Wzdęcia u niemowląt
Wzdęcia u niemowląt zdarzają się dość często. Niekiedy maluszek płacze po każdym posiłku, mimo iż się najadł i ma sucho w pieluszce. Brzuszek jest wzdęty, dziecko przykurcza i prostuje nóżki, jest niespokojne, może oddawać gazy, a wypróżnienie przychodzi z trudem. Przyczyny wzdęć u niemowląt bywają różne. Najczęściej wywołane są kolką jelitową, nietolerancją laktozy, złą dietą matki karmiącej piersią i nieprawidłową techniką karmienia. Często nietolerancja laktozy występuje u niemowląt karmionych mieszankami mlecznymi, choć czasami zdarza się również alergia na mleko matki u dzieci karmionych naturalnie – są to jednak bardzo rzadkie przypadki.
1. Przyczyny wzdęć u niemowląt
Wzdęcia u niemowląt zwane są popularnie niestrawnością lub bardziej fachowo – dyspepsją. Do najczęstszych przyczyn wzdęć u niemowląt należą:
- nieprawidłowa dieta matki karmiącej piersią,
- stres, pośpiech i niezadowolenie karmiącej mamy,
- nietolerancja laktozy w postaci mleka matki, mleka w proszku lub mleka krowiego,
- celiakia, nietolerancja glutenu,
- kolka jelitowa,
- uchyłkowatość jelit,
- zaburzenia trawienia i wchłaniania,
- obecność pasożytów w przewodzie pokarmowym,
- łapczywe jedzenie i nałykanie się powietrza,
- przekarmianie,
- nieprawidłowa dieta dziecka.
Jeśli karmisz piersią, powinnaś unikać pokarmów wzdymających, których składniki mogą przenikać do mleka i wywoływać dolegliwości u dziecka. Do pokarmów wzdymających należą chociażby: bób, groch, fasola, cebula, seler, kapusta, brukselka, kalafior, śliwki, rodzynki, ostre przyprawy. Powinnaś również zwracać uwagę na to, aby właściwie układać dziecko do karmienia i aby zbyt często nie zmieniać piersi. Dziecko powinno jeść z jednej piersi przynajmniej 15 minut.
Jeśli maluszek jest już dość duży i rozszerzasz mu dietę, zwróć uwagę na podawane posiłki. Wzdęcia brzucha spowodowane są gromadzeniem się w jelitach gazów. Ich źródłem może być nie do końca trawiony pokarm. Gazy i wzdęcia występują najczęściej, gdy dziecko otrzymuje pokarmy łatwo fermentujące, obficie słodzone albo wzdymające, np. gotowane brokuły, groszek, słodzone soki itp. Przy rozszerzaniu diety niemowlaka pamiętaj, by wprowadzać do menu nowe pokarmy pojedynczo i w umiarkowanych ilościach. Zwracaj uwagę, po jakich posiłkach pojawiają się wzdęcia. Być może konieczne będzie wyeliminowanie ich z diety dziecka.
2. Postępowanie przy wzdęciach u niemowląt
Aby pomóc dziecku, należy znaleźć przyczynę wzdęć i bólów brzucha. W przypadku nietolerancji laktozy trzeba poczekać, aż niedojrzały przewód pokarmowy niemowlaka wzmocni się. Niekiedy konieczne jest wprowadzenie do diety specjalnych bezlaktozowych mieszanek mlecznych. W celu złagodzenia dolegliwości u niemowlęcia można delikatnie masować jego brzuszek. Dobrze działają ciepłe i wilgotne okłady na brzuszek oraz nacieranie okolicy pępka olejkiem z kopru włoskiego okrężnymi ruchami zgodnymi z kierunkiem wskazówek zegara.
Poza masażem brzuszka można wykonywać również masaż stópek oraz delikatnie uciskać podudzia. Dobrze jest układać dziecko na brzuszku i po jedzeniu trochę ponosić je w pozycji pionowej, by mu się odbiło. W bólach kolkowych i silnych wzdęciach pomagają herbatki ziołowe, np. herbatka z kopru, herbatka z rumianku, herbatka z kiełków jęczmienia i herbatka z prażonego ryżu. W walce z dolegliwościami pomagają też specjalne kropelki, które możesz kupić w aptece. Mają one zazwyczaj wysoką zawartość simetikonu, dzięki czemu zmniejszają napięcie powierzchniowe, co ułatwia wydalanie gazów. Pomocne są również probiotyki regulujące naturalną florę bakteryjną jelit. Gdy maluszek ma wzdęty brzuch, a dodatkowo nie może zrobić kupki, można podać doodbytniczo czopka. Łagodne są np. czopki glicerynowe. Leczenie u lekarza jest konieczne w przypadku, gdy przyczyną nadmiernej ilości gazów w jelitach są choroby przewodu pokarmowego.