Zazdrość o rodzeństwo

Zazdrość o rodzeństwo manifestuje się szczególnie w momencie narodzin drugiego dziecka. Do tej pory jedynak był w centrum uwagi rodziców i jego potrzeby traktowano priorytetowo. Kiedy na świecie pojawia się młodszy brat lub siostra, sytuacja rodzinna ulega zmianie. Starsze dziecko obawia się, że malec zajmie jego miejsce, a nawet skradnie miłość rodziców. Noworodek to dla starszaka potencjalny rywal, z którym trzeba walczyć i o wszystko konkurować. Czasami starsze dziecko może przejawiać swoje lęki i frustracje w postaci regresji, czyli cofnięcia się na niższe etapy rozwoju. Jak radzić sobie z zazdrością dziecka o młodsze rodzeństwo?

Rywalizacja między rodzeństwem

Narodziny drugiego dziecka to ważne wydarzenie w rodzinie, pełne szczęścia i radości. Niestety nie wszyscy cieszą się równie mocno. Starsze dziecko może czuć się zagubione, a nawet złe na rodziców, że zafundowali mu „atrakcję” w postaci młodszego brata lub siostry. Starsze dzieci mogą obrażać się na rodziców, być zagniewane i pełne obaw o to, czy przypadkiem maluch nie odbierze im miłości rodzicielskiej. Rywalizacja między dziećmi jest nieunikniona, ale można łagodzić przejawy agresji, a nawet nauczyć dzieci zamieniać złe emocje w dobre. Zazdrość o rodzica to naturalna reakcja starszego rodzeństwa w sytuacji narodzin nowego członka rodziny.

Warto rozmawiać z dzieckiem, a w ferworze zabiegów pielęgnacyjnych nad noworodkiem pamiętać, że starsza córka czy syn także potrzebują czułości oraz wsparcia mamy i taty. Trzeba bezustannie podkreślać, że kocha się jedno i drugie dziecko, a nowa siostrzyczka czy braciszek to nie wróg, z którym trzeba rywalizować. Jeżeli starszy szkrab chce uderzyć maluszka, należy przytrzymać jego rączkę i delikatnie pogłaskać nią po główce noworodka, by nauczyć dziecko ekspresji uczuć pozytywnych. W celu redukcji złości i gniewu starszego dziecka można również przypominać, że nim zajmowano się w podobny sposób, jak było małe – karmiono piersią, przewijano, kąpano itd. Warto przy tym pokazać dziecku zdjęcia z jego okresu noworodkowego na potwierdzenie własnych słów.

Jak przygotować dziecko na przyjście na świat rodzeństwa? Odtwórz wideo
Jak przygotować dziecko na przyjście na świat rodzeństwa? Rodzice, którzy oczekują na przyjście na świat drugiego...

Jak łagodzić zazdrość o rodzeństwo?

Warto pamiętać, że zazdrość o rodzeństwo ma zazwyczaj charakter przejściowy, a starsze dziecko stopniowo oswaja się z nową rzeczywistością i z czasem akceptuje nowego braciszka lub siostrzyczkę. Jak pomóc starszakowi, aby zrozumiał że młodsze rodzeństwo to nie samo zło, ale możliwość wspólnej zabawyczy znalezienia nici porozumienia? Oto kilka porad.

  • Pamiętaj, by jako rodzic nie zaniedbywać starszego dziecka. Ono również potrzebuje twojego ciepła, czasu, uwagi i miłości. Możesz, np. pójść na spacer tylko ze starszym dzieckiem, aby mogło poczuć, że nadal jest dla ciebie ważne i nie ignorujesz go z powodu obecności „nowego dzidziusia”.
  • Gniew dziecka mogą złagodzić opowieści rodziny, ciotek, wujków, dziadków o tym, co to się działo w domu, jaka rewolucja była, kiedy na świat przyszło pierworodne dziecko rodziców. Warto historie wysycić humorem i śmiesznymi anegdotami z życia dziecka.
  • Zaproponuj starszemu dziecku, by w czasie, kiedy ty przewijasz malca, ono zajęło się lalą-bobasem i nakarmiło ją, przewinęło, utuliło do snu, naśladując ciebie.
  • Pamiętaj, że sprawiedliwe traktowanie dzieci nie oznacza „po równo”, ale „każdemu według potrzeb”. Nie możesz jednak dać się szantażować dziecku wrzaskami, krzykiem i buntem. Zazwyczaj więcej uwagi od rodziców dostaje „trudniejsze dziecko”. Nie wolno zapominać o tym cichszym, które nie dopomina się o swoje, pozostając niezauważone w kącie. Warto podkreślać, że czas jest zarówno dla jednego, jak i drugiego szkraba.
  • Interweniuj, kiedy to konieczne. Nie możesz pozwolić na agresję (szczypanie, bicie, gryzienie) młodszego dziecka przez starsze.
  • Podkreślaj, że każde dziecko jest wyjątkowe i że kochasz je jednakowo mocno.
  • Nie porównuj dzieci do siebie. Słowa typu: „Kasia jest taka cichutka. Ty w jej wieku wiecznie się darłeś w niebogłosy” bardzo ranią starsze dziecko. Czuje się ono niekochane i gorsze.
  • Poucz gości, którzy przychodzą w odwiedziny do noworodka, by nie zapomnieli o starszym dziecku i nie biegli od razu do pokoiku malca, ignorując obecność drugiego dziecka. Starsze dziecko może czuć się wówczas lekceważone i odepchnięte przez rodzinę, która do tej pory mu poświęcała swój czas i zachwycała się jego osobą.
  • Nie wolno starszemu dziecku pozwolić na przemoc fizyczną wobec nowonarodzonego szkraba, ale wolno mu rozładować gniew, złość i frustracje w sposób werbalny. Malec nie jest świadomy słów, a starszak ma szansę zredukować nieprzyjemne napięcie i wyzwolić się od negatywnych emocji. Poza tym nabiera pewności, że rodzice usłyszą, jak mu źle w tej sytuacji, kiedy stracił nadrzędną pozycję w rodzinie.
  • Kiedy dziecko zazdrości młodszemu, jak to mu dobrze, bo jest karmione albo przewijane i każdy się nim opiekuje, weź dziecko na ręce, przytul do piersi albo połóż na przewijaku. Może się okazać, że zmieni zdanie i przekona się, że wcale to nie jest przyjemne.


Niewątpliwie zazdrość o rodzeństwo to trudne zjawisko dla rodziców, jak i dla dziecka. Warto jednak uzmysławiać szkrabowi, że maluch nie stanowi dla niego żadnej konkurencji, że kochacie je jednakowo i że z czasem może doceni obecność brata lub siostry, kiedy razem będą mogli się bawić. Nie roztaczaj jednak mylnej wizji sielankowej miłości siostrzano-braterskiej, bo to nie prawda. Na linii brat-brat, siostra-siostra czy siostra-brat nie da się uniknąć konfliktów, awantur i bójek bez względu na różnicę wieku między dziećmi.

Porozmawiaj o tym na Kącik dla Mam »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Redakcja Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Zazdrość o rodzeństwo Redakcja:

Zazdrość o rodzeństwo manifestuje się szczególnie w momencie narodzin drugiego dziecka. Do tej pory jedynak był w centrum uwagi rodziców i jego potrzeby traktowano priorytetowo. Kiedy na świecie pojawia się młodszy brat lub siostra, sytuacja rodzinna...

kaskasto Psycholog 3 odpowiedzi "Jestem głupi" kaskasto:

to i ja się dołączę z pytaniem ... mój 6latek tak mówi o sobie, ze jest głupi, ze nie nadaje się do niczego, jest beznadziejny ... tłumaczymy mu, że jest wspaniałym, mądrym chłopcem, ze dużo potrafi, że pięnie czyta i liczy i pisze .

karwenka Psycholog 1 odpowiedź Płaczliwa pięciolatka karwenka:

Witam Jestem mamą pięciolatki, mała jest bardzo dzielnym przedszkolakiem, jest otwarta lubi przedszkole, inne dzieci ale miewa niestety bardzo często wybuchy płaczu. i jest to płacz tzw "o nic" o to że chciała położyć ciastko na tym miejscu a nie innym,...

pokaż 5 następnych

Artykuły Konflikty rodzeństwa

Różnica wieku między rodzeństwem
Konflikty rodzeństwa Różnica wieku między rodzeństwem

Posiadanie rodzeństwa to nie tylko same zalety w postaci towarzysza do zabaw czy kogoś do przytulania. Młodszy brat lub siostra może nieźle dać w kość poprzez swoje krzyki, płacze, awantury i bieganie do rodziców na skargi. Na relacje między...

Kłótnie rodzeństwa
Konflikty rodzeństwa Kłótnie rodzeństwa

Kiedy jesteś rodzicem dwojga dzieci, zaczynasz stawać przed problemami, z którymi borykali się zapewne twoi rodzice. Ty i twój brat albo siostra czasem z różnych względów nie potrafiliście żyć ze sobą zgodnie pod jednym dachem,...

Zazdrość w związku
Konflikty między rodzicami Zazdrość w związku

Zdrowa zazdrość scala związek łączący dwoje ludzi. Chorobliwa zazdrość i chęć kontrolowania partnera świadczą jednak o braku zaufania i nie sprzyjają rozwojowi relacji.

Konflikty między rodzicami Chorobliwa zazdrość

Jak objawia się chorobliwa zazdrość? Co to jest zespół Otella? Jak walczyć z obłędem zazdrości? Czy patologiczna zazdrość zawsze prowadzi do rozstania partnerów?

Rodzeństwo przyrodnie
Relacje z dziećmi Rodzeństwo przyrodnie

Rodziny zrekonstruowane borykają się z wieloma problemami. Rozstanie rodziców jest dla dzieci bezsprzecznie potężnym ciosem. Czasem nawet, będąc dorosłymi ludźmi, nie potrafią pojąć i zaakceptować faktu, że rodzice się rozwiedli. A co dopiero mówić...

Jak urządzić pokój, gdy mieszka w nim rodzeństwo?
Pokój dla ucznia Jak urządzić pokój, gdy mieszka w nim rodzeństwo?

Urządzenie sypialni dla dwójki dzieci to spore wyzwanie dla ich rodziców. Umieszczając rodzeństwo w tym samym pokoju, powinniśmy poświęcić więcej czasu na rozplanowanie jego powierzchni oraz wybór mebli, które pozwolą na spełnienie...

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij