Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Tomasz Grzelewski

Śluz w kale - co oznacza, postępowanie

Avatar placeholder
18.07.2023 14:11
Śluz w kale może wystąpić zarówno u najmłodszych dzieci, jak i u dorosłych
Śluz w kale może wystąpić zarówno u najmłodszych dzieci, jak i u dorosłych (Adobe Stock)

Młodzi rodzice mają tendencję do bardzo uważnej obserwacji kupy niemowlaka. Niepokoją ich różne kolory, konsystencje, a nawet kształty kupki maluszka. W większości przypadków różne rodzaje kupek niemowlaka nie powinny być powodem do niepokoju. Śluz w kale niemowlaka też jest takim czynnikiem, który niekoniecznie musi oznaczać coś poważnego. Należy zgłosić się do lekarza pediatry, jeśli śluz pojawia się w stolcu przez długi czas i jest bardzo obfity. Co oznacza śluz w kale?

spis treści

1. Śluz w kale - co oznacza?

Śluz w kale niemowlaka wygląda, jakby w stolcu znalazło się trochę kataru. Może się pojawiać od czasu do czasu i nie oznaczać niczego poważnego. Przy braku jakichkolwiek innych objawów, śluz w kupie nie jest uważany za objaw chorobowy, pod warunkiem, że nie występuje bardzo dużo śluzu w kale i że nie pojawia się przez dłuższy czas.

Aby stwierdzić, czy jest to objaw chorobowy, trzeba sprawdzić, czy w kupce dziecka nie pojawiła się krew i czy dziecko przybiera na wadze prawidłowo. Należy również pamiętać, że w kale może znajdować się krew utajona, której nie widać gołym okiem. Jeśli jednak byłoby z dzieckiem coś nie tak, nie przybierałoby ono na wadze prawidłowo lub miałoby jeszcze inne objawy.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Śluz w kale u dziecka

Zobacz film: "Prawidłowy rozwój dziecka [Specjalista radzi]"

Rodzice mogą dość łatwo zauważyć obecność śluzu w kale u dziecka. Objaw ten powinien zwrócić ich uwagę. Jak wcześniej wspomniano, może to być pierwszy symptom biegunki rotawirusowej, ale również efekt niestrawności czy objaw alergii. Stolec ze śluzem często pojawia się razem z płynnym kałem, może wystąpić również biegunka ze śluzem.

Alergie u dzieci zwykle wynikają ze spożycia nabiału, jajek i zbóż. Aby rozwiązać problem, pomocna może być obserwacja dziecka oraz wprowadzenie diety eliminacyjnej. Zawsze warto skonsultować tę przypadłość z pediatrą.

3. Śluz w kale – przyczyny

Jeśli kupa ze śluzem pojawia się w czasie rozwolnienia i wymiotów, sugeruje to, że biegunkę mógł wywołać wirus – jest to wtedy najprawdopodobniej biegunka rotawirusowa, bardzo częsta u dzieci.

Wirus może także wywołać dużą ilość śluzu w kupce lub zabarwić kupkę na zielono (ale zielone kupki niemowlaka są także częste w czasie ząbkowania).

Objawy biegunki rotawirusowej, oprócz śluzu w kale to:

  • gorączka;
  • częste wydalanie stolca;
  • wodnista wydzielina z odbytu dziecka;
  • wymioty;
  • rozdrażnienie;
  • brak apetytu.

Inne przyczyny tego, że pojawia się śluzowaty stolec to:

  • zapalenie jelit;
  • zakażenia;
  • przewlekłe biegunki i zaparcia;
  • niedrożność jelit;
  • mukowiscydoza;
  • nowotwory jelita grubego;
  • choroby okolicy odbytu;
  • nietolerancja glutenu.

4. Śluz w kale – wygląd śluzu

Wygląd śluzu w kale u dziecka może wskazywać na różne schorzenia. Jak wygląda śluz w kale w przebiegu niektórych dolegliwości?

  • żółty śluz w kale dziecka - żółty śluz z odbytu dziecka może wynikać z dużej ilości marchwi lub moreli w diecie, ponieważ zawierają one pomarańczowy barwnik - karoten; może być objawem problemów z trawieniem lub nieprawidłowym wchłanianiem się tłuszczów, żółty/pomarańczowy śluz w kale może być objawem chorób trzustki; żółty odcień śluzu może występować także w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna, którego diagnoza wymaga wizyty u gastrologa;
  • biały śluz w kale dziecka - biały śluz z odbytu i gazy ze śluzem u dziecka zwykle wskazują na zespół jelita drażliwego; aby prawidłowo zdiagnozować przyczynę tego stanu, powinno się wykonać badanie na krew utajoną w kale lub kolonoskopię; biały nabłonek w kale/białe strzępki w kale to również częsty objaw biegunki;
  • śluz zamiast kału - jeśli dziecko wydala przezroczysty śluz zamiast kału, powinniśmy dokładnie sprawdzić przyczynę tego stanu, śluz zamiast stolca może być objawem m.in. pasożytów w układzie pokarmowym;
  • galaretowaty śluz w stolcu u dziecka - galaretowaty śluz z odbytu dziecka może wynikać z zalegającej treści jelitowej, więc również zaparć; może też świadczyć o stanach zapalnych jelita, które będzie trzeba leczyć antybiotykami; może wynikać także z infekcji pokarmowej lub schorzeń trzustki;
  • ropa w kale - jeśli pojawia się ropa w stolcu, prawdopodobnie dziecko cierpi na infekcję bakteryjną lub pasożytniczą.

5. Śluz w kale - postępowanie

Jeśli kał ze śluzem u niemowlaka występuje jako objaw biegunki rotawirusowej, nie podaje się dziecku żadnych leków (rotawirusy, tak jak wszystkie inne rodzaje wirusów, są całkowicie odporne na antybiotyki, które stosuje się w przypadku infekcji bakteryjnych).

Należy pilnować, aby dziecko się nie odwodniło i podawać mu mleko (takie, jakie pije zawsze – czy to mleko matki, czy mieszanki mleczne) oraz specjalne płyny nawadniające dostępne w aptekach.

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt
Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt [5 zdjęć]

Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój,

zobacz galerię

Jeśli śluz w odbycie okaże się objawem alergii pokarmowej, mama powinna przejść na dietę eliminacyjną, oczywiście po konsultacji z lekarzem.

Należy wykluczać pewne grupy produktów, aby sprawdzić, co powoduje alergię. Konsultacja lekarska jest niezbędna, aby dziecko otrzymywało wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze. Najczęściej dzieci uczulają się na produkty mleczne, produkty z soi, produkty zbożowe, jajka, orzechy.

Zobacz także

Należy także pamiętać, że śluz w kale niemowlaka może dodatkowo podrażnić skórę na pupie i doprowadzić do powstania pieluszkowego zapalenia skóry, jeśli nie zostanie zachowana prawidłowa higiena.

Po każdej kupce należy pupę dziecka dokładnie umyć delikatnym mydłem dla niemowląt i osuszyć ręcznikiem (nie pocierając, a oklepując skórę dziecka). Przed założeniem kolejnej pieluszki można pozostawić dziecko jakiś czas bez pieluchy.

Takie wietrzenie pupy korzystnie wpływa na ewentualne podrażnienia i zapobiega im na przyszłość.

6. Śluz w kale – diagnostyka

Badania, jakie powinniśmy wykonać w przypadku pojawienia się śluzu w kale u dziecka, to, w zależności od prawdopodobnej przyczyny:

7. Czy śluz w kale jest groźny?

Teoretycznie mała ilość śluzu w kale to nie powód do niepokoju. Może wynikać z niegroźnych dolegliwości i po prostu minąć, warto jednak zawsze uważnie obserwować dziecko, może być bowiem objawem groźniejszych chorób, które należy wykluczyć.

8. Śluz w kale - kiedy udać się z dzieckiem do lekarza?

Jeśli zaobserwujemy u dziecka niepokojące objawy, jak np. wymioty, ból brzucha, biegunka śluzowa czy krew w kale, powinniśmy udać się z dzieckiem do lekarza.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze