Trwa ładowanie...

Złe samopoczucie psychiczne w ciąży. Jak dbać o dobry nastrój w ciąży i po porodzie?

 Ewa Rosiecka
29.11.2023 20:02
Dobrym sposobem na złe samopoczucie w ciąży jest aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie się
Dobrym sposobem na złe samopoczucie w ciąży jest aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie się (Adobe Stock)

Złe samopoczucie psychiczne w ciąży i po porodzie towarzyszy wielu kobietom. Ciąża jest wyzwaniem, a zmiany hormonalne, stres, obawy przed wejściem w nową rolę, po porodzie zaś ból, zmęczenie i dolegliwości po porodowe mogą powodować obniżony nastrój w ciąży. Jak radzić sobie w tym czasie?

spis treści

1. Przyczyny złego samopoczucia w ciąży

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety, a u każdej ciężarnej przebiega w inny sposób. Niektóre panie przechodzą ją bez większych trudności, innym już od pierwszych tygodni dokuczają nieprzyjemne dolegliwości i stres.

Zaburzenia hormonalne powodują wahania oraz obniżenie nastroju, które potęgują się jeszcze wskutek ciążowych dolegliwości, takich jak wymioty, zgaga czy bóle głowy.

1.1. Złe samopoczucie w ciąży w pierwszym trymestrze

Zobacz film: "Jakie są przyczyny przedwczesnego porodu?"

W pierwszym trymestrze ciąży kiepskie samopoczucie może wynikać z niezwykle silnych emocji, związanych z wiadomością o pojawieniu się dziecka i koniecznością zmian w swoim życiu. Często niepokoimy się o cały przebieg ciąży oraz o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka.

Ponadto w pierwszych miesiącach ciąży kobieta odczuwa typowe dolegliwości, które znacząco mogą obniżyć jakość życia i zburzyć dotychczasowy rytm dnia.

1.2. Złe samopoczucie w ciąży w drugim trymestrze

Po 12. tygodniu ciąży zmiany zachodzące w organizmie nasilają się; pojawiają się także widoczne oznaki ciąży: obrzęki, cellulit, rozstępy i inne problemy ze skórą, które mogą negatywnie wpływać na postrzeganie swojego ciała oraz oczywiście na samopoczucie i nastrój.

Czasem w drugim trymestrze pojawia się przewlekłe uczucie zmęczenia, a produktywność przyszłej mamy spada.

1.3. Złe samopoczucie w ciąży w trzecim trymestrze

Ostatni trymestr to okres wyczekiwania na poród. W tym czasie kompletujemy wyprawkę dla noworodka oraz przygotowujemy dla niego pokój.

Choć zwykle są to przyjemne obowiązki, często towarzyszy im stres oraz duże emocje. Stres, zamartwianie się, niepewność co do porodu oraz pobytu w szpitalu może w negatywny sposób odbijać się na samopoczuciu kobiety w ciąży.

Energiczna przyszła mama – jak dbać o dobry nastrój w ciąży?
Energiczna przyszła mama – jak dbać o dobry nastrój w ciąży?

Jeśli uwielbiasz kawę, w ciąży nie musisz z niej całkowicie rezygnować. Oczywiście pod warunkiem, że

przeczytaj artykuł

2. Jak radzić sobie ze złym samopoczuciem w ciąży?

Pojawienie się złego samopoczucia nie oznacza, że nic już z tym nie możemy zrobić. Jest wiele sposobów, by przywrócić dobry nastrój w ciąży.

Jak dbać o siebie w ciąży:

  • dbaj o aktywność fizyczną - wysiłek fizyczny i ruch dotleniają organizm oraz stymulują produkcję endorfin - hormonów szczęścia, które pozytywnie działają na nastrój; jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych ze strony lekarza, spróbuj znaleźć na to czas każdego dnia;
  • zdrowo się odżywiaj - bardzo duży wpływ na zdrowie dziecka i przyszłej mamy ma zdrowa dieta; warto wybierać produkty nieprzetworzone, urozmaicone; mimo to pozwól sobie czasem również na coś mniej zdrowego;
  • znajdź czas na hobby i relaks - w tym szczególnym okresie nie powinnaś odmawiać sobie przyjemności i odpoczynku - rób to zawsze wtedy, gdy czujesz, że tego potrzebujesz i możesz sobie na to pozwolić;
  • proś o pomoc - zdarzają się sytuacje, z którymi ciężko poradzić sobie samemu - nie wahaj się prosić o pomoc bliskich, a gdy to nie wystarczy, korzystaj z konsultacji psychologicznych, które pomogą Ci uporać się z problemami; pozwól sobie na złość w ciąży oraz inne negatywne emocje i bądź dla siebie wyrozumiała;
  • stosuj witaminy oraz suplementy - w ciąży nie powinnaś o tym zapominać; zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz witaminy w czasie znacząco wzrasta, a dostarczenie ich z pożywienia jest niezwykle trudne; warto pamiętać, że składniki te są konieczne dla prawidłowego rozwoju dziecka i przebiegu ciąży, ale również dla Twojego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

3. Kiedy złe samopoczucie w ciąży mija?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, kiedy mija złe samopoczucie ciężarnej, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Czasem nie pojawia się w ogóle, w niektórych przypadkach trwa całą ciążę, a niekiedy również po porodzie, kiedy oprócz dolegliwości poporodowych znajdujemy się w sytuacji kompletnie nieznanej, dającej radość i ekscytację, ale także lęk i niepewność.

Ważne, by nie czekać, aż problem sam zniknie, tylko od razu podjąć działania mające na celu poprawę samopoczucia. W ten sposób znacznie szybciej przywrócisz dobre samopoczucie w ciąży i będziesz mogła z radością oczekiwać maluszka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze