Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Zazdrość o rodzeństwo

Avatar placeholder
Kamila Krocz 10.05.2017 13:54
Zazdrość o rodzeństwo
Zazdrość o rodzeństwo (Zdjęcie dziewczynek / Shutterstock)

Zazdrość o rodzeństwo manifestuje się szczególnie w momencie narodzin drugiego dziecka. Do tej pory jedynak był w centrum uwagi rodziców i jego potrzeby traktowano priorytetowo. Kiedy na świecie pojawia się młodszy brat lub siostra, sytuacja rodzinna ulega zmianie. Starsze dziecko obawia się, że malec zajmie jego miejsce, a nawet skradnie miłość rodziców. Noworodek to dla starszaka potencjalny rywal, z którym trzeba walczyć i o wszystko konkurować. Czasami starsze dziecko może przejawiać swoje lęki i frustracje w postaci regresji, czyli cofnięcia się na niższe etapy rozwoju. Jak radzić sobie z zazdrością dziecka o młodsze rodzeństwo?

spis treści

1. Rywalizacja pomiędzy rodzeństwem

Narodziny drugiego dziecka to ważne wydarzenie w rodzinie, pełne szczęścia i radości. Niestety, nie wszyscy cieszą się równie mocno. Starsze dziecko może czuć się zagubione, a nawet złe na rodziców, że zafundowali mu „atrakcję” w postaci młodszego brata lub siostry.

Starsze dzieci mogą obrażać się na rodziców, być zagniewane i pełne obaw o to, czy przypadkiem maluch nie odbierze im miłości rodzicielskiej. Rywalizacja pomiędzy dziećmi jest nieunikniona, ale można łagodzić przejawy agresji, a nawet nauczyć dzieci zamieniać złe emocje w dobre. Zazdrość o rodzica to naturalna reakcja starszego rodzeństwa w sytuacji narodzin nowego członka rodziny.

Zobacz film: "Rodzeństwo dzieci autystycznych"

WARTO WIEDZIEĆ

Warto rozmawiać z dzieckiem, a w ferworze zabiegów pielęgnacyjnych nad noworodkiem pamiętać, że starsza córka czy syn także potrzebują czułości oraz wsparcia mamy i taty. Należy bezustannie podkreślać, że kocha się jedno i drugie dziecko, a nowa siostrzyczka czy braciszek to nie wróg, z którym trzeba rywalizować.

2. Jak łagodzić zazdrość o rodzeństwo?

Warto pamiętać, że zazdrość o rodzeństwo ma zazwyczaj charakter przejściowy, a starsze dziecko stopniowo oswaja się z nową rzeczywistością i z czasem akceptuje nowego braciszka lub siostrzyczkę. Jak pomóc starszakowi, aby zrozumiał, że młodsze rodzeństwo to nie samo zło, ale możliwość wspólnej zabawy czy znalezienia nici porozumienia? Oto kilka porad.

10 największych błędów wychowawczych, którymi krzywdzisz swoje dziecko
10 największych błędów wychowawczych, którymi krzywdzisz swoje dziecko [11 zdjęć]

Wychowanie dziecka to bardzo skomplikowany proces, który wymaga od rodzica przemyślanych decyzji. W

zobacz galerię
  • Rodzic musi pamiętać, by nie zaniedbywać starszego dziecka. Ono również potrzebuje ciepła, czasu, uwagi i miłości. Możesz np. pójść na spacer tylko ze starszym dzieckiem, aby poczuło, że nadal jest dla ciebie ważne i nie ignorujesz go z powodu obecności „nowego dzidziusia”.
  • Gniew dziecka mogą złagodzić opowieści rodziny, ciotek, wujków i dziadków o tym, co się działo w domu, jaka rewolucja była, kiedy na świat przyszło pierworodne dziecko rodziców. Warto historie nasycić humorem i śmiesznymi anegdotami z życia malucha.
  • Zaproponuj starszemu dziecku, by w czasie, kiedy ty przewijasz malca, ono zajęło się lalą-bobasem i nakarmiło ją, przewinęło, utuliło do snu, naśladując ciebie.
  • Pamiętaj, że sprawiedliwe traktowanie dzieci nie oznacza „po równo”, ale „każdemu według potrzeb”. Nie możesz dać się szantażować dziecku wrzaskami, krzykiem i buntem. Zazwyczaj więcej uwagi od rodziców dostaje „trudniejsze dziecko”. Nie wolno zapominać o tym cichszym, które nie dopomina się o swoje, pozostając niezauważone w kącie. Warto podkreślać, że masz czas zarówno dla jednego, jak i drugiego szkraba.
  • Interweniuj, kiedy jest to konieczne. Nie możesz pozwolić na agresję (szczypanie, bicie, gryzienie) młodszego dziecka przez starsze.
  • Podkreślaj, że każde dziecko jest wyjątkowe i że kochasz je jednakowo mocno.
  • Nie porównuj dzieci do siebie. Słowa typu: „Kasia jest taka cichutka. Ty w jej wieku wiecznie się darłeś w niebogłosy” – bardzo ranią starsze dziecko. Czuje się ono niekochane i gorsze.
  • Poucz gości, którzy przychodzą w odwiedziny do noworodka, by nie zapomnieli o starszym dziecku i nie biegli od razu do pokoiku malca, ignorując obecność drugiego szkraba. Starsze dziecko może czuć się wówczas lekceważone i odepchnięte przez rodzinę, która do tej pory jemu poświęcała swój czas i zachwycała się jego osobą.
  • Nie wolno starszemu dziecku pozwolić na przemoc fizyczną wobec nowo narodzonego maluszka, ale można mu pozwolić rozładować gniew, złość i frustrację w sposób werbalny. Malec nie jest świadomy słów, a starszak ma szansę zredukować nieprzyjemne napięcie i wyzwolić się od negatywnych emocji. Poza tym nabiera pewności, że rodzice usłyszą, jak mu źle w sytuacji, kiedy stracił nadrzędną pozycję w rodzinie.
  • Kiedy starsze dziecko zazdrości młodszemu tego, że jest mu dobrze, bo jest karmione albo przewijane i każdy się nim opiekuje, weź je na ręce, przytul do piersi albo połóż na przewijaku. Może się okazać, że zmieni zdanie i przekona się, że to wcale nie jest przyjemne.

Niewątpliwie zazdrość o rodzeństwo to trudne zjawisko zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Warto uzmysławiać starszakowi, że maluch nie stanowi dla niego żadnej konkurencji, że kochacie je jednakowo i że z czasem doceni obecność brata lub siostry, kiedy razem będą mogli się bawić. Nie roztaczaj jednak mylnej wizji sielankowej miłości siostrzano-braterskiej, bo to nieprawda. Na linii brat – brat, siostra – siostra czy siostra – brat nie da się uniknąć konfliktów, awantur i bójek bez względu na różnicę wieku pomiędzy dziećmi.

Nie wiesz, jak radzić sobie z wynikającymi z zazdrości konfliktami między dzieśmi? Zobacz, co w takich sytuacjach robią nasi użytkownicy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze