Trwa ładowanie...

Siedzenie niemowląt

Avatar placeholder
18.02.2018 19:34
Siedzenie niemowląt
Siedzenie niemowląt

Siedzenie niemowląt pojawia się około 6.-7. miesiąca życia dziecka. Jest to jednak norma, która nie jest przestrzegana przez wszystkie maluchy. Każde rozwija się w swoim tempie. Siedzenie bez podpierania jest już możliwe zwykle dla siedmiomiesięcznego dziecka. Nie sadzajmy jednak dziecka zanim jest ono na to gotowe, nawet jeśli widocznie ma na to ochotę. Podpieranie plecków dziecka zbyt wcześnie może zaburzyć jego rozwój.

spis treści
Siedzące niemowlę
Siedzące niemowlę

Siedzenie niemowląt pojawia się około 6.-7. miesiąca życia dziecka. Jest to jednak norma, która nie

zobacz galerię

1. Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Pierwsze próby samodzielnego siedzenia mogą pojawić się u dziecka 6-miesięcznego. Rodzic nie powinien jednak próbować sadzać dziecka w tym wieku, gdyż może ono nie być na to gotowe. Jeśli usiądzie samo, trzeba mu zapewnić asekurację i pozwolić przez chwilę pobyć w tej nowej pozycji. Nie zabraniajmy dziecku siadania, ale też nie sadzamy go na siłę. Jeśli maluch chwyta rodzica za palce i samo się podciąga, obserwujmy tylko, jak sobie radzi, aby w razie czego, nie opadł na twarde podłoże (można wokół porozkładać poduszki – dziecko może przechylić się na boki lub do tyłu). Nie ciągniemy wtedy dziecka za rączki. Jeśli się podciągnie i usiądzie, to dobrze, jeśli nie – nie pomagamy mu w tym.

Zobacz film: "Prawidłowy rozwój dziecka [Specjalista radzi]"

Całkowicie samodzielne siedzenie dziecka pojawia się około 7. miesiąca życia. Siedmiomiesięczne dziecko potrafi utrzymać pozycję siedzącą, jeśli się je posadzi i często nie potrzebuje już nawet podparcia (staramy się nie stosować podpierania plecków dziecka, bo może to zaburzyć samodzielne przyswajanie sobie nowej umiejętności i rozwój prawidłowej postawy ciała). Samodzielne siadanie to czas około 10. miesiąca życia dziecka. Wtedy też mięśnie malucha są na tyle rozwinięte, że pozwalają na długotrwałe siedzenie i zabawę. Siadanie z każdej pozycji jest możliwe u dziecka 12-miesięcznego, wcześniej dziecko siada z pozycji leżącej na brzuszku.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Jak pomóc dziecku w siadaniu?

Siadanie niemowlaka można przyspieszyć tylko wspomagając rozwój motoryczny dziecka, nie sadzając go, kiedy nie jest na to jeszcze gotowe. Dobrym ćwiczeniem jest kładzenie malucha na brzuszku już bardzo wcześnie. Wtedy opanuje samodzielne trzymanie główki – co zwykle dzieje się koło 3.-4. miesiąca życia (maluch być może potrafi już wcześniej unosić główkę, ale nie można jej jeszcze pozostawić bez asekuracji). Dziecko leżące na brzuszku można dodatkowo motywować rozkładaniem zabawek wokół niego, na taką odległość, do jakiej sięgają jego rączki. Około 8. miesiąca życia maluch będzie potrafił nawet przesunąć się w stronę zabawki.

Świetnym ćwiczeniem dla starszych niemowląt jest turlanie się. Dziecko może się poturlać na podłodze (aby nie mógł znikąd spaść), na cienkim materacyku. Podłoga musi być czysta, aby maluch nie połknął żadnych przedmiotów ani nie nawdychał się kurzu. Trzeba być przy dziecku, kiedy się turla, aby nie zrobiło sobie krzywdy. Kiedy malec opanuje taką umiejętność, siadanie będzie tylko kwestią czasu.

Dodatkowym "ćwiczeniem" jest pozwalanie maluchowi być nago. Kiedy żadne śpioszki nie krępują ruchów dziecko może zająć się trenowaniem swoich mięśni. Pamiętajmy, aby ubranka były lekkie, przewiewne i wygodne dla malucha.

Ćwiczenie mięśni niemowlaka musi wystarczyć. Dziecko samo podejmie decyzję o pierwszym uniesieniu tułowia do pozycji siedzącej. Siedzenie u dziecka pojawi się wtedy, kiedy maluch będzie na nie gotowy.

Zobacz także

Następny artykuł: Trzymanie główki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze