jest mocno podkolorowany. Odstawienie kofeiny z dnia na dzień dla wielu kobiet jest po prostu nierealne, dlatego niejedna po kryjomu pozwala sobie na łyczek czy dwa małej czarnej.

„Przepiękne buciki! To wymarzony prezent!”

„Ochy” i „achy” to najczęstsza reakcja na otrzymywane pod koniec ciąży podarunki od bliskich. Czy jednak rzeczywiście kolejna para śpiochów to wymarzony prezent dla każdej ciężarnej? Przyszła matka nie przestaje być kobietą, która ma swoje potrzeby i całkiem typowe dla swojej płci zachcianki i upodobania. Dlatego pod płaszczykiem radości może kryć się całkiem uzasadnione rozczarowanie.

„Nie, jeszcze nie myśleliśmy nad imieniem”

Sięganie po to drobne kłamstewko często umotywowane jest w dość niecny sposób. Przyszłe mamy chcą zbyć ciekawskich natrętów, którzy w kółko pytają o to samo. O wiele częściej jednak po prostu boją się, że ich pomysł mógłby zostać skradziony. Dlatego jak najdłużej wolą zachować imię dziecka dla siebie.

„Płeć dziecka jest mi całkowicie obojętna”

To powtarzane z pokolenia na pokolenie zdanie także w większości przypadków nie jest zgodne z prawdą. W rzeczywistości, przed wizytą na USG, panie mocno trzymają kciuki za to, aby na świat przyszedł właśnie wymarzony synek lub wyczekana córka. Udawanie, że kwestia ta jest nam całkowicie obojętna, to swego rodzaju zabezpieczenie – co powiedzieć, gdy zamiast upragnionej dziewczynki urodzi się chłopiec?

Sytuacje te nie dotyczą oczywiście każdej z kobiet i wskazane kłamstewka należy traktować z przymrużeniem oka. Po porodzie, kiedy możemy w końcu przytulić maleństwo, które w ciągu tych kilku miesięcy przed rozwiązaniem decydowało o większości podejmowanych przez nas aktywności, zapominamy o mdłościach, wielkich stopach i złym samopoczuciu. Nadchodzi przecież czas na bezsenne noce i zmienianie pieluch!

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Emocje w ciąży
Emocje w ciąży

Obawy w ciąży

Obawy w ciąży

Ciąża to okres huśtawki hormonalnej, więc twoje emocje mogą być nieadekwatne do sytuacji. Jeśli sobie z nimi nie radzisz, poszukaj profesjonalnej pomocy.

Emocje w ciąży

Pierwsze dziecko

Pierwsze dziecko

Oczekiwanie na pierwsze dziecko jest niesamowitym przeżyciem.

Emocje w ciąży

Przyszła mama

Przyszła mama

Tak to już jest z kobietami, że gdy tylko zobaczą dwie kreski na teście ciążowym, zaczynają robić zakupy. Nawet jeżeli początkowo ograniczają się wyłącznie do planowania i zwiedzania sklepów. Wybierają meble, zabawki (na następne 10 lat), ubrania, grzechotki,...

Emocje w ciąży

Uczucie osamotnienia

Uczucie osamotnienia

Ciąża to piękne chwile w życiu kobiety, ale jednocześnie wielkie wyzwanie. Dobrze, kiedy czas oczekiwania na dziecko można dzielić z partnerem, kiedy można porozmawiać o wszystkich obawach, lękach, marzeniach, wątpliwościach i nadziejach.

Emocje w ciąży

W oczekiwaniu na dzidziusia

W oczekiwaniu na dzidziusia

Oczekiwanie na potomstwo i snucie planów z nim związanych jest ekscytujące zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla ojca.

Emocje w ciąży

Hormony w ciąży

Ciąża to prawdziwa huśtawka nastrojów. Przez dziewięć miesięcy ciąży kobieta doświadcza skrajnych emocji. Śmiech i łzy, radość i smutek, euforię (...) będą jedynie pozytywne emocje....

Emocje w ciąży

Przesądy w ciąży

Przesądy w ciąży

Przyszła mama bardzo często jest atakowana przez najbliższych przesądami dotyczącymi tego co powinna robić, a czego unikać w czasie ciąży (...) , ziarenko prawdy. Jeśli do tej pory byłaś bierna i był Ci obcy wysiłek fizyczny, ciąża...

Emocje w ciąży

Samotność w ciąży

Ciąża to piękne chwile w życiu kobiety, ale jednocześnie wielkie wyzwanie. Dobrze, kiedy czas oczekiwania na dziecko można dzielić z partnerem (...) o rodzinę. Bierze nogi za pas, a przyszła mama musi radzić sobie ze wszystkimi obowiązkami....