Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży to twoja ostatnia prosta. Teraz obserwujesz, jak twój brzuch rośnie w niebywałym tempie. Jest to spowodowane głównie intensywnym wzrostem dziecka, które powiększa wszystkie swoje wymiary. Pod koniec ciąży, szczególnie szybko zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej twojego maleństwa po to, aby po urodzeniu było dobrze chronione przed utratą ciepła. Na początku trzeciego trymestru płód wygląda już jak donoszony noworodek, tyle że jest bardzo mały i szczupły. Natomiast pod koniec ciąży jest on już całkiem pulchnym dzidziusiem.

Spis treści:
  1. 1. Rozwój płodu w trzecim trymestrze ciąży
  2. 2. Przedwczesny poród w trzecim trymestrze
  3. 3. Badanie USG w trzecim trymestrze
  4. 4. Samopoczucie w trzecim trymestrze
  5. 5. Skurcze macicy w trzecim trymestrze

1. Rozwój płodu w trzecim trymestrze ciąży

W ciągu ostatnich trzech miesięcy swojego rozwoju wewnątrzmacicznego, dziecko doskonali przede wszystkim drogi oddechowe i układ nerwowy. Intensywnie ćwiczy się też ruchowo (co możesz odczuć na własnej skórze!) oraz słuchowo. Na tym etapie płód zdążył już bardzo dobrze poznać głos twój i osób z twojego otoczenia, jeśli tylko często się odzywają w twojej bliskości. Udowodniono, że głos matki działa na płód uspokajająco, może bowiem obniżyć jego tętno. Większość dzieci przyjmuje też w tym okresie pozycję głową w dół optymalną do porodu.

Biorąc pod uwagę fakt, że twoje dziecko rozwija się teraz tak intensywnie, musisz zwrócić szczególną uwagę na to, co i ile jesz. Zapotrzebowanie płodu na składniki odżywcze,witaminy i minerały jest bardzo duże. Pobiera z twojej krwi duże ilości wapnia i żelaza, potrzebnych mu na bieżąco oraz w celu zapełnienia magazynów na czas po urodzeniu.

2. Przedwczesny poród w trzecim trymestrze

Działania przy przedwczesnym porodzie
Działania przy przedwczesnym porodzie Rokowanie co do przeżycia noworodka urodzonego przedwcześnie...

Dziecko urodzone nawet na początku trzeciego trymestru ma szansę na prawidłowy rozwój. Jeśli jednak dojdzie faktycznie do porodu przed ukończeniem trzydziestego siódmego tygodnia ciąży, to będzie ono wcześniakiem i przejściowo może mieć problemy z adaptacją do życia zewnątrzmacicznego, szczególnie jeśli chodzi o układ oddechowy. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego typu trudności, w przypadku gdy stwierdzamy podwyższone ryzyko porodu przedwczesnego (np. u kobiet z niewydolnością szyjki macicy), po dwudziestym czwartym a przed ukończeniem trzydziestego czwartego tygodnia ciąży możemy podać matce kurs sterydoterapii. Jest to seria zastrzyków domięśniowych zawierających lek sterydowy (deksametazon lub betametazon), podawanych przez dwie doby. Leki te są nieszkodliwe dla dziecka, przeciwnie mają za zadanie przyspieszenie dojrzewania jego dróg oddechowych, tak aby były gotowe do podjęcia swojej funkcji po porodzie na długo przed terminem.

3. Badanie USG w trzecim trymestrze

Bardzo ważne, byś pamiętała o wykonaniu ostatniego zalecanego badania USG, czyli w okresie między trzydziestym a trzydziestym drugim tygodniem ciąży. W badaniu tym lekarz oceni przede wszystkim tempo wzrastania płodu. Badający dokonuje pomiaru długości kości udowej, obwodu brzuszka i obwodu główki i aparat USG lub specjalny program komputerowy szacuje na podstawie tych pomiarów masę ciała dziecka. Następnie ocenia się, jak płód plasuje się wagowo na tle swoich rówieśników, czyli płodów będących w tym samym okresie swojego rozwoju wewnątrzmacicznego (na podstawie dużej bazy danych). Jeśli jego waga mieści się między 10. a 90. centylem, to mówimy, że jest eutroficzny czyli ani za duży, ani za mały. Jeśli masa płodu znajduje się poniżej 10. centyla, to mówimy o hipotrofii, czyli zbyt wolnym wzrastaniu, i należy dociekać, dlaczego tak jest. Musimy dowiedzieć się, czy dziecko jest nieduże z przyczyn genetycznych (np. oboje rodzice są niewysocy i sami mieli niedużą masę urodzeniową), czy też przyczyną wolniejszego wzrastania jest niewydolne łożysko. Musimy też monitorować dobrostan płodu, wykonując regularnie badania: KTG, USG z przepływami dopplerowskimi, oraz sprawdzać, jak zmienia się masa dziecka (najczęściej co 2 tygodnie). Jeśli z kolei szacowana masa Twojego dziecka okaże się wyjątkowo duża powyżej 90. centyla, to wskazane będzie wykonanie kolejnego badania USG za kilka tygodni. Jeżeli dziecko będzie nadal wzrastało tak intensywnie, to twój lekarz pomyśli o wywołaniu porodu już kilka dni przed terminem, tak aby zwiększyć twoje szanse na poród naturalny.

4. Samopoczucie w trzecim trymestrze

O ile pierwszy trymestr był okresem gwałtownych przemian hormonalnych, skutkujących często złym samopoczuciem, sennością i zaburzeniami ze strony układu pokarmowego, to w trzecim trymestrze nękać cię będą przede wszystkim skutki powiększających się w zawrotnym tempie rozmiarów brzucha. Wykonywanie codziennych czynności będzie coraz trudniejsze ze względu na narastającą ociężałość w ruchach. Znacznemu powiększeniu uległ nie tylko twój brzuch, ale i piersi. Macica uciskająca na przeponę powoduje, że niełatwo będzie ci wykonywać głębsze oddechy. Tymczasem zapotrzebowanie na tlen wzrośnie, ponieważ oddychasz za siebie i za całkiem pokaźnego już człowieczka, który się w tobie rozwija! Od czasu do czasu możesz odczuwać też kołatania serca, które również pracuje teraz intensywniej. Zgaga osiągnie swoje apogeum, gdyż sprzyjają jej teraz nie tylko zmiany hormonalne typowe dla ciąży (wysoki poziom progesteronu, powodujący rozluźnienie mięśnia zwieracza przełyku), ale też ucisk ciężarnej macicy na żołądek. Również zaparcia mogą zwiększyć teraz swoje nasilenie. Wiele kobiet w ostatnich tygodniach ciąży doświadcza obrzęków stóp i dłoni. Pojawiają się one szczególnie wieczorami i w upalne dni. Dopóki obrzęki te nie są bardzo nasilone i znikają po odpoczynku w pozycji leżącej (np. po nocy), nie musisz się nimi przejmować. Jeśli jednak stwierdzisz, że nagle twoje ciało stało się wyraźnie opuchnięte, nie tylko na poziomie kostek i łydek, oraz przybrałaś kilka kilogramów w przeciągu paru dni, to musisz szybko udać się do swojego lekarza prowadzącego, by ten wykluczył groźne powikłanie ciąży, jakim jest stan przedrzucawkowy. Główka płodu, która w ostatnich tygodniach w większości przypadków znajduje się już w dole, uciska pęcherz moczowy. Powoduje to, że jeszcze częściej potrzebujesz chodzić do toalety, a czasem może nawet doprowadzić do niekontrolowanego wycieku moczu. Ucisk znacznie powiększonej macicy na żyły w obrębie miednicy mniejszej może doprowadzić do powstania żylaków odbytu, czyli hemoroidów, które mogą krwawić podczas oddawania stolca. Żylaki mogą również powstać na nogach  jeśli będą znaczne, twój lekarz zleci przyjmowanie heparyny w zastrzykach podskórnych.

Pod koniec ciąży dochodzą mniej uciążliwe, ale również wpływające na twoje samopoczucie dolegliwości, takie jak ból stawów biodrowych, ból pleców czy uczucie bolesnego ucisku na spojenie łonowe. Od czasu do czasu możesz też zaobserwować krwawienie z dziąseł. Nie przejmuj się, nie jest to żadna patologia, lecz normalne w ciąży zjawisko, spowodowane obrzękiem dziąseł wynikającym ze zmian hormonalnych. Niektóre kobiety już na kilka tygodni przed porodem obserwują wyciek pokarmu z piersi. Jeśli powoduje on brudzenie bielizny, kup już teraz specjalne wkładki laktacyjne, które umieszcza się w biustonoszu, by wchłaniały wydzielinę. Kolejną przypadłością typową dla ostatniego trymestru ciąży są rozstępy skórne. Niestety, powiększający się brzuch powoduje nieuchronnie zwiększone napięcie skóry, która u kobiet, które mają ku temu predyspozycje, zaczyna w którymś momencie pękać. Daje to obraz czerwonych smug, przypominających bliznę. Rozstępy z czasem ulegną rozjaśnieniu i będą mniej widoczne, jednak nie ma metody, by całkowicie je usunąć. Warto już od początku ciąży smarować brzuch, pośladki, uda i piersi kremem przeciw rozstępom przeznaczonym dla kobiet w ciąży, jednak musisz wiedzieć, że jeśli masz do nich skłonności, to rozstępy niechybnie powstaną, tyle tylko, że będzie ich pewnie mniej, niż gdybyś nic nie robiła, by im zapobiec. Zwróć uwagę, czy twój krem możesz stosować już od pierwszych tygodni, czy też dopiero od drugiego trymestru.

Wszystkie te dolegliwości i przypadłości, które pojawią się w trzecim trymestrze, wraz z wysokim poziomem niektórych hormonów, mogą spowodować pogorszenie twojego samopoczucia. Nie martw się jednak, gdyż już za kilka-kilkanaście tygodni ujrzysz cudowną nagrodę za twoją wytrzymałość, a większość problemów ustąpi bardzo szybko po porodzie.

W trzecim trymestrze coraz intensywniej będziesz czuła ruchy swojego dziecka. Z czasem staną się one całkiem konkretnymi kopniakami, które możesz nieraz odczuwać boleśnie zwłaszcza jeśli dostaniesz piętą w wątrobę czy pęcherz moczowy. Obserwacja ruchów płodu jest bardzo istotna, jeśli chodzi o monitorowanie jego dobrostanu. Powinnaś skrupulatnie zwracać uwagę na ruchy, szczególnie podczas ostatnich kilku tygodni ciąży. Jeśli dziecko rusza się słabiej lub w ogóle przestało się ruszać, koniecznie udaj się do ginekologiczno-położniczej izby przyjęć.

5. Skurcze macicy w trzecim trymestrze

W ciągu ostatnich kilkunastu tygodni ciąży mogą wystąpić skurcze macicy. Już po dwudziestym tygodniu ciąży macica rozpoczyna bowiem „ćwiczenia” do porodu. Noszą one nazwę skurczów Braxtona-Hicksa. Bardzo ważne jest, by umieć je odróżnić od właściwej akcji porodowej. Skurcze Braxtona-Hicksa są nieregularne i niebolesne, w przeciwieństwie do skurczów porodowych, które pojawiają się z częstością co najmniej raz na 10 minut, są bolesne (bóle w podbrzuszu, krzyżu lub bolesne twardnienie całego brzucha) i co może ocenić tylko osoba wykonująca badanie ginekologiczne dają postęp porodu w postaci skracania i rozwierania się szyjki macicy. Stopniowo, wraz z upływem kolejnych tygodni ciąży, skurcze Braxtona-Hicksa będą się pojawiały coraz częściej. Nie należy się nimi przejmować. Jeśli nauczysz się, na czym one polegają, doskonale będziesz potrafiła w odpowiednim momencie odróżnić je od akcji porodowej.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »

Artykuły Ciąża miesiąc po miesiącu

Ciąża miesiąc po miesiącu 2 miesiąc ciąży

Drugi miesiąc ciąży rozpoczyna się pięć tygodni po ostatnim krwawieniu miesiączkowym. To zwykle w tym miesiącu ciąży kobieta najczęściej dowiaduje się, że zostanie mamą. Test ciążowy i badanie USG u ginekologa bezbłędnie wskazują na rozwój nowego...

Ciąża miesiąc po miesiącu 7 miesiąc ciąży

Siódmy miesiąc ciąży rozpoczyna trzeci trymestr. Najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu jest wzrastająca możliwość przeżycia dziecka poza organizmem matki. Następuje intensywny rozwój tkanki tłuszczowej, co prowadzi do podwojenia wagi ciała...

Wszystko o ciąży
Ciąża miesiąc po miesiącu Wszystko o ciąży

Marzeniem większości kobiet jest posiadanie dziecka. Nie każdej udaje się to od razu, a jeśli nawet starania zakończą się powodzeniem, zdarza się, że dopadają nas sytuacje, w których tracimy pewność siebie, zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się...

Pierwszy trymestr ciąży
Ciąża miesiąc po miesiącu Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to okres między pierwszym a trzynastym tygodniem ciąży. Jest to czas, w którym z jednej strony ciąża nie jest jeszcze widoczna dla innych (brzuch jeszcze się nie powiększa, jeśli tylko nie przesadzasz z jedzeniem), a z drugiej ...

Drugi trymestr ciąży
Ciąża miesiąc po miesiącu Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr to czas między czternastym a dwudziestym szóstym tygodniem ciąży. Często bywa nazywany „miesiącem miodowym ciąży”. Jak ręką odjął mijają poranne nudności i wymioty, nadmierna senność ustępuje miejsca wzmożonej energii do...

Ciąża miesiąc po miesiącu 1 miesiąc ciąży

Pierwszy miesiąc ciąży to tajemniczy czas rozwoju nowego życia w łonie kobiety, o którego istnieniu często nawet jeszcze nie wiadomo. Najbardziej wyraźny objaw sugerujący zajście w ciążę to brak miesiączki. Przyczyną zatrzymania się okresu u...

Ciąża miesiąc po miesiącu 3 miesiąc ciąży

Trzeci miesiąc ciąży niesie ze sobą ostatnie tygodnie męczących dolegliwości: nudności, wymiotów, senności, zgagi czy bólów głowy. Pod koniec tego miesiąca kobieta zaczyna wyraźnie odczuwać poprawę samopoczucia. Jej organizm już zaadaptował się do zmian.

Ciąża miesiąc po miesiącu 4 miesiąc ciąży

Czwarty miesiąc ciąży rozpoczyna drugi trymestr. Większość kobiet ciężarnych w tym czasie czuje się naprawdę dobrze i może odetchnąć z ulgą, ponieważ przestają dokuczać ciążowe dolegliwości. W czwartym miesiącu niektóre z przyszłych mam zaczynają już...

Ciąża miesiąc po miesiącu 5 miesiąc ciąży

Piąty miesiąc ciąży to czas, w którym następują bardzo duże zmiany zarówno u dziecka, jak i u matki. Kobieta może już stwierdzić, że dziecko śpi, ma czkawkę, kopie, obraca się, przeciąga się po śnie lub energicznie szuka wygodnej dla siebie pozycji. Może...

Ciąża miesiąc po miesiącu 6 miesiąc ciąży

Szósty miesiąc ciąży kończy drugi trymestr. W tym czasie proporcje dziecka zbliżają się do tych, jakie będą po urodzeniu. Maluszek sięga prawie 35 cm wzrostu i waży od 50 do 70 dag. Maź płodowa pokrywa obficie skórę i chroni ją przed zmacerowaniem przez...

Ciąża miesiąc po miesiącu 8 miesiąc ciąży

Ósmy miesiąc ciąży to już poważne myślenie o zbliżającym się porodzie. Przyszła mama odczuwa skutki dźwigania ciężkiego brzuszka: bóle krzyża, obrzęki nóg, trudności z oddychaniem. Pocieszenie stanowi świadomość, że rozwiązanie ciąży zbliża się wielkimi...

Ciąża miesiąc po miesiącu 9 miesiąc ciąży

Dziewiąty miesiąc ciąży to ciągłe oczekiwanie przyszłych rodziców na skurcze macicy i przyjście dziecka na świat. Do porodu zostało już kilka tygodni, dni, a może już tylko godzin... Nigdy nie wiadomo, kiedy zacznie się poród i kiedy trzeba będzie jechać...

Rozwój dziecka w 3 trymestrze
Ciąża miesiąc po miesiącu Rozwój dziecka w 3 trymestrze

Trzeci trymestr to końcowy etap rozwoju dziecka. Z każdym dniem zwiększa się szansa przeżycia dziecka poza organizmem matki. W ciągu tych ostatnich miesięcy kobieta doświadcza niebolesnych skurczów macicy – dostosowuje się ona do wielkości...

Ciąża miesiąc po miesiącu Zmiany w ciele kobiety ciężarnej w 1 trymestrze

Organizm każdej kobiety inaczej reaguje na zmiany zachodzące w nim podczas ciąży. Często kobietom trudno się z nimi pogodzić. W 1 trymestrze ciało zmienia się, by pomóc dziecku rozwijać się i by móc je odżywiać. Oto, co może dziać się z...

Ciąża miesiąc po miesiącu Zmiany w ciele kobiety ciężarnej w 2 trymestrze

W II trymestrze ciąży zmęczenie i nudności powinny stać się już tylko przykrym wspomnieniem. Zwykle kobiety czują się w tym okresie pełne energii i uważają, że jest on najłatwiejszy i najprzyjemniejszy ze wszystkich trymestrów. Podczas tych trzech...

Ciąża miesiąc po miesiącu Rozwój dziecka w 2 trymestrze

Gdy kończy się pierwszy miesiąc ciąży, zmniejsza się ryzyko poronienia, a dolegliwości, które pojawiły się na początku ciąży, ustępują. Na przełomie trzeciego i czwartego miesiąca ciąży pomiędzy narządami powstaje sieć połączeń. Jeśli z...

Ciąża miesiąc po miesiącu Rozwój dziecka w 1 trymestrze

Ciąża to okres, w którym dziecko przekształca się z zarodka w człowieka. Podczas pierwszych czterech tygodni ciąży dziecko rozwija się z pojedynczej komórki jajowej, a około ósmego tygodnia przekształca się w płód, który...

Zmiany w ciele kobiety ciężarnej w 3 trymestrze
Ciąża miesiąc po miesiącu Zmiany w ciele kobiety ciężarnej w 3 trymestrze

Ten okres ciąży jest najbardziej wymagający. Kobieta znacznie przybiera na wadze – ok. 12-17 kg do momentu porodu – a także zmaga się z nieprzyjemnymi objawami. Waga w ciąży Przybieranie na wadze w czasie ciąży powoduje dodatkowy nacisk na...

Dieta w ciąży Dieta - trzeci trymestr

Dieta na trzeci trymestr musi być smaczna, urozmaicona i lekkostrawna. Kobieta w ciąży ma paradoksalnie poczuć się lepiej i lżej. Odpowiednia dieta pomoże jej też zwalczyć niektóre dolegliwości.

Pierwszy trymestr ciąży
Ciąża miesiąc po miesiącu Pierwszy trymestr ciąży

Twoja miesiączka spóźnia się już kilka dni, cierpisz na poranne mdłości, jesteś senna i zmęczona. Mogą to być wczesne objawy ciąży. Idź do apteki i zrób test ciążowy, a potem udaj się do ginekologa.

Drugi trymestr ciąży
Ciąża miesiąc po miesiącu Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży to najlepszy czas tych 9 miesięcy. Mijają dolegliwości ciążowe pierwszego trymestru, a ty wyglądasz piękniej. To również czas intensywnego rozwoju dziecka.

Co należy jeść w ciąży? 3 trymestr ciąży
Dieta w ciąży Co należy jeść w ciąży? 3 trymestr ciąży

W III trymestrze większość wagi, jaką kobieta nabiera, przekazuje dziecku. Dlatego też zdrowe odżywianie w końcówce ciąży jest tak istotne. Jeśli dziecko teraz będzie dobrze odżywiane, nabierze odpowiedniej wagi, to jego pierwsze miesiące życia...

Dieta w ciąży Dieta - pierwszy trymestr

Słowo dieta kojarzy się z wyrzeczeniami żywieniowymi. Dieta w ciąży to wybór produktów, które są niezbędne dla rozwijającego się dziecka. Zatem, co jeść w pierwszym trymestrze ciąży?

Dieta w ciąży Dieta - drugi trymestr

Dieta na drugi trymestr to talerz pełny jaj, ryb, czerwonego mięsa, zielonych warzyw i ziemniaków, do tego pełnoziarniste pieczywo z żółtym serem i szklanka chudego mleka.

Wszystko o ciąży
Ciąża miesiąc po miesiącu Wszystko o ciąży

Decyzja o urodzeniu dziecka jest jedną z najważniejszych w życiu kobiety. Jak przygotować się do ciąży? Jakie badania wykonać? Jakie dolegliwości ciążowe mogą cię męczyć przez 9 miesięcy jej trwania?

Jak odzyskać figurę po ciąży? Odchudzanie po ciąży

Czy odchudzanie po ciąży jest dozwolone? Czy przejście na dietę tuż po porodzie jest dobrym rozwiązaniem? Jedno jest pewne. Rozpocznij aktywność fizyczną, gdy minie już czas 6 tygodni po porodzie.

Emocje w ciąży Dolegliwości w ciąży

Jesteś w ciąży! Ogarnia cię radość. Entuzjazm mogą na pewien czas przyćmić nieprzyjemne objawy: wahania nastrojów, zaparcia, senność. Jak więc cieszyć się z tego stanu, gdy ciągle mdli i boli głowa?

Zabronione ćwiczenia w ciąży Bieganie w ciąży

Czy można biegać w ciąży? Czy bieganie nie jest zbyt dużym wysiłkiem dla ciężarnej? Jakie warunki trzeba spełniać, by bieganie nie było szkodliwe dla matki i rosnącego w niej małego człowieka?

Czekolada w ciąży
Węglowodany Czekolada w ciąży

Czekolada zawiera wiele cennych substancji, które warunkują prawidłowy przebieg ciąży. Jednakże ze względu na obecność kofeiny nie należy spożywać więcej niż 100 g czekolady dziennie.

Chrapanie w ciąży
Przeziębienie w ciąży Chrapanie w ciąży

Chrapanie w ciąży to bardzo częsta dolegliwość. Kobieta chrapie w ciąży z różnych powodów – zarówno związanych z ciążą, jak i nie. Na chrapanie w ciąży pomogą ćwiczenia oddechowe.

Minerały Witaminy w ciąży

Witaminy w ciąży mogą być zapewnione przez zdrową i zróżnicowaną dietę. Nie zawsze uniknięcie niedoborów w ten sposób jest jednak możliwe. Trzeba wtedy sięgnąć po suplementy diety dla kobiet w ciąży.

Białko Mięso w ciąży

Mięso w ciąży to, na nieszczęście wegetarianek, bardzo ważny składnik diety. Zawiera ono żelazo, cynk, białko zwierzęce oraz witaminy z grupy B. Żelazo jest szczególnie ważne w czasie ciąży, gdyż to kobiety ciężarne są najbardziej narażone na jego niedobory....

Nabiał w ciąży
Białko Nabiał w ciąży

Nabiał w ciąży to ważna część diety kobiety ciężarnej. Ilościowo określa się, że nabiał to 3 porcje dziennie. Nabiał jest korzystny w czasie ciąży ze względu na zawartość białka i wapnia, a także witaminy D i A. Nie można jednak zapominać, że nie każdy...

Cera w ciąży
Twarz w ciąży Cera w ciąży

Cera w ciąży może stać się bardziej świetlista i promienista. Niestety, niektóre kobiety mają poważne problemy z cerą w ciąży, ponieważ na twarzy pojawiają się wypryski, a skóra staje się szara.

Trądzik w ciąży
Twarz w ciąży Trądzik w ciąży

Trądzik w ciąży pojawia się jako efekt zwiększonego wydzielania hormonów, które pobudzają aktywność gruczołów łojowych. Leczenie trądziku jest utrudnione, gdyż wiele preparatów szkodzi dziecku.

Plamienie w ciąży Nadżerka w ciąży

Nadżerka w ciąży to ubytek tkanki nabłonka szyjki macicy. Nie musi ona dawać żadnych objawów, takich jak upławy. Bywa jednak, że z jej powodu pojawia się niepokojące krwawienie w ciąży.

Mdłości w ciąży Wymioty w ciąży

Wymioty w ciąży to obok porannych nudności jedna z najczęstszych dolegliwości kobiet ciężarnych. Nudności i wymioty są objawami wskazującymi na zajście w ciążę. Podobno dotyczą około 40-50% kobiet w ciąży. Najczęściej występują zaraz po przebudzeniu się,...

Kategoria A Syrop w ciąży

Syropy w ciąży samodzielnie można wykonać w domu przy wykorzystaniu cebuli, buraka, czosnku lub wykorzystać takie, które są wytworzone na bazie ziół.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Kał w ciąży

Kał w ciąży nie powinien znacząco się różnić od stolca na co dzień. Jednak nie wszystkie odchylenia od normy należy traktować jako potencjalne objawy choroby. Wszystko zależy od diety i kondycji.

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij